Zuzana Havlíková

(KR 2/2011)

Prečo ste sa rozhodli práve pre plemeno, ktoré chováte?

Vyrastala som v rodine, v ktorej nikdy nechýbal pes, zväčša veľkých rozmerov, aby aj rodinný dom bol chránený. Keď som si založila vlastnú rodinu, presťahovala som sa do paneláku. Aj napriek stiesneným podmienkam som neopúšťala myšlienku zadovážiť si vlastného psa, ktorý by svojimi vlastnosťami a prispôsobivosťou nemal žiadny problém žiť s nami v panelákovom byte. Voľba padla na malého bradáča. U manžela som našla oporu, a tak som mohla začať realizovať svoj veľký sen. Začala som hľadať chovateľov tohto plemena.

Raven Silver Bikin dvor & Zuzana st.

Malého bradáča som si vybrala pre jeho temperament, učenlivosť, inteligenciu a všestranné využitie. Bez väčších ťažkostí vás vie sprevádzať na dlhých prechádzkach lesom či len po chodníkoch na sídlisku. Neprekáža mu hluk veľkomesta a vie si vychutnať aj výstredné hry s inými psami. Je veľmi učenlivý a svojou inteligenciou a pracovitosťou vie vyhovieť i náročným majiteľom, preto sa s ním neraz stretávame pri policajných operáciách, hľadaní výbušnín, prehliadkach kamiónov, pri drogových raziách či záchranných akciách pri hľadaní nezvestných.

Raven Silver Bikin dvor

Malý brasáč je veľmi prispôsobivý a vyhovuje mu spolunažívanie v rodinnom dome, kde majetnícky obhajuje svoje teritórium a nebojácne s krikom upozorňuje na to, kto je tu pánom. Mne robil najväčší problém výber farby. Malý bradáč sa chová v štyroch farebných rázoch: farba korenie a soľ, čierna, čiernostrieborná a biela.

Svoju prvú sučku som hľadala veľmi dlho, pretože som si nebola istá, akej farby by mala byť. Keďže som človek, ktorý nechce mať všetko, čo ostatní, s určitosťou som vedela, že nechcem sučku farby korenie a soľ, pretože v tej dobe to bola farba najrozšírenejšia. Chcela som niečo, čo sa na Slovensku nechovalo „vo veľkom“. Po dlhom zvažovaní som sa rozhodla pre čiernu, hoci mi čiernostrieborná imponovala tiež.

Prvú čiernu sučku som si kúpila v roku 1991. Stala sa zakladateľkou mojej chovateľskej stanice a prvou modelkou mojich začiatkov úpravy srsti psov.

Multi CH. Kristián King Bikin dvor

Zúčastňujete sa výstav alebo podobných podujatí?

Od detstva som mala rada výstavy psov, na ktoré ma brával otec. Vtedy bolo mojím nesplneným snom vystavovanie psov. Sen sa stal realitou v roku 1992, kedy začala svoju výstavnú kariéru moja prvá sučka BIKI Šedý blesk. Nemala som s ňou veľmi výrazné výstavné úspechy, bola to však moja vysnívaná sučka, preto ma nič neodrádzalo. BIKI bola sučka nemeckého typu a menšieho vzrastu, preto sme zväčša odchádzali z výstavy so známkou „veľmi dobrý“. Aj napriek tomu, že som pre ňu urobila všetko, čo sa dalo, jej život netrval dlho, uhynula v decembri 1996.

Ch. Fifit-Fifti Rezlark

Nevzdala som sa. O to intenzívnejšie som sa začala zaujímať o zahraničné chovy. Chcela som priviezť niečo lepšie, kvalitnejšie. Napísala som chovateľke do Čiech, ktorá sa po revolúcii prisťahovala z Juhofarickej republiky naspäť do Čiech. Priviezla krásne bradáče, ktoré spĺňali moje očakávania – krásna tvrdá srsť a bohaté osrstenie na nohách a brade. Napísala mi, že čierne suky vo svojej chovateľskej stanici nemá, no chovajú na nich známi českí chovatelia. Na moje počudovanie bol u jedného z nich na svete vrh malých čiernych šteniat, z ktorého boli ešte dve sučky voľné.

Jch. Tootsie Rezlark

Takto sa ku mne dostala v roku 1997 TRIXIE QUEEN z Hofjaru, ktorá si bez väčších problémov vybojovala vo výstavných kruhoch titul Junioršampión Slovenska a Šampión Slovenska. Na nej som odchovala niekoľko vrhov, ktoré výrazne ovplyvnili kvalitu chovu v mojej chovateľskej stanici a začali konkurovať aj zahraničným odchovom. Bola to BLACK LADY Bikin dvor,  BJ MAX Bikin dvor, CORNÉLIA CLÁRA Bikin dvor, DEBBIE DANCER Bikin dvor, ELLIS EISPRINCES Bikin dvor …všetko odchovy, ktoré získali mnoho ocenení a titulov. Prejavilo sa to aj na záujme zahraničia o moje odchovy. V roku 2005 som importovala čierneho psa FIFTI-FIFTI Rezlark z Českej republiky. Tento pes sa ukázal ako prínos a oživenie krvi nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Jediný vrh, ktorý mohol splodiť v mojej chovateľskej stanici so sučkou BLACK LADY Bikin dvor, umožnil export dvoch skvelých psov – KRISTOPHER-a Bikin dvor do Fínska a  KRISTIÁN KING-a Bikin dvor do Argentíny.

chovateľky Dog-Otho’s & Bikin dvor v Argentíne

Veľký obrat v mojom chove spôsobil import v roku 2006 z Poľska, kedy k nám prišla sučka HORPYNA Dzikie Pola farby čiernostriebornej, ktorá prelomila jednoznačné zameranie v mojej chovateľskej stanici, kde som dovtedy odchovávala šteniatka iba vo farbe čiernej. Odchovala u mňa iba jeden vrh, kde okrem jedného psíka boli všetky šteniatka exportované do zahraničia: OTHO SILVER Bikin dvor – USA, OLIVIA SILVER Bikin dvor – Argentína, OZZY SILVER Bikin dvor – Taliansko, ORLANDA SILVER Bikin dvor – Nemecko. Momentálne pôsobí v nemeckej chovateľskej stanici.

V roku 2007 som importovala ďalšiu sučku LOLA Rezlark farby čiernostriebornej z Českej republiky, ktorá svojou kvalitnou fínsko-švédskou krvou založila novú líniu chovu. Jej prvé odchovy sa začínajú ukazovať na výstavách a radosť robia len STANLEY SILVER Bikin dvor a SUSANE SILVER Bikin dvor.

Raven Silver Bikin dvor

Po nadviazaní priateľstva s podobne zameranou chovateľskou stanicou z Argentíny, za čo môžem ďakovať mojej dcére, som importovala na Slovensko niekoľko kvalitných jedincov. Zuzka ml. mi pomohla zrealizovať tak nádherný a nesplniteľný sen. Ktorá matka by nebola hrdá na svoje dieťa – a ja som šťastná, že som vychovala svoju dcéru tak, aby mi pomáhala k napredovaniu môjho chovu. Keďže ovláda cudzie jazyky, vycestovala do Argentíny, kde viezla naše exporty: KRISTIÁN KING Bikin dvor a OLÍVIA SILVER Bikin dvor a importovala dve sučky: Dog-Otho´s PAMPITA BIKIN DVOR čiernostrieborná a Dog-Otho´s SAHARA´S GIRL/GT korenie a soľ. Pampita sa pričinila o založenie novej línie malých čiernostrieborných bradáčov, z ktorej som v mojej chovateľskej stanici ponechala psa RAVEN SILVER Bikin dvor a sučky RACHEL SILVER Bikin dvor a ROUT SILVER Bikin dvor. RAVEN SILVER (Rudo) začal svoju skvelú výstavnú kariéru, keď prvýkrát v triede mladých na MVP Nitra získal V1, CAJC. Tieto sučky akoby upevnili naše priateľstvo, a tak sa k nám z Argentíny dostal tento rok ešte biely pes Dog-Otho´s JONAS a malý čiernostrieborný Dog-Otho´s JONAHLE ALEX. Zuzana ml. mi je nápomocná aj v úprave psov na výstavy a i pri samotnom handlovaní. Čo viac by si chovateľ prial, ako pomoc celej rodiny? Čitateľ sa teraz určite zamyslí nad tým, prečo nespomínam všetky tituly a šampionáty…

Jch. Dog-Otho’s Sahara girl
Multi CH. Krisitán King Bikin dvor & Zuzana ml. v Argentíne

Pre chovateľa je šampionát iba pochvalou, ale titul zo psa nikdy neurobí plemenníka s výrazným prínosom v chove. Preto sa moja chovateľská práca momentálne upriamuje na získanie kvalitných jedincov so zaujímavých spojení. Za 16 rokov existencie chovateľskej stanice Bikin dvor som odchovala 12 junior šampiónov a 9 šampiónov rôznych zemí a o moje šteniatka mali záujem chovatelia z Rakúska, Slovinska, Českej republiky, Bulharska, Talianska, Poľska, Nemecka, Fínska, Argentíny a USA.

Jch. Kavalír Rezlark
Rachel Silver Bikin dvor

Momentálne zavládla v mojej chovateľskej stanici reorganizácia, prílev novej krvi importami, a s ním spojené i prvé úspechy našich odchovov na výstavách, zakladanie nových krvných línií a hľadanie nových vhodných plemenníkov na moje sučky. Snažím sa týmto o rozvoj a zveľadenie tohto plemena na Slovensku, ako veselého, pracovitého, učenlivého spoločníka, vhodného na výstavy, agility, výcvik, ale aj ako nenáročného spoločníka na vyplnenie voľného času príjemnými prechádzkami.

Rachel & Raven Silver Bikin dvor
Rout Silver Bikin dvor
Čo by ste popriali slovenskej kynológii?

Novým začínajúcim vystavovateľom a chovateľom prajem veľa úspechov v ich začiatkoch, ktoré sú nesmierne dôležité v ich ďalšom napredovaní, veľa trpezlivosti pri občasných nezdaroch, množstvo priateľov – chovateľov, ktorí vedia správne poradiť, a veľa lásky, ktorú potrebujú ich miláčikovia.

Slovenským vystavovateľom a chovateľom želám veľa výstavných a chovateľských úspechov, aby bol pre každého z nich rozvoj plemena prioritou. Želám im všetkým čo najmenej závisti a intríg od kolegov chovateľov a kvalitné odchovy, ktoré budú na európskych a svetových podujatiach skvele reprezentovať nielen samotnú chovateľskú stanicu, ale aj slovenskú kynológiu.

 Spracovala: Bc. Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2011