Dnes s chovateľkou Martinou Graubner

(KR 10/2011)

Nakoľko nás zaujímal aj názor chovateľa na predstavované plemeno, dovolili sme si položiť zopár otázok práve panej, ktorá žije v bezprostrednej blízkosti s týmto ušľachtilým psom. Dnes na otázky odpovedá chovateľka Martina Graubner zo stanice Bondira.

PLUNA Pelito, na MVP Brno – Výborná 1, CAC, CACIB, BOB, Viťaz Brna. Rozhodca: Dušan Kuriš, Slovensko. V pozadí je vidieť jedného z najmilších psov Martiny, pre svoju povahu CAPAC MAYTA PAZZDA.
Prečo ste sa rozhodli práve pre peruánskeho naháča?

O peruánoch som počula po prvýkrát asi pred desiatimi rokmi, kedy som sa do tohto plemena hneď zamilovala a vedela som, že raz príde deň, keď si nejakého zaobstarám.

Vždy ma lákala exotika. Indiáni, Peru, kultúra tejto zeme, príroda. Peruán je pôvodné plemeno, ktoré dodnes v Peru žije aj vo voľnej prírode a určite som sa pre neho rozhodla aj práve preto. Sú iní než ostatní, ako vzhľadom, tak povahou. Keď som kedysi videla program o peruánskych naháčoch, vedela som, že je to presne to, čo by ma veľmi zaujímalo, a čo by som naozaj chcela mať doma vedľa seba, nehovoriac o praktickosti – nikde ani chĺpok.

BONDIRA Moravian Pearl vo veku 4 mesiace
Ako dlho toto plemeno chováte, prípadne sa mu venujete?

Deň „D“ prišiel 11. 9. 2004, kedy som si priviezla z jednej chovateľskej stanice maličkú sučku menom Brigita z Libického Ráje, ktorá vyzerala ako maličká myška. Je to peruán strednej veľkosti s výškou 44 cm a váhou cca 10 kg – náš milovaný škriatok. Dnes má Brigitte alias Mafie viac než 7, rokov teší sa  výbornej kondícii. Keď mala Mafie necelých 5 rokov, zatúžila som po veľkej peruánke a hľadala som v chovateľských staniciach všade možne. V tej dobe sa akurát narodili šteniatka na Morave v chovateľskej stanici Moravian Pearl a ja som automaticky oslovila chovateľku, ktorá mi poslala fotky. Takmer hneď som mala jasno a vybraté. A tak k nám domov zavítala Bondira Moravian Pearl – dnes dvojročná veľká peuránka s výškou 57 cm a hmotnosťou 18 kg.

BONDIRA na jar 2011

Myslím, že to bol osud, ktorý mi do cesty s Bondirkou pridal aj úžasnú priateľku a človeka, pani Lucii Bašnou. Vždy mi ochotne poradila a stali sa z nás kamarátky, dnes aj spolumajiteľky ďalšej našej  peruánky Pluna Pelito, ktorá je importovaná z Peru. Plunu sme si kúpili do spoločného vlastníctva tohto roku v marci a už onedlho plánujeme šteniatka. Ten, kto má jedného peruánka, chce väčšinou ďalšieho, a tak je tomu aj u mňa. Asi by som mala priznať, že je to taká zdravá droga. Peruáni sú veľmi milujúci a úžasní, preto som si v júni kúpila ďalšie šteniatko. Nakka Rakkans Avelina, ktorú mám zo švédskej chovateľskej stanice. Chovateľkou mojej mladej sučky je Jeanette Flink, s ktorou som v spojení a samozrejme ju informujem, ako sa malej Avelin darí. Momentálne má 5 mesiacov a výšku 51 cm s váhou 14 kg. Taktiež už skúsila výstavný kruh.

AVELINA Nakku Rakkans – nový import zo Švédska, chovateľ: Jeannette Flink
Zúčastňujete sa výstav alebo iných kynologických podujatí?

Ako som vyššie napísala, malá Avelin už okúsila výstavný kruh, kde dostala nádherný posudok a známku VN1. Čo sa týka výstav, tak áno, samozrejme, že jazdíme. Bondira je celkom úspešná, v tohtoročnej sezóne získala nespočetné množstvo titulov, napríklad, Junior Šampión Česka, Klubový šampión, Šampión Cypru, Európsky víťaz vo svojej triede na Európskej výstave v Holandsku, mnoho ocenení CAC, CACIB, BOB, Národný víťaz, Víťaz Prahy pri Medzinárodnej výstave psov Praha, 5. miesto BIG za 5. FCI , a tak ďalej. Musím povedať že nám robí veľkú radosť, ale aj Pluna Pelito je úspešná. Je víťazkou klubovej výstavy, tohto roku dokončila titul Interšampióna, v Bratislave získala BOB a taktiež má i ďalšie ocenenia.

Dúfame, že sa Vám v chove a na výstavách bude dariť aj naďalej, a že takéto krásne výsledky, aké ste už so svojimi štvornohými miláčikmi nazbierali, budú pokračovať možno stále vyššie a vyššie.

Spracovala Dominika Šusterová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2011