Nerobme zo psov kurčatá!

(KR 11/2011)

Pes, ten „najlepší“ priateľ, sprevádza celú ľudskú civilizáciu už od jej začiatkov. Podľa niektorých zdrojov trvá domestikácia psa takmer 14 000 rokov a za tú dobu si väčšina z nás nevie ľudský život bez prítomnosti týchto spoločníkov a dôležitých pomocníkov ani predstaviť.

Počas celej doby jeho domestikácie sa človeku podarilo vyšľachtiť množstvo psích rás. Ich spolužitie došlo tak ďaleko, že so svojimi ľudskými pánmi zdieľajú ich životný štýl, prijímajú s úprimnou radosťou tie najťažšie úlohy a dokonca už začínajú zdieľať aj ich choroby.

Napriek tomu všetkému sa človeku nepodarilo zmeniť ich pôvodné poslanie, ku ktorému boli vo voľnej prírode vyvinutí – lov. Málokto si dnes uvedomuje, že psy (od jazvečíka k vlkodavovi) majú jedného spoločného predka – vlka. Pes sa od vlka líši len 1 percentom svojej genetickej sekvencie a nikto nepochybuje o tom, že ako vlk, tak aj pes sú od prírody mäsožravce.

Celá tráviaca sústava psa je stvorená ako sústava mäsožravca. Silné čeľuste, neschopné pohybu do strán a tým prežúvanie, zuby k trhaniu, široký pažerák k prehĺtaniu veľkých súst a malý žalúdok s krátkym črevom, to všetko doplnené veľmi kyslým pH(1) a absenciou enzýmov k tráveniu potravy rastlinného pôvodu, nám to celkom jasne dokazuje, že základným bodom ich plnohodnotného a zdravého života je potrava s vysokým obsahom živočíšnych proteínov a tukov.

Napriek tomu je v súčasnej dobe základom všetkých konvenčných krmív (či už sa nazývajú kompletné, prémiové, superprémiové a pod.) obilie, alebo obilniny v akejkoľvek forme (kukurica, lúpaná ryža ai.) s vysokým obsahom sacharidov a ďalších látok rastlinného pôvodu, ktoré sú pre tráviacu sústavu mäsožravca celkom nevhodné. Toto má za následok mimo iného tlstnutie  psov, alergie, náhle hyperaktivity a v poslednej dobe dokonca cukrovku, pretože organizmus mäsožravcov si nevie s náhlymi vysokými hladinami sacharidov poradiť.

Kanadský rodinný výrobca krmív Champion Petfoods Ltd. z provincie Alberta tak svojimi krmivami ACANA a ORIJEN predstavuje NOVÚ  triedu – BIOLOGICKY VHODNÝCH krmív. Celá idea tohto krmiva vychádza zo snahy kŕmiť psy tak, ako by sa kŕmili sami v ich prirodzenom prostredí – v prírode.

Minimum, alebo žiadne obilniny, len mäso doplnené o ovocie, zeleninu a bylinky, plne v duchu zloženia potravy, ktorú konzumujú mäsožravce vo voľnej prírode. To všetko spracované pri nízkych teplotách (do 95 stupňov Celzia), aby boli uchované prospešné látky a bez chemických konzervantov. Aby výrobca zaručil maximálnu kvalitu, sú k výrobe používané len miestne (kanadské), čerstvé (nikdy nezmrazené) suroviny, ktoré sú do výrobného podniku dopravované denne čerstvé.

Miroslav Weber – Mlýn

výhradný dovozca biologicky vhodných krmív firmy Champion Petfoods

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2011