Výstavy, výstavy a ešte raz výstavy

Maria Luise Doppelreiter

(KR 8/2011)

Predstavujeme zahraničných rozhodcov

V sezóne už skoro každý týždeň sa niekde v okolí koná výstava psov. Väčšina z nás, ktorí to ťaháme Európou na ne sa poznáme, vieme kto aké plemená chová, kto kde má svoje odchovy, komu sa ako darí a naopak, kto s kým sa priatelí, kto s kým je  mierne povedané v stave prímeria a pod. Striedajú sa plemená, majitelia, chovatelia, rozhodcovia. Kto jeden týždeň posudzuje, druhý týždeň vystavuje, tretí týždeň má absenciu a dokola.

Pri vydaní propozícií prvé čo nás ťahá nahliadnuť na zadné stránky kde je zbor rozhodcov. Tých našich viac menej poznáme, vieme aké plemeno chovajú, prípadne chovali , ktoré plemená posudzujú. Len keď prečítame meno zahraničného rozhodcu nie vždy sme si istí, čo rozhodca chová , čo posudzuje,  čím sa zaoberá a odkedy. Preto by sme chceli vyplniť túto medzeru a predstavovať rozhodcov, ktorí posudzujú na výstavách u nás.

Jednou z tých, na ktorého som si spomenula medzi prvými je Maria Luise Doppelreiter. Rakúska rozhodkyňa viacerých skupín, ktorá je aktívna chovateľka anglických kokeršpanielov s vynikajúcimi výsledkami. Keď nestojí v kruhu ako rozhodca určite sa s ňou stretnete v kruhu ako s vystavovateľom. A úspešným !

Ivory Ivy zo Zámockého parku (chovateľ a majiteľ Jana Lančaričová), Foto Milan Mogora

Maria Luise Doppelreiter

Rozhodkyňa, ktorá má aprobáciu posudzovať 111 plemien  FCI  skupiny 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, a 10.

Maria Luise spominaš si na svojho prvého psa?

Veľmi dobre – môj prvý pes bol samozrejme anglický kokeršpaniel a volal sa „Sir Jackie of Hilltop“, doniesla som si ho  v roku  1973 z chovnej  stanice Rosemary Charrington a odvtedy sa  venujem chovu anglického kokeršpaniela. Moja chovná stanica má názov “vom Oesterreichring” a prvý vrh v nej bol v októbri  roku 1975. Odvtedy som odchovala  a predviedla vo výstavných kruhoch veľa psov. Viac ako 75 anglických kokrov odchovaných v  mojej chovnej stanici sa stalo šampiónmi a mnohí z nich sa stali šampióni viacerých  krajín, veľa z nich bolo ocenených najvyšším titulom keď získali  BIS. Najznámejším a najprestížnejším bol  BIS na  London Cocker Spaniel Society výstave s mojou Top Secret vom Oesterreichring, a dodnes prvý a jediný rakúsky odchovaný a vlastnený koker, ktorý bol predvedený v krajine pôvodu.

Toby z Horeňuše (spolumajiteľ Petr Studeník), Foto Milan Mogora
Ale okrem výstav sú Tvoji psi úspešní aj v iných oblastiach?

Iba výstavy nie sú môj jediný záujem u psov. Niektorí mali úspech a vyhrali na poľovných trialoch a veľa psov z mojej chovnej stanice sú úspešní v agility, obedience, záchranárstve a stopárstve.

Wonder Wave Blue Marcato Line (chovateľ a majiteľ Ivana Ružičkova, CZ), Foto Milan Mogora
Kde si posudzovala ?

Takže od roku 1984, odkedy som rozhodkyňou, som posudzovala v nasledovných krajinách: Austrália, Bielorusko, Belgicko, Čína, Chorvátsko, Česká republika,  Dánsko, Fínsko, Nemecko, Veľká Británia (Open and Championship Shows), Maďarsko, Írsko, Litva, Luxembourg, Holandsko, San Marino, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švajčiarsko, Rusko, Ukrajina a v bývalej Juhoslávii a samozrejme pravidelne posudzujem doma v Rakúsku.

Aké plemená posudzuješ ?

Počas posledných  rokov som sa stala rozhodkyňou  pre FCI skupinu  3 (teriéri), skupinu 8 (španiele, retrieveri a vodné psy) a 10 skupinu (chrty),   mojou veľkou láskou  sú španiele a okrem španielov je  to junior handling .Som jedným  zo zakladateľov tejto súťaže v Rakúsku. Okrem toho som rozhodkyňou obedience .

CH Fleurete Billy Zo Zámockého parku, majiteľ: Lucia Heldová, Foto Soňa Heldová
Si aktívna aj v organizácii práce so psami?

Áno, už 25 rokov som  predsedníčka rakúskeho klubu španielov – Austrian Spaniel Club (OeJSpK-  som členom predsedníctva rakúskeho španiel klubu, sekretárkou rakúskeho klubu junior handlerov a pracujem aktívne ako predsedníčka a trénerka nášho lokálneho výcvikového klubu psov..

Ďakujeme za rozhovor a veľmi radi sa s tebou stretneme v kruhu či už IN alebo  IN IN.  .

Dick Wilden zo Zámockého parku (majiteľ ing. Pavol Seres), Foto Milan Mogora

Anglický kokeršpaniel

to je krása, elegancia pohybu, ktorou vyniká medzi španielmi, všestrannosť,
ktorá mu je daná vďaka jeho inteligencii, ale aj tvrdohlavosť, ktorou si vás vie podmaniť.

Pôvodný anglický kokeršpaniel bol pes, ktorý sprevádzal  sokoliara  chytajúceho  zver do sietí – tzv. terasovaním. S nástupom zbraní  pre  jeho  pracovné schopnosti hlavne pri love vtáčej zveri a výborné vlastnosti spoločníka  sa  o ňom vyjadrovali  v superlatívoch už   v  14. storočí počas kraľovania Henricha IV. Geoffrey Chancer (1340-1400) vo svojich „Canterburských poviedkach a Count Gaston de Foix /1931/ v „Knihe o love“ – 1387. Rokmi utvrdzované vlastnosti / hlavne v ochote stopovať zver a hlasito ju vyháňať z húštin/ mu ostali dodnes, a preto je  zaradený medzi poľovné plemená, hoci už dnes sa využíva o niečo menej.

Názov „koker„ po prvýkrát použili na výstave psov v anglickom Birminghame v roku 1859. Dovtedy ich nazývali priliehavo „plašiče“ a vystavovali ich pod názvom „poľné španiely“. Bolo tak tomu až do roku 1892, kedy sa rozdelili na kokre a špringre. V 30-tych rokoch minulého storočia sa stal najobľúbenejším psom vo Veľkej Británii. Dalo by sa povedať, že zakladateľom moderného chovu „kokra“ je pán James Farrow, ktorý vlastnil čierneho kokeršpaniela  menom OBO (nar.1879). Tento pes je prítomný vo všetkých zakladateľských líniách a odvodzujú sa od neho všetky súčasné kokeršpaniele. Významnú mieru na úprave pracovných vlastností kokeršpaniela má majiteľ chovnej stanice kokešpanielov RIVINGTON pán C. A. Philips.

V roku 1893 bol kokeršpaniel uznaný ako samostatné plemeno a v roku 1902 bol založený Cocker Spaniel Club a vypracovaný štandard. Až v tridsiatych rokoch minulého storočia boli vytvorené ďalšie dve varianty – jednofarebný a viacfarebný. Dnes poznáme „kokra“ vo viacerých farebných variantoch – jednoliate farby zlatá  a čierna, modrý beloš, oranžovo-biela, hnedo-béžová, trojfarebná, čierno-biela. Podľa štandardu FCI č. 5 je to pes strednej veľkosti, milého výzoru, má mať okolo12-15 kg, dosahovať výšku pes 39 – 41 , sučka 38 – 39 cm. Má priliehavú, hodvábnu, nikdy nie hrubú srsť. Je pevný a svalnatý. Hlava je s mäkkými obrysmi, nemá nijaké ostré uhly, ale výrazný stop s miernymi vráskami. Chrbát sa mierne zvažuje smerom k jemne zaoblenému zadku. Chvost je nesený vodorovne, ale vždy pohotovo v akcii. Má zaoblené a relatívne široké bedrá s veľkou hybnosťou a svalovou silou. Laby pevné, okrúhle, s hrubými vankúšikmi, dobre osrstené medzi prstami. Uši nízko nasadené na úrovni nosa a blízko k lebke, oči posadené ďaleko od seba, strednej veľkosti, tmavohnedé, mierne oválne priliehajúce viečka. Starostlivosť o hustú, lesklú, vode odolnú, na dotyk mäkkú srsť ako u všetkých plemien s dlhšou srsťou musí byť pravidelná a dôkladná. Od nej sa odvíja výstavný úspech, ale aj množstvo chlpov v koberci.

Enya Ze Zěme Pipikel, majiteľ: Michal Kresťanko, Foto Soňa Heldová

Kokeršpaniel je „vrecko plné energie“. Pokiaľ si ju nevybije prirodzeným spôsobom – teda pri poľovnej práci – čo je však dnes už v mnohých prípadoch nemožné – alebo alternatívnou činnosťou – aportovanie, agility, dlhé  prechádzky, nahromadenú energiu si vybíja inak. Budete prekvapení jeho vynaliezavosťou. Preto čas a energia vami vynaložená na  aktivity s ním  sa vám bohato vráti v podobe spokojného psa a hlavne majiteľa.

Spracovala: Bc. Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2011