SAVERIO di Soragna

(KR 9/2011)

Keď sa 20. 8. 1998 v dnes už svetoznámej chovateľskej stanici di Soragna narodil SAVERIO, málokto predpokladal, že svetlo sveta uzrel nielen najúspešnejší syn legendárneho psa NICK de Ruphete, ale veličina chovu boxerov, o ktorej sa bude hovoriť roky, možno desaťročia. Azda len chovateľ, podobne ako každý jeden z nás, vkladal do vienka malého stvorenia, tak ako mnohokrát pred tým, aj potom, tie najväčšie proroctvá.

Matkou Saveria bola nie veľmi známa CELESTE di Soragna, ktorá však bola dcérou ďalšej ikony „boxerkárskeho neba“, psa AARON dei Cavelieri del Monferato. Tí, ktorí sa rýchlo zorientujú v uvedenej faktografii, si poskladajú najdôležitejších jedincov v Saveriovom rodokmeni. My ostatní si pripomeňme, že prarodičom zo strany otca je unikátny zjav v chove boxerov, TECK del Colle dell Infinito, a zo strany matky tam nájdeme aj Davida del Colle Dell Infinito.

Vzhľadom na to, že Nick de Ruphete bol vďaka svojim mimoriadnym kvalitám využívaný v chove dosť výrazne, stretávame sa s polosúrodencami Saveria často, či už v samčej alebo samičej časti populácie. Medzi najznámejších patria Európsky víťaz Cayetano d’Jandilla a Ch. Nilo de Las Arillas, ktorý výrazne ovplyvnil aj slovenský chov.

Saverio bol psom ideálnej výšky, mohutnosti a elegancie. Typicky pásikavé sfarbenie s efektnými bielymi znakmi dotvárali celkový zjav ideálneho stvorenia. Jeho ušľachtilé temeno, vysoké čelo, tmavé oko s plnou priestornou papuľou v symbióze dotvárali typický znak, hlavu boxera.

Výstavná kariéra Saveria bola naozaj veľmi oslnivá. Už v triedach mladých zažiarila jeho hviezda. Získal cenné a prestížne tituly ako Víťaz roka mladých Talianska a Švajčiarska. Postupne sa stal šampiónom Španielska, Francúzska, Srbska a Holandska. U priaznivcov plemena boxer medzi najviac ocenené tituly patrí „víťaz roka“. Saverio ho vybojoval v Španielsku, Švajčiarsku, Portugalsku, a Rakúsku. Je jedným z mála boxerov, ktorí získali titul svetového víťaza FCI, a to v roku 2000, o rok neskôr veľmi získal vzácny titul svetový víťaz ATIBOX. Len dvakrát sa usporiadala špeciálna výstava boxerov Euroepean boxer clubu. Na prvej z nich, v roku 2004 – na konci výstavnej kariéry, Saverio získal najvyššie ocenenie.

Ako plemenník bol Saverio z pochopiteľných dôvodov jeden z najviac využívaných vo svojej dobe. Navyše tým, že pôsobil v Španielsku, výrazne zasiahol do chovu nielen vo veľkých a známych chovateľských staniciach, tak ako sa to od špičkového jedinca očakáva, ale aj v tých, ktoré pôsobia bez výraznejších ambícií na Pyrenejskom polostrove. Že najmä Španielsko patrí medzi veľmoci chovu boxerov, je všeobecne známe, a tak „podhubie“ tu vytvorené dalo základ na to, aby sa narodilo v tejto krajine veľmi veľa špičkových potomkov. Za spomenutie rozhodne stoja najmä víťaz ATIBOX – LUCKY LUCIANO del Cinco Rosas, Multišampión FERRARY de Las Arillas, víťazka ATIBOX DANIELA D´Jandila či ďalší víťaz ATIBOX, ZAGAL de Las Arilas.

Vo „viditeľných“ rodokmeňoch úspešných jedincov sa budeme so Saveriom di Soragna stretať ešte nejakú dobu, avšak, aj keď už ho nezhliadneme v štvorgeneračnom preukaze pôvodu, môžeme si byť istí, že tento pes s vynikajúcim exteriérom a vyrovnanou povahou sa celosvetovo navždy zapíše do dejín chovu boxerov.

Jozef Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2011