Prosím potlesk! V hlavnej úlohe – PÁN PES

(KR 8/2011)

Najznámejšie psy 20. storočia a ich životné príbehy

Toto nebude iba obyčajný vymyslený príbeh. Tento totiž napísal sám život. Jeho hlavný hrdina skutočne žil a dostal sa do sŕdc mnohých divákov.

Filmová hviezda

Dennodenne zapíname televíziu s nádejou, že si pri nej oddýchneme a pobavíme sa. Z televíznej obrazovky sa na nás usmievajú krásne herečky a mužní herci. V kinematografickom svete však významné miesto patrí aj štvornohým – štekajúcim hercom.

Vôbec prvým psím hrdinom, ktorý sa objavil na filmovom plátne, bol Rin Tin Tin. Herecká kariéra svetoznámeho nemeckého ovčiaka trvala takmer neuveriteľných 14 rokov. Oslnil mnohých a získal slávu, o ktorej sa mnohým hercom môže iba snívať. Bol všetkými milovaný a zaujal významné miesto v histórii psej kinematografie. Spočiatku však nič nenasvedčovalo tomu, že Rin Tin Tin bude mať taký šťastný život.

Šteniatko Rin Tin Tin
Rin Tin Tin

Slávny nemecký ovčiak  sa narodil 10. septembra 1918 vo Francúzsku ako jedno z piatich šteniatok. Prišiel na svet v čase 1. svetovej vojny, kedy doba bola zlá a neľútostná. Statočná sučka priviedla na svet šteniatka v opustenom nemeckom bunkri vo francúzskom Lorraine. Kryt bombardoval batalión desiatnika Lee Duncana, v domnení, že sa v ňom ešte nachádza nepriateľ. Namiesto toho 15. septembra našiel v bunkri sučku nemeckého ovčiaka s čerstvo narodenými šteniatkami. Hoci prežili vojenský útok, boli veľmi vystrašené a v šoku. Lee Duncan si osvojil dve šteniatka – psíka a sučku – o zvyšné kňučiace guličky a ich matku sa postarali vojaci v americkom tábore. Iróniou osudu však bolo, že jediné šteniatka, ktoré prežili nasledujúce mesiace, boli práve Duncanove psíčatá. Šteniatka dostali mená podľa malých klasických francúzskych bábok Rin Tin Tin a Nanette. Tieto bábky dávali francúzske deti vojakom, ktorí išli na vojnové fronty, aby im prinášali šťastie a ochraňovali ich. Dokonca sa povráva, že tieto bábky skutočne priniesli vojakom šťastie a pomohli im a ich spojencom dosiahnuť víťazstvo vo vojne.

Počas nakrúcania
Rozhlasová hviezda

Duncan sa svojim psom venoval, bol s nimi tak často ako mohol a cvičil ich. Bol očarený poslušnosťou nemeckých psov a ich využitím počas vojny. Fascinovala ho schopnosť tohto zvieracieho druhu učiť sa neustále nové a nové veci a chcel, aby Rin Tin Tin a Nanette patrili k najlepším. Začal pátrať po pôvode šteniatok, ktorých sa ujal a nakoniec až v jednom zajateckom tábore sa dozvedel pravdu. Zistil, že šteniatka nie sú túlavé psy, ale sú to potomkovia kvalitných rodičov. Matkou šteniatok bola Betty des Flandres a ich otcom bol Fritz de la Chasse Royale. Šteniatka tak mali významných predkov a rodokmeň. Okrem toho sa Duncan dozvedel viac informácií o novom plemene – nemeckom ovčiakovi.

O niekoľko mesiacov sa vojna skončila. Lee Duncan sa rozhodol vrátiť domov, do Los Angeles. Samozrejme, zobral so sebou aj svoje psy. Aj keď sa snažil, aby ich plavba cez Atlantický oceán prebehla bez akýchkoľvek komplikácií, Nanette sa nakoniec nakazila psinkou a po príchode do New Yorku už bola vážne chorá. Duncan sa v New Yorku stretol s pani Wannerovou, ktorá bola v tom čase považovaná za významnú chovateľku nemeckých ovčiakov v USA. Duncan ju požiadal o pomoc a ona mu sľúbila, že sa pokúsi Nanette zachrániť. Sučka však umrela skôr, ako jej stihla pomôcť. Pani Wannerová bola ohromená láskou Duncana k tomuto plemenu, a tak mu poslala mladú sučku, ktorá mala zmierniť bolesť nad stratou milovanej Nanette.

Francúzske bábky Rintintin a Nenette
V akcii

Po vojne sa z vojaka stal obyčajný človek a Duncan sa vrátil k svojej práci v železiarstve. Nikdy však neprestal milovať svojich psov a s Rin Tin Tinom navštevoval rôzne podujatia. Popri tom učil Rin Tin Tina rôzne kúsky, vrátane skákania. Vo februári 1922 sa Duncan zúčastnil bezplatnej dvojdňovej show, kde Rin Tin Tin predvádzal majstrovské kúsky a svojimi vysokými skokmi ohromil skutočne každého (vedel vyskočiť a preskočiť plot vo výške 11 stôp a 9 palcov, t.j. cca 3,5 m). Po vystúpení oslovil Duncana Charles Jones, ktorý chcel pomocou kamery nasnímať psa v pohybe. Duncanovi ponúkol $350 a ten vedel, že tento moment môže byť začiatkom čohosi veľkého. Rin Tin Tin tak hral vlka v nemom filme The Man From Hell’s River (1922) a aj v mnohých ďalších stvárnil divokého vlka, hoci sa na neho takmer vôbec nepodobal. Duncan navštívil každé filmové štúdio v Hollywoode. Nestretol sa však s úspechom. Napriek neúspechu sa nevzdal, pretože veril, že Rin Tin Tin je zvláštny a neobyčajný pes.

Nakoniec jedného dňa narazil na filmový štáb pomaly krachujúceho štúdia. Účinkujúci a kameramani sa snažil natočiť scénu s vlkom. Nedarilo sa im to však, pretože vlk bol nekontrolovateľný a nechcel poslúchať. Duncan v snahe pomôcť štábu, navrhol, že Rin Tin Tin je šikovný a scénu zahrá namiesto vlka. Členovia štábu sa mu najprv vysmiali a odohnali ho preč. On však neustále trval na svojom, až nakoniec Rin Tin Tin túto scénu zahral brilantne a na prvýkrát. Tak sa im obom otvorili dvere do sveta slávy a úspechu.

Rin Tin Tin

Rin Tin Tinova sláva začala napokon rolou vo filme Where the North Begins (1923) od Warner Brothers. Diváci boli nadšení a filmové štúdio vraj zachránil pred krachom. Rin Tin Tin sa stal okamžite filmovou, no i rozhlasovou hviezdou (The Wonder Dog), kde vytváral zvukové efekty. Milovali ho tisíce ľudí a na vrchole jeho kariéry mu fanúšikovia adresovali vyše 10 000 listov týždenne. Počas svojej hereckej kariéry si zahral v dvadsiatich siedmich filmoch. Bol veľmi inteligentný a obľúbený.

V roku 1932 však už nebol natoľko silný, aby neustále stál po boku svojho pána. Sily ho pomaly opúšťali. Zomrel nečakane 10. augusta vo veku 14 rokov. V tento osudný deň, keď zapadla psia hviezda, prišla k nemu herečka Jean Harlow, ktorá ho milovala. Vzala jeho hlavu do svojho lona a Rin Tin Tin odišiel za Dúhový most.

O jeho smrti, ktorý svojmu majiteľovi zarábal tisícky dolárov, informovali všetky noviny na titulných stranách. Duncan bol zničený smrťou svojho milovaného psa a hollywoodske štúdio prišlo o hviezdu. V roku 1934 však na jeho miesto nastúpil potomok Rin Tin Tina –  Junior. Duncan odviezol svojho milovaného psa naspäť do jeho rodnej krajiny. Rin Tin Tin je pochovaný na cintoríne pre zvieratá Cimetiére des Chiens na predmestí Paríža.

Rin Tin Tinovi sa po smrti dostalo pocty ako žiadnemu inému psovi dovtedy. Ako prvý pes dostal hviezdu na hollywoodskom chodníku slávy v Los Angeles. V súčasnosti už žije jedenásta generácia po slávnom Rin Tin Tinovi, ktorá dedí jeho umelecké vlohy.

Hviezda na chodníku slávy v LA
Filmy, v ktorých hral Rin Tin Tin
 1. The Man from Hell’s River (1922)
 2. My Dad (1922)
 3. Where the North Begins (1923)
 4. Shadows of the North (1923)
 5. Hello Frisco (1924)
 6. Find your Man(1924)
 7. The Lighthouse by the Sea“ (1925)
 8. Clash of the Wolves (1925)
 9. Tracked in the Snow Country (1925)
 10. Below the Line (1925)
 11. The Night Cry (1926)
 12. A Hero of the Big Snow (1926)
 13. While London Sleeps (1926)
 14. Hills of Kentucky (1927)
 15. Jaws of Steel (1927)
 16. Tracked by the Police (1927)
 17. A Dog of the Regiment (1927)
 18. A Race for Life (1928)
 19. Rinty of the Desert (1928)
 20. Land of the Silver Fox (1928)
 21. The Famous Warner Brothers Dog Star (1928)
 22. The Million Dollar Collar (1929)
 23. Frozen River (1929)
 24. The Show of Shows (1929)
 25. Tiger Rose (1929)
 26. The Man Hunter (1930)
 27. On the Border (1930)
 28. Rough Waters (1930)
 29. The Lone Defender (1930)
 30. The Lightning Warrior (1931).
Na pláži
Zaujímavosti zo života Rin Tin Tina
 1. Rin Tin Tin bol skutočný pes a nie iba vymyslená postava.
 2. Meno Rin Tin Tin je oficiálne chránené autorským zákonom.
 3. Rin Tin Tin je otcom mnohých šteniat a vždy jedno z novej generácie zdedí meno Rin Tin Tin.
 4. Súčasný Rin Tin Tin je v skutočnosti Rin Tin Tin XI.
 5. Na vrchole svojej slávy bol príliš rozmaznaný. Mal vlastného kuchára, ktorý mu dennodenne pripravoval na obed šťavnatý steak.
 6. Následne po obede mu hrala skupina hudobníkov klasickú hudbu, vraj aby sa mu lepšie trávilo.
 7. Týždenný plat bol stanovený vo výške $6.000 za týždeň (pre porovnanie, herečka Greta Garbo dostávala $7.000 za týždeň).
 8. Potomok Rin Tin Tin II. bol prvým psom, ktorý sa zúčastňoval komerčných letov.
 9. Potomok Rin Tin Tin III. bol oficiálnym vojakom počas 2. svetovej vojny. Služobné číslo mal vytetované na nohe a pomáhal trénovať viac než 5.000 vojenských psov a psovodov.
 10. Chcete vlastniť potomka Rin Tin Tina? Pripravte si všetky úspory. Chovateľská stanica v Texase ponúka jeho gény a šteniatko Vás vyjde na viac ako $2.500.
 11. Fotografia Rin Tin Tina je však lacnejšia, stojí iba $6,99.
Poznáš správnu odpoveď?
1. Kde sa narodil Rin Tin Tin?

a. na farme vo Francúzsku
b. v bunkri pri bombardovaní
c. v lese

2. Čo znamená pomenovanie Rin Tin Tin?

a. pomenovanie malých klasických francúzskych bábok
b. názov auta
c. pomenovanie dobových rádií

3. Majiteľom Rin Tin Tina bol/a?

a. Lee Duncan
b. Charles Jones
c. Jean Harlow

4. Ako sa volal film, v ktorom sa po prvýkrát objavil Rin Tin Tin?

a. The Lightning Warrior
b. The Wonder Dog
c. The Man from Hell’s River

5. Koľko listov týždenne dostal Rin Tin Tin od fanúšikov?

a. 1.000
b. 100.000
c. 10.000

6. V akej výške bol stanovený plat pre Rin Tin Tina na týždeň?

a. $7.000
b. $5.000
c. $6.000

7. V súčasnosti koľká generácia žije po Rin Tin Tinovi?

a. piata
b. ôsma
c. jedenásta

8. Rin Tin Tin hral v rozhlasovej relácii. Ktorej?

a. The Wonder Dog
b. The Strong Dog
c. Bad Dog

9. Rin Tin Tin je pochovaný

a. v Cimetiére des Chiens v Paríži
b. v Los Angeles
c. v New Yorku

10. Rin Tin Tin má svoju hviezdu na chodníku slávy v Los Angeles

a. áno
b. nie

Autor článku: Lenka Preisingerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2011