Medzinárodné sústredenie záchranárskych psov 2011

(KR 8/2011)

Tento rok už po druhý krát zorganizovala výcviková škola Dog Academy spolu s Bratislavskou kynologickou záchranárskou brigádou v priestoroch strediska HaZZ v Malackách Medzinárodné sústredenie záchranárskych psov II. Počas troch dní (22. – 24.7.2011) si tu takmer 40 záchranárov zo Slovinska, Čiech a celého Slovenska vymieňalo navzájom svoje skúsenosti z výcviku záchranárskych psov.

Správny záchranár musí v prípade potreby zvládnuť aj zlanenie.
Aj takto nebezpečne môže občas vyzerať záchranársky pes …
… niet sa však čoho obávať, žiadny záchranársky pes nesmie byť voči ľudom agresívny.

Sústredenie začalo už v piatok večer simulovanou pátracou akciou, ktorá mala za úlohu preveriť psov aj psovodov pri nočnom vyhľadávaní nezvestných osôb zavalených po zemetrasení v poškodených budovách. V sobotu sa už od skorého rána pokračovalo tréningom vyhľadávania na štyroch rôznych pracoviskách, ktoré opäť simulovali poškodené budovy po hromadnom nešťastí. Po obede a krátkom oddychu sa pokračovalo v pracovnom nasadení už aj v neďalekých vojenských lesoch, kde psi vyhľadávali stratené osoby v neprehľadnom teréne plnom zákopov a rôznych úkrytov využívaných pri vojenskom výcviku. Nevyužitý nezostal ani futbalový štadión v areáli HaZZ, kde sa precvičovali stopy, poslušnosť a obiehanie zátarasou  spolu s vyštekaním figuranta. Niekoľko zanietených psovodov dokonca v rámci obedňajšej prestávky stihlo ešte absolvovať aj zlanovanie. Slovinský psovodi mali naplánovanú aj prednášku o INSARAG-u (Medzinárodná skupina pre vyhľadávanie a záchranu), ktorá obsahuje odporúčané postupy a metodiky pri medzinárodných ostrých pátracích akciách. Večer sa pri ohníku a výbornom guláši hodnotil uplynulý deň a pripravovala stratégia na ten ďalší. V nedeľu sa trénovalo opäť v priestoroch strediska HaZZ ako aj v lese, opravovali sa chyby z predchádzajúcich dní a pomaly prebiehali aj prípravy na odchod.

Kto si myslí, že pudel sa hodí iba na gauč alebo do výstavného kruhu, nech sa príde pozrieť ako pracuje tento „královák“ z brnenskej záchranárskej brigády.
Rotvajler Murphy je so svojou dobráckou povahou dôkazom toho, že pri správnom vedení môžu byť aj „bojové plemená“ výbornými záchranárskymi psami.
Nepoužívané vojenské kufre dobre poslúžili na vybudovanie úkrytov.

Cieľom takýchto sústredení je predovšetkým nadviazanie spolupráce a výmena skúseností medzi jednotlivými záchranárskymi brigádami z rôznych krajín. Keďže každý používa pri výcviku trochu odlišné metódy, je takýto typ cvičenia prínosom pre všetkých zúčastnených, o čom svedčí aj fakt, že všetci prejavili záujem o najbližšiu podobnú akciu. Tá je naplánovaná na jeseň opäť v Malackách, dúfajúc, že znova s takou hojnou účasťou a výborným počasím ako tento krát. Takže dovidenia v októbri …

Iveta Lipovská, Bratislavská kynologická záchranárska brigáda
Foto: Miroslav Bartoš

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2011