Žitnoostrovské poľovnícke slávnosti 2015

(KR 7/2015)

26. a 27. jún 2015 už po siedmykrát opäť patril Žitnoostrovským poľovníckym slávnostiam, ktoré sa konali v areáli Golfového klubu WELTEN. Jeho organizátormi boli spoločnosť Diana Welten a Oko SPZ Dunajská Streda pod taktovkou Ing. Arpáda Figuru.
BIS


Nikolka Detáriová                                                                 BIS Poľovný

Prvý deň bol venovaný odbornému programu a jeho početných účastníkov zaujala téma Poľovnícky manažment danielej a diviačej zveri.

Výbornú odozvu mali aj Poľovnícke trofeje z okresu Dunajská Streda za rok 2014, Najlepšie trofeje danielej zveri z oblasti Gyulaj, Exotické trofeje, Poľovné motívy v rezbárstve a rytectve a Biotopy Žitného ostrova. Expozíciu si prezrelo množstvo návštevníkov, od zaslúžilých poľovníkov až po malé deti, hoci každého, samozrejme, zaujala iná časť. Kým poľovníci uznanlivo hodnotili trofeje, deti si obzerali množstvo preparovanej zveri, ktorú naživo nemajú šancu vidieť.

Linda Kovalická a Janka Strasserová
Pár
Dieťa a pes

Svojich vystavovateľov a návštevníkov mala aj Žitnoostrovská oblastná výstava poľovných psov. Rozhodkyne – pani Hana Ahrens a Anka Cwieceková, potvrdili, že napriek nie veľkému množstvu prihlásených psov bola kvalita vystavovaných jedincov vynikajúca. Preto nemali problém vybrať spomedzi väčšinou mladých jedincov aj víťaza. Najkrajším psom Žitnoostrovskej oblastnej výstavy poľovných psov s titulom BIS sa stala sučka Shellynka – krásna čierna labradorka, ktorú predviedol Maťko z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády a je v majetku Lucky Valentovičovej. Najkrajším poľovným psov výstavy sa stala ZARA Jankina záhrada.

Chceli sme návštevníkom ukázať všestrannosť psov, a preto sa záverečné súťaže niesli v rôznorodom duchu. Úvod patril Nikolke Detáriovej a jej podaniu tanca so psom. Bola to úžasná symbióza ovládateľnosti psa a rytmu. Po nej už na pódium prichádzali deti s tradičnou súťažou Dieťa a pes. Následne sa plynulo prešlo do záverečných súťaží, ktoré patria k nasledovanejším a gradujú až po absolútneho víťaza.

Flat
Diváci

K poľovníctvu od nepamäti patrí aj poľovný pes. Čo všetko môže zvládnuť trpasličí jazvečík nám predviedla Linda Kovalická a jej famózny jazvečík. Svojou prácou, odvahovou a šikovnosťou sa pomaly stáva legendou.

Precíznosť predvedených cvičení, výborný vzájomný vzťah, ochota psa radostne vykonávať príkazy psovoda, rýchle a presné predvedenie cvikov – to je obedience – špeciálne cvičenie, ktoré nevyžaduje špeciálne pomôcky, ani priestor, je vhodné pre všetky druhy psov bez ohľadu na vek, rasu a pohlavie. Musí byť len chuť pracovať. Je to viac ako poslušnosť, pretože vyžaduje dokonalú súhru psovoda a psa a ich dobrý vzájomný vzťah, vyžarujúci energiu. Všetky tieto požiadavky spĺňala ukážka práce Janky Strasserovaej z Kynologickej školy Tomášov.

Tono Strasser pozval prítomných na úžasné vystúpenie Kynologického klubu PO&VA Šamorín. Na pľac prišlo pod vedením Štefana Pongrácza osem psovodov so svojimi psami a predviedli prácu služobných psov. Dokonalé sústredenie, vynikajúce výkony v úžasnom tempe, perfektné zvládnutie jednotlivých disciplín psami, psovodmi i figurantmi mali za následok úspech u publika, ktoré oceňovalo jednotlivé predvedené výkony silným potleskom.

V záverečnom predstavení kynologického popoludnia predstavila Iveta Lipovská z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády divákom prácu záchranárskych psov a komentovala aj jednotlivé ukážky poslušnosti, obratnosti a pachovej práce – rozoznávanie pachov a následné vyhľadanie stratených osôb. Toto vystúpenie bolo veľmi milé, pretože záchranári poschovavávali svoje dietky do klietok a krabíc a psíci ich s prehľadom vyhľadali a našli.

Celá naša časť kynologického dňa sa niesla v znamení slov Lucky Valentovičovej, majiteľky víťaznej sučky Shellynky a členky BKZB: „Bolo vidno, že naše psíky sú nielen pekné, ale aj šikovné a užitočné.“

A my dodávame – tešíme sa na budúci ročník!

Mgr. Jana Janek a Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2015