Žitnoostrovské poľovnícke dni 2012

(KR 7/2012)

V prekrásnom areáli báčského kaštieľa v príjemnom prostredí Golfového klubu WELTEN sa v dňoch 26. a 27. 5. 2012 konali už po štvrtýkrát Žitnoostrovské poľovnícke slávnosti. Úvod trojdňového programu patril Odbornému semináru na tému „Chov jelenej, danielej a muflonej zveri“. Pokračoval bohatým odborným i kultúrnym programom, ktorých súčasťou bola aj Oblastná výstava poľovných psov.
Napriek tomu, že v okolí sa usporiadali viaceré kynologické akcie, pritiahlo toto podujatie vyše 70 psov poľovných plemien a sprievodná Klubová výstava psov Svätého Huberta zaznamenala raritný počet 11 prihlásených psov.

Organizátori vsadili na kvalitných rozhodcov. Zo slovenských to bola pani Anka Cwieceková pre III. a IV. skupinu FCI, z tých zahraničných pán Vilmos Kardos – renomovaný medzinárodný rozhodca pre VI., VII. a VIII. skupinu FCI.

Počasie toho roku podujatiu prialo. Pod stromami sa rozložili vystavovatelia a k všeobecnej spokojnosti sa mohlo začať s posudzovaním.

Záverečné súťaže sa konali v popoludňajších hodinách na centrálnom pódiu a musím konštatovať, že pritiahli veľké množstvo účastníkov slávností. Pod taktovkou skúsenej Mgr. Janky Janekovej a Tuliho Vojteka sa postupne predstavili najmenší vystavovatelia so svojimi psíkmi, najkrajší dorast, najkrajší mladý pes, najkrajšia chovateľská stanica a najkrajší pár. Ťažiskom bola súťaž o najkrajšieho poľovného psa výstavy – tú vyhralo plemeno bloodhound v zastúpení psa Gomezz FRANSIMO ISEB majiteľa Pavla Prokopa. Celkovým víťazom sa stal jazvečík MORFEUS FA-DY Ing. Marcely Fidrichovej, známej chovateľky a rozhodkyne.

A hoci by sa mohlo zdať, že oblastné výstavy pomaly strácajú na význame, predstavujú práve tieto pre mladých psíkov, ktorí sa zoznamujú s prostredím výstav, výbornú príležitosť, ako si vstup do výstavníctva spríjemniť. Takisto je začínajúcim vystavovateľom možné odpustiť akú-takú malú chybičku, majú možnosť získať skúsenosť s vystavovaním a zohrať sa so psíkom vo vydarenú dvojicu. Vracia sa i radosť z vystavovania pod holým nebom – učíme sa užiť si výstavu vonku, najmä keď neprší.

Neuveriteľnú atmosféru zažila sprievodná Klubová výstava svätohubertského psa (bloodhounda). Stretnúť na výstave 11 psov je dnes raritou. Ich majitelia pricestovali okrem Slovenska z Maďarska, Čiech, Rumunska, Slovinska a my sme sa mohli pokochať ich mohutnosťou, krásou a počtom.

Súčasťou programu bolo aj vystúpenie Mgr. Juraja Ferka z výcvikovej školy DOGGIE s jeho tímom, v ktorom predstavil stále využívanejšiu canisterapiu. Ako vysvetlil, je to pomocná liečba pri viacerých klinických, psychiatrických, psycho-patologických a geriatrických ochoreniach, uplatňujúca fyzické, psycho-sociálne a emocionálne účinky zvierat na človeka.

Prekvapujúco zaujala ukážka agility v podaní členov tímu RNDr. Evy Lengyelovej. Mnohí z účastníkov osláv videli takúto súťaž prvýkrát v živote a musím povedať, že sa im veľmi páčila. Asi najväčší úspech však zožala slečna z klubu LUKKA, ktorá so svojím psíkom predviedla tanec so psom. Pri jej vystúpení sa začala „pohupovať“ v bokoch aj väčšina divákov.

Hoci Žitnoostrovské slávnosti pokračovali ďalším programom, ukážky práce so psami, oblastná výstava, tanec so psom, aj canisterapia zaujali. Tešíme sa na budúci rok, v ktorom sa opäť pokúsime predviesť zaujímavý program.

Mgr. Jana Janek a Bc. Viera Janeková
Foto: Jana Lengyelová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2012