Nemecký pinč

(KR 7/2012)

Ak by si niekto myslel, že pinč je slabý, bojazlivý a roztrasený, opak je pravdou. Pinč je jedno z najhúževnatejších malý plemien a ak hľadáte aktívneho, no niečím zvláštneho psa, porozmýšľajte nad malým hladkosrstým pinčom.

Calamity Jane Via Bohemica – domáce meno GIA, Chovateľ: Kutíková Alena, Majiteľ: Kavuliaková Marcela
Tituly: 4 x CAJC, 13x CAC, 6 x r.CAC, 3 x CACIB,3x r. CACIB, 3x BOB, BIG2, BIG3, BIG4, 2x KV, 1x NV, JCH, CH, GCH Slovenska, čakateľ na interšampióna, čakateľ na CH Českej republiky

Pohľad do histórie

Pinče sa v Európe vyskytovali od nepamäti, no možno nie každý si ich v všimol. Pokiaľ si myslíte, že pinč je nejaká citlivé plemeno, nemáte pravdu. Hoci sa mnoho ľudí domnieva, že malý hladkosrstý pinč je klasickým spoločenským plemenom, ktoré vám bude ležať pri nohách a vaše pobádanie na prechádzku bude ignorovať, rozhodne sa mýlite.

Trpasličí pinč vznikol zmenšením rovnakých predkov ako nemecký pinč. V 19. storočí dochádzalo v Nemecku a Škandinávii k chovu a kríženiu mnohých psov. Plemeno zažívalo vzostupy i pády, často dochádzalo k zmenám exteriéru. Malý hladkosrstý pinč sa až o niekoľko rokov stal samostatným plemenom. Jeho vznik sa datuje v roku 1895, kedy vznikol Nemecký klub chovateľov pinčov.

V 20. storočí doviezli pinča do USA, kde si veľmi rýchlo získal svojich priaznivcov. Plemeno získalo veľkú popularitu a krátko na to v krajine vznikol i chovateľský klub. V Európe, predovšetkým v Českej republike, dosiahol vrchol svojej slávy v období prvej republiky. Počas chovu sa plemeno vyznačovalo známkami miniaturizácie, na výstavách sa dávali za vzor najmenšie psy i so zjavnými znakmi degenerácie. V súčasnosti sú pri trpasličom pinčovi tieto znaky nežiaduce a chov sa zameriava na udržanie vyvážene stavby tela a zdravie. Takže ak na ulici stretnete pinča, určite to nebude „bojko alebo trasorítka“.

Vzhľad

Malý hladkosrstý pinč je plemeno ideálne do mesta, no je to živý typ rodinného psa a budete o jeho prítomnosti vedieť i vo veľkej záhrade. Má harmonickú stavbu tela. Ide o zmenšeninu pinča, no bez trpasličích znakov. Ideálna hmotnosť pinča je 4 až 6 kg pri výške 25 až 30 cm. Malý hladkosrstý pinč má elegantnú kvadratickú telesnú stavbu. Predné i zadné končatiny sú statné, rovné, správne zauhlené a postavené nie príliš blízko seba. Predstavitelia plemena majú krátke silné čierne pazúriky.

Pinč má hlavu primerane veľkú k telo s čiernym plným ňucháčom a tmavými oválnymi čiernymi očami. Uši môže nosiť postavené alebo sú preklopené, vysoko nasadené a majú tvar písmena V. Hrany ušníc priliehajú k lícam, sú natočené dopredu smerom k spánkom. Hladkosrstý pinč sa pýši prirodzeným chvostom a cieľom chovu je dosiahnuť tvar šable alebo kosáka. Od roku 1995 sa uši a chvost nekupírujú.

Zaujímavosťou je, že malý hladkosrstý pinč sa nápadne podobá na nemeckého pinča, ktorý zas pripomína zmenšeninu dobermana. Jeho srsť je krátka, hustá, priliehavá a lesklá, bez holých miest, sfarbená do červenej alebo tmavočerveno-hnedej, pri dvojfarebných jedincoch je srsť lakovo-čierna s červenými alebo hnedými znakmi. Špecifickým znakom pinča je, že hoci ide o malé plemeno, je veľmi húževnatý a fyzicky výkonný pes. Jeho harmonický, istý a plynulý pohyb, vzbudzuje úctu a obdiv okoloidúcich.

Povaha

Trpasličí pinč je veľmi inteligentný a temperamentný pes. Od prírody je nebojácny, aktívny a pri správnej motivácii sa dobre cvičí. Bez problémov zvláda stresové situácie. Pokiaľ však pozvete na návštevu cudzích ľudí, očakávajte, že k nim bude pristupovať so značnou nedôverou a určite sa nenechá podplatiť maškrtkou. Vďaka svojej ostražitosti vás zaručene ochráni. Pinč má totiž sebavedomie veľkého psa, ktoré sa ukrýva v malom tele. Hoci navonok ide o malého psíka, pinč si to sám o sebe nemyslí.

Možno si myslíte, že pinč je tvrdohlavý. Pravdou je, že pri výchove musíte byť dôsledný a spravodlivý. Ak ho potrestáte, vedzte, že váš vzájomný vzťah zmení. Pokiaľ ho začnete trestať fyzicky alebo nebodaj aj psychicky, ste na „správnej“ ceste ku zničeniu vášho spoločného vzťahu. Oveľa viac dosiahnete použitím pozitívnych motivačných metód. Pri správnej výchove a výcviku sa z neho stane príjemný spoločník.

Niekedy sa v ňom však prebudia lovecké pudy. V takom prípade mu ihneď od začiatku zabráňte v ich nežiaducom uplatnení a nebude pre vás problémom užívať si prechádzky v prírode bez vôdzky.

Život s pinčom je veľmi aktívny. Človek sa s ním nenudí. Denno-denne vás prekvapí svojou chytrosťou a prekypujúcou energiou. Jeho malý vzrast mu nebráni byť veľkým bojovníkom a športovcom. Vďaka jeho temperamentu môžete spoločne robiť množstvo aktivít. Pinč je jedno z najlepších malých plemien pre športy. Vzhľadom na jeho prekypujúcu energiu s ním môžete cvičiť obedience, flyball, svoj vzťah môžete upevňovať pri agility alebo dogdancingu, no vyskúšať môžete aj služobný výcvik malých plemien. Samozrejme, fantázii sa medze nekladú, takže je iba na vás, čo spoločne podniknete. Pri rôznych aktivitách uplatní svoju rýchlosť, mrštnosť a hravosť. Okrem toho, že s ním zažijete kopec zábavy pri rôznych outdoorových aktivitách, veľmi rád sa predvádza aj na výstavách. Exteriérovo kvalitné, dobre pripravené a perfektne predvedené jedince vyzerajú naozaj elegantne a môžu konkurovať i veľkým chlpatým plemenám, s ktorými súťažia v II. FCI skupine. Človeka osloví predovšetkým kontrast veľkosti a dokonalej stavby tela bez známok miniaturizácie. Nezabúdajte, že či už sa rozhodnete pre akúkoľvek aktivitu, po boku budete mať hravé štvornohé „striebro“. Pre svoju radosť zo života a vzťahom k rodine je trpasličí pinč plemenom s budúcnosťou.

Starostlivosť

Starostlivosť o malého hladkosrstého pinča je nenáročná. Srsť nepotrebuje špeciálnu starostlivosť. Úplne z času na čas postačí kúpeľ a prečesanie srsti. Nevýhodou hladkej srsti bez podsady je ale nižšia odolnosť voči mrazom. V zime mu preto oblečte teplý kabátik, aby neprechladol.

Pinč patrí medzi niekoľko málo plemien, ktoré netrpia žiadnymi špecifickými dedičnými ochoreniami. Typické je pre neho pevné zdravie a vitalita. Plemenu sa vyhýbajú aj bežné problémy malých psov – luxácia pately. Určite oceníte typickú vlastnosť pinča, ktorou je dlhovekosť. Bohužiaľ v súčasnej dobe nie je vitalita psov v chove čistokrvných jedincov až taká bežná. Niektoré psy však prekonali hranicu 20 rokov a ani vek 16 alebo 17 rokov nie je pre pinča ničím zvláštnym.

Trpasličí pinč je pes s veľkým srdcom a hoci si ho niekto môže pomýliť s nemeckým pinčom, alebo dobermanom, nevadí. Veď dokáže tiež ochrániť vás i váš domov. Táto živá bytosť, ktorej nechýba odvaha, vytrvalosť a húževnatosť si získa vaše srdce hneď a spoločne prežijete kopec zábavy.

Štandard FCI v skratke

Číslo FCI: Štandard číslo 185/18.4.2007/GB

Krajina pôvodu: Nemecko

Klasifikácia FCI: skupina 2 – pinče a bradáče, molosy, švajčiarske salašnícke psy a ďalšie plemená, sekcia 1 – pinče a bradáče, bez skúšky

Celkový vzhľad: Trpasličí pinč je zmenšeninou pinča bez trpasličích znakov. Ide o hladkosrsté plemeno, stredne veľký pes s hrdým držaním, plynulými obrysmi, elegantne, kvadraticky stavaný. Vďaka krátkej srsti je viditeľné jeho dobre vyvinuté svalstvo.

Veľkosť: Hmotnosť 4 – 6 kg, výška v kohútiku je 25 – 30 cm

Povaha: Živý, temperamentný, sebavedomý a vyrovnaný, čo z neho robí príjemného rodinného, sprievodného i strážneho psa.

Srsť: Krátka, hustá, priliehavá, lesklá a bez holých miest.

Sfarbenie: Jednofarebné – červená alebo tmavočerveno-hnedá. Dvojfarebné – lakovo-čierne s červenými alebo hnedými znakmi.

Priemerná dĺžka života: 13 – 14 rokov

Lenka Preisingerová
Autori fotografií: Archív Aleny Kutíkovej a Martina Kavuliaková

Príspevok vznikol v spolupráci s Alenou Kulíkovou, chovateľkou trpasličích pinčov (chovateľská stanica Via Bohemica) a Marcelou Kavuliakovou
Článok vyšiel aj na portáli www.psisvet.sk

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2012