Prírodná podstielka pre mačky – steliva

(KR 7/2012)

Snáď každý sa rád pomazná s krásnym zamatovým mačiatkom a takmer každé dieťa žiada od svojich rodičov aspoň jedného domáceho maznáčika, ktorého by si rádo vzalo domov. Ako najskôr vedia všetci rodičia, v tomto okamihu začínajú prichádzať sľuby od detí :“Budem sa starať ..!, Upracem po ňom ..! Nakŕmim ho my rodičia sme na pochybnostiach, zvažujeme pre a proti a rovnako v duchu tušíme, že pokiaľ mačiatko zaobstaráme, starosť o neho zostane na našich bedrách.

Mačky sú veľmi príjemnými spoločníkmi, ktorí majú aj preukázateľné pozitívne účinky na ľudskú psychiku a dajú sa bez problémov chovať aj v bytoch. Mačka je ale nielen skvelým spoločníkom, ale taktiež, a to predovšetkým, je živý tvor, ktorý potrebuje piť, jesť a celkom logicky aj vylučovať. A tu môžu nastať obavy. Ako naučiť mačiatko chodiť na mačací záchod? Podľa čoho a ako vyberať stelivo? Čo s exkrementami?

Mačky sú vzhľadom k svojmu inštinktu zahrabávať si svoje exkrementy schopné veľmi rýchlo naučiť používať svoj mačací záchod. Otázka mačacieho záchodu je jednoduchá – je k dostaniu v každom pet-shope aj s odborným vysvetlením, ale veľkou neznámou, aspoň v začiatkoch, je výber kvalitného steliva. Čo je vlastne kvalitné stelivo. Dobrým stelivom môžeme nazvať každé, ktoré má dobré absorbčné vlastnosti, pohlcuje pachy, nelepí sa mačičkám na labky a zostáva suché. Pozor však dávajte na prílišnú parfumáciu, ktorá im môže priniesť aj zdravotné problémy.

Stelív je na našom trhu samozrejme celý rad. Počínajúc lacnejšími a končiac výrazne drahými. Záleží len na každom z nás, pre ktorý z týchto produktov sa rozhodneme a či uprednostníme kvantitu nad kvalitou, alebo naopak.

Kvalitným stelivom za rozumnú cenu sa teda javia stelivá „bentonitové.“ Tieto stelivá sú 100% prírodné a vďaka svojmu obsahu majú výborné absorbčné schopnosti, veľmi dobre pohlcujú pachy, majú výbornú hrudkovitosť a nelepia sa na labky. Ďalšou veľkou výhodou týchto stelív je možnosť ich zmiesenia s bežným domácim odpadom.

CALIOPSIS – 100% prírodné stelivo vysokej kvality

Caliopsis je bentonitové 100% prírodné hrudkovacie stelivo pre mačky a ostatné zvieratá chované v domácnostiach. Táto obchodná značka je zaregistrovaná spoločnosťou Weber-mlýn, ktorá je aj výhradným dovozcom biologicky vhodných krmív Acana a Orijen od kanadskej firmy Champion Petfoods.

Bentonitové stelivá patria medzi najrozšírenejšie a najpoužívanejšie v rámci Európskeho regiónu. Milovníci mačiek a drobných zvierat chovaných v domácnostiach používajú tieto stelivá predovšetkým pre ich výborné vlastností, ako veľmi dobrá sorpčná schopnosť, vnútorná napúčavosť pri styku s vodou a plasticita. Tieto vlastnosti sú spôsobené vysokým obsahom ílovitých materiálov, ktorými sa Bentonitové horniny vyznačujú. Ekologické 100% prírodné hrudkovacie stelivo Caliopsis je ;vyrobené zo 4. bentonitových nálezísk Strednej Európy Karlovarskej kaolínky, slovenskej Gremličky a nálezísk Ukrajiny a Poľska. Táto hygienická podstielka je určená mačkám a ostatným drobným domácim zvieratám chovaných v domácnostiach. Výborne pohlcuje vlhkosť, neutralizuje pach a predovšetkým výborne hrudkuje – vytvára kompaktné hrudky, ktoré v sebe uzavrú exkrementy, ktoré sa potom bezproblémovo nechajú vyhodiť. Ďalším veľkým benefitom tohto steliva je nízka prašnosť, príjemná vôňa a možnosť zmiesenia s bežným domácim odpadom.

Chovatelia mačiek a ďalších drobných domácich zvieratiek používajú stelivá Caliopsis pre ich výborné vlastností a taktiež preto, že sú dobrým kompromisom medzi kvalitou a cenou. Päť druhov balení: Fresh Sea, Soft, Classic, Levanduľa a Lesná vôňa o veľkosti 5 l dávajú navyše možnosť dostatočného výberu.

Ing. Martin Richter, brandmanager
www.weber-mlyn.cz, www.caliopsis.cz

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2012