Žitnoostrovská oblastná výstava psov Povoda 2015

(KR 8/2015)

Kto pozná medzinárodného rozhodcu pána Tibora Havelku vie, že s jeho menom sa spája Žitnoostrovská oblastná výstava psov, ktorej pokojne môžeme dať prívlastky komorná, priateľská, dlhoročná. Aj v tomto roku ju Kynologický klub Orion pod jeho taktovkou zorganizoval 25. 7. 2015 na futbalovom štadióne v Povode.
BIS OV – samoyed – BASTION OF JOY CARPATHIAN WHITE SMILE, maj.: Henčelová Petra
V1, VTM, BIS Junior – Cane Corso – ASLAN KING OF NKM ANDRAX GOLD, maj.: Mille Kamencikova Alexandra

Myslím, že všetci zúčastnení budú súhlasiť s tým, že bola ako každoročne perfektná, vrátane počasia, ktoré nedosahovalo teplotu rekordných hodnôt predošlých dní.

Súčasťou oblastnej výstavy ako každoročne boli aj špeciálky – Klubu maďarských pastierskych plemien psov prišiel posúdiť pán P. Harsányi z Maďarska, samojedov posúdila E. Múdra a J. Pál posúdil stavače. Poväčšinou sa prišli predstaviť a zažiť atmosféru výstav mladí psi. Kvalitou nezaostávali ani dospelé jedince, a tak sa bolo na čo pozerať.

K posudzovaniu plemien Žitnoostrovskej oblastnej výstavy sa podujala MVDr. Gabriela Ridarčíková, predsedkyňa Zboru rozhodcov Slovenska.

V záverečnom kruhu milo povedala: „No, koho mám vybrať z týchto krásnych kvalitných psov, keď je ich tu tak veľa?“ A skutočne – stáva sa dobrou tradíciou, že chovatelia a majitelia – začiatočníci, sa zúčastňujú oblastných výstav, kde sa môžu priučiť vystavovaniu, a kde sa ešte malá chybička dokáže tolerovať. V tomto prípade to však neplatilo, pretože psíky boli vystavené perfektne a v pohybe sa predviedli ako profesionáli.

VN1, BIS puppy – fr. buldoček – HANNA CIVÁŇOV DVOR, maj.: Takácsová Enikő
V1, CAC, KV, BOB, BIS maďarských past. plemien – MÁTYÁS KIRÁLY UDVARI HORKA, maj.: Kovács Peter JUDr.
BIS Veteran – francúzsky buldoček – BRENNY BULLY ROYAL CLUB …

Záverečné súťaže začali tou najmilšou a najkrajšou – Dieťa a pes. Mám veľmi rada vážnosť, ktorú deti tejto súťaži dávajú, pretože sa už v žiadnej inej nevyskytuje. Deti predvádzajú naplno, netaktizujú a skutočne predvedú psíka tak, ako najlepšie vedia, prípadne nevedia. Je milé pozerať sa na ťahanie malého človiečika veľkým psom, alebo naopak ťahanie malého psa malým človiečikom. Vyobliekané detičky nie sú v žiadnom prípade v symbióze s vystavovaným psíkom, a to je na tom najkrajšie. Deti majú celoživotný zážitok, tešia sa na súťaž, prípadne bojujú s detskou trémou, mamičkám sa do očí pri ich výkone obyčajne tlačia slzy a ockovia sú patrične hrdí na svoje ratolesti. Veď to ich dieťa a pes sú vždy najkrajší! Skrátka, úžasná atmosféra okolo kruhu, aj v hľadisku.

Najkrajšia chovateľská skupina – welsh springer spaniel – Jankina zahrada – rod. Janekových, Janka Janeková
Najkrajší pár – whipet – maj.: Gallová Ingrid

Najkrajší pár pripadol plemenu whipet majitelky Ingrid Gállovej
Najkrajšia chovateľská stanica – plemeno welsh springer spaniel JANKINA ZAHRADA, rodiny Janekových
BIS puppy – plemeno francúzsky buldoček HANNA CIVÁŇOV DVOR
BIS veterán – plemeno francúzsky buldoček BRENNY BULLY ROYAL CLUB
BIS Junior – plemeno cane corso – ASLAN KING OF NKM ANDRAX GOLD
BIS maďarských plemien – MÁTYÁS KIRALY UDVARI HORKA
BIS Ž O V – samojed BASTION OF JOY CARPATHIAN WHITE SMILE

Čo dodať na záver? Tešíme sa na ďalší rok!

Bc. Viera Janeková, foto Alexandra Mille Kamenčíková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2015