Prežite s nami perfektný XVII. Kynologický deň v Jaklovciach ešte raz!

(KR 8/2015)

Posledný júnový víkend 2015 sa niesol už po XVII.-krát v znamení psov, zábavy a kynológie! V Jaklovciach sa od piatkového popoludnia rozliehal cvičiskom štekot. Stany boli postavené, tribúna prezentovala banery sponzorova v celom areáli sa šírila vôňa grilovaných krídelok. Podujatie odštartovalo v piatok príjemnými rozhovormi s pretekármi, s pozvanými hosťami a vlastne s každým, kto prejavil záujem o kynológiu.
Detské prázdninové preteky o pohár Kynologická revue
Agility

To najhlavnejšie však začalo v sobotu ráno, keď sa začali schádzať pretekári zo všetkých kútov Slovenska a dokonca aj zo zahraničia! Podujatie otvoril predseda klubu ŠK Severan Jaklovce, Ján Keruľ, a nechýbala ani skvelá hymna ako ušitá na toto podujatie– pesnička Trim ho. Trim ho, trim sebe teho šaleneho psa… To sa už schádzali diváci zvedaví na weight pulling, či agility. Weight pulling patrí každoročne medzi divácky veľmi obľúbenú súťaž. Ide o ťahanie záťaže na vozíku psom, ktorého k výkonu motivuje majiteľ. Súťaž je vždy veľmi napínavá, najmä vtedy, keď sa už váha vozíka pohybuje okolo dvoch ton. Minuloročný rekord bol 2750 kg, ktorý potiahol americký pitbull teriér Likan, a tohto roku sa ho pokúsil aj prekonať. Váhu 2850 kg síce potiahol, avšak až po časovom limite 90 sekúnd, a preto rekord nemohol byť uznaný. Likan sa však stal aj napriek tomu absolútnym víťazom spomedzi psov a zo sučiek vyhrala Bambi, ktorá s váhou 23 kg potiahla až 1,5 tony! Napätie bolo neskutočné, všetci diváci povzbudzovali a možno aj to motivovalo psov k tak dobrým výkonom.

karneval

Sobota pokračovala oficiálnymi pretekmi agility, ktoré tohto roku divákov veľmi zaujali. Ku koncu pretekov boli všetky miesta na sedenie plné a komentátori tiež nezaháľali a snažili sa všetkých vtiahnuť do deja. Tohto roku sa našich pretekov zúčastnilo veľa pretekárov zo zahraničia, boli na špičkovej úrovni a rozhodne sa bolo na čo pozerať! Celkovo bolo 12 hlavných víťazov v rôznych kategóriách, a to z rôznych klubov. Členovia toho nášho – ŠK Severan, obhájili dobré meno a prezentovali skvelé výsledky v skúškach i v súčtoch. Agility pokračovali aj počas celej nedele a na záver sme vyhodnotili súčty tých najlepších.

Sedemnásť rokov organizovania tohto podujatia je predsa len riadna doba, a preto sme už tradične opäť robili súťaž v hode polenom. Tohto roku padol dokonca rekord – 11,61 metrov! Kto si trúfa? Pretože o rok bude mať šancu ukázať svoje sily opäť.

Počas soboty si zasúťažiť mohli aj deti, ktoré prišli s rodičmi bez psíkov, a to v našich detských súťažiach denníka Korzár. Za každú súťaž získavali peniaze „severany“, za ktoré si mohli v našom stánku kúpiť pekné veci. Na deti tiež čakali nafukovacie šmýkalky na vybláznenie a jazda na koni.

Derik, majiteľ Zoričák
ukážka Košická kynologická záchranárska brigáda

V sobotu večer, akoto už na tomto podujatí býva zvykom, zabávala celú obec Jaklovce country skupina Bumerang a po nej nasledovala diskotéka až do skorých ranných hodín. Nie každému sa chcelo vstávať po dlhej noci, ale Severan je tím a v nedeľu sme mohli pokračovať v perfektných XVII. Kynologických dňoch!

Hlavným bodom nedeľného dopoludnia boli Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue, ktoré boli určené všetkým deťom. Účasť bola početná a deti si merali sily v súťažiach ako: mini parkúr, jedenie a žranie, hľadanie pamlsku, prinášanie klobásy, prvá pomoc, skok do výšky, či poslušnosť.

Tieto súťaže pobavili všetkých prítomných, nielen deti a ich psíkov. Napríklad v súťaži prinášanie klobásy sa podarilo iba jedinému psovi– papillonke, priniesť klobásu, a aj to s malým zahryznutím. Všetci ostatní psi ju bez milosti zjedli! Vtipnou bola aj súťaž jedenie a žranie, keď súčasne jedol pes, aj jeho majiteľ a vždy, keď sa už zdalo, že človek dojedá, pes sa rozhodol, že už nechce, alebo naopak. V súťaži poslušnosť sa nám predviedli veľmi šikovné deti, ktoré ich psíky perfektne poslúchali, s čím sa nemôže pochváliť väčšina psíčkarov! Mini parkúr na záver sa riadil heslom „Čo nezvládne pes, môže vykonať jeho psovod“ a deti preliezali tunelom jedna radosť. Samozrejme, aj táto kategória si našla svojho víťaza, ale na našich pretekoch v Jaklovciach vyhráva každé dieťa!

Lika, majiteľ Michalovič 2650 kg

Po pretekoch nasledoval Hafkáčsky karneval, ktorý je už stálou súčasťou nášho podujatia. Fantázii sa medze nekladú a dôležité je, aby dieťa a pes spolu ladili. Indiánsky tím? Alebo Červená čiapočka, či Shrek? Veľmi úsmevná show, na konci ktorej je ocenená najzaujímavejšia dvojica.

Nedeľu nám tiež spestril Patrik Szocs, reprezentant SR v dog frisbee, a jeho tím. Podali super výkon a zaujali ľudí jedinečným vystúpením, ktoré nemajú bežne možnosť sledovať. Po nich sa predstavila aj Košická záchranárska brigáda z Košíc, ktorá predviedla ukážky zachraňovania priamo z praxe. Pestrý program bol tak vrcholom tohto dňa.

Celé podujatie zbehlo veľmi rýchlo a opäť stojíme pod tribúnov a spievame obľúbené „Trim ho“. Sme radi, že môžeme skonštatovať, že sa nám tento ročník Kynologických dní v Jaklovciach perfektne vydaril, že bola vysoká návštevnosť, skvelí sponzori a ideálne počasie. Ďakujeme všetkým, vďaka ktorým sa mohlo toto podujatie uskutočniť, a veríme, že o rok si našu hymnu zaspievame opäť na XVIII. ročníku Kynologických dní, na ktorý vás už teraz srdečne pozývame.

Natália Kandrová, foto Ľubomír Gallo

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2015