Z boxerkárskych ringov 2014…

(KR 7/2014)

Svetová výstava boxerov ATIBOX 2014

Tohtoročná svetová výstava boxerov sa mala pôvodne konať v Ruskej federácii, ale keďže sa Ruský boxer klub možnosti usporiadať ju vzdal, konala sa už po tretíkrát v poľskej Wroclawi.
Víťaz ATIBOX 2014: UGO od Djevija (Ypsylon della Cadormare x Rainbow od Djevija), chov. + maj: Danijel Boroš Djevi

650 prihlásených boxerov síce nie je rekordných počas trvania výstav ATIBOX, ale stále môžeme hovoriť o veľmi vysokom počte vystavených jedincov jedného plemena. Najviac bolo domácich psov – 101, nasledovali Taliani (77) a Francúzi (65) a Slovensko počtom prihlásených jedincov skončilo na 15. mieste z celkových 35 zúčastnených krajín. Niekdajšie veľmoci chovu boxera, ako sú Rakúsko, či Belgicko, pritom boli v poradí až za nami.

Aj keď nemôžeme byť s desiatimi prihlásenými psami veľmi spokojní, na strane druhej je potrebné povedať, že pri vyrovnanej kvalite populácie v celej Európe nehráme v žiadnom prípade druhé husle a úspech je často závislý možno na troche šťastia alebo vkuse rozhodcu. Snáď práve preto by sme si mohli želať, aby sme mali viac povestných želiezok v ohni.

Minulý rok sme oslavovali historicky prvýkrát titul ATIBOX víťaza mladých, ktorý získal URIEL Fender Edda, a tohto roku sa náš pohľad upieral k veteránom, keď GRIM Mir-Fiš (ZOCKER von Elizabeth Brunnen x IREEN vom Elsavatal), z chovu a vo vlastníctve MVDr. Miroslava Fišmana, získal svetové prvenstvo v triede veteránov zlatých psov. Keďže za veľký úspech sa dá považovať postup do finálovej štvorky v ktorejkoľvek triede na svetovej výstave ATIBOX, s radosťou môžeme konštatovať, že ďalší pes z chovateľskej stanice Mir-Fiš, VALDO, sa umiestnil na veľmi peknom štvrtom mieste v triede otvorenej. Pozornosť si rozhodne zaslúži aj skutočnosť, že VALDO je synom úspešného veterána GRIM-a Mir-Fiš.

BENTLEY Signum Laudis, chov: Dušan Hladík
Grim Mir-Fiš

Zo slovenských odchovov sa do prvej štvorky prebojoval ešte BENTLEY Signum Laudis, ktorý je v talianskom vlastníctve. Ďalší slovenskí jedinci – URIEL Fender Edda, BUGATTI Signum Laudis, URAM Signum Laudis, BIG BOSS Signum Laudis a Klowsberry AWEA AT INDIANSKY BRLOH obdržali známku výbornú, ale do prvej štvorky sa neprebojovali. Golden Ananas OXY, GRACIA Man-Box, ZOEY Mir-Fiš a zo slovenského chovu pochádzajúca HIOWA Indiánsky brloh dostali tentokrát známku „veľmi dobrá“.

Ak by sme mali hodnotiť celkovú kvalitu jedincov, je treba poznamenať, že kvalita sa výrazne vyrovnáva. Dôkazom toho sú aj získané najvyššie tituly jedincami z Čiernej Hory, Ukrajiny, Srbska. Osobne som si asi najviac vychutnal pásikavých psov v triede pracovnej. Stretli sa tu mimoriadni jedinci ako CASARO de la Forzandanza, jeho otec MITO Vale do Lethes, SIBERIUS della Cadormare, či neskorší víťaz tejto triedy – UGO od Djevija. Úspešne im sekundoval už spomenutý BENTLEY Signum Laudis. Nakoľko z triedy šampiónov vzišiel ako víťaz HASHISH von JessBox, očakávalo sa, že práve na domácej poľskej pôde by mohol získať tento kvalitný pes titul víťaza ATIBOX. Nakoniec ho však vybojoval veľmi kvalitný srbský pes UGO od Djevija. Dodajme, za veľkého aplauzu aj prítomných Slovákov. Dlhoročný chovateľ Danijel Boros Djevi má na Slovensku veľmi veľa priateľov, pravidelne je na našich výstavách, a ako sám povedal, ak by si mal niekedy vybrať krajinu, kde by chcel žiť, bola by ňou rozhodne tá naša… Aj priateľskou atmosférou pri kruhoch boxerov sa dá šíriť dobré meno Slovenska…

VALDO Mir-Fiš (Grim Mir-Fiš x Rachel Mir-Fiš), chov. + maj: MVDr. Miroslav Fišman

Klubová výstava Poľný Kesov

Poľný Kesov sa stal už tradičným miestom usporiadania našich klubových výstav. Výhodné podmienky nielen pre psov, ale aj relax pre vystavovateľov, chovateľov a priaznivcov plemena sú veľké devízy, ktoré by bol priam hriech nevyužiť…
Klubová víťazka, Miss Boxer 2014 – PARVATI Karmapa, chov. + maj: V. Tomaščík
Klubová víťazka mladých: IMAGE Boxrelay, chov. + maj: Ľubomír Perniš

Tohtoročnú klubovú výstavu, ktorá sa konala 14. 6. 2014, deň pred Stredoeurópskou klubovou výstavou, posudzovala štvorica arbitrov – Anna Bogucká z Poľska psov zlatých, RNDr. Maria Müllerová z Čiech sučky zlaté, Radványi Tamás z Maďarska sučky pásikavé a Viktoria Pogodina z Ukrajiny psov pásikavých.

V triedach mladých získala titul klubovej víťazky IMAGE Boxerlay, dcéra dnes už legendy chovu, BOREASA di Casa Diocletanio, ktorá v mnohých črtách nesie znaky svojho kvalitného otca. Ďalšie tri tituly klubových víťazov mladých získali jedince z Maďarska, kde je badateľné výrazné zvyšovanie kvality. U dospelých jedincov zvíťazil úradujúci víťaz ATIBOX – UGO od Djevija, syn ikony chovu boxera YPSILONa della Cadormare, ale výrazne mu vo finále sekundovali slovenské odchovy BIG BOSS Signum Laudis a URIEL Fender Edda. Ugo získal nielen titul klubového víťaza, ale neskôr aj titul Mr. Boxer pre najlepšieho psa plemena. U žíhaných sučiek sme mali želiezka v ohni a s napätím sme sa pozerali najmä na URTICu Karmapa, a i keď to nakoniec nevyšlo podľa slovenských predstáv, tešili sme sa z titulu klubového víťaza sučky PARVATI Karmapa, ktorá sa stala najkrajšou sučkou s titulom Miss Boxer. BOB bol zadaný už viackrát spomenutému psovi UGO od Djevija. Hodnotiac slovenské odchovy je treba s radosťou konštatovať, že sa môže smelo rovnať kvalitou okolitým krajinám. Žiaľ, na druhej strane musíme poukázať na dosť vážne nedostatky v „ring drezúre“ našich psov. Tá je ukážková u BIG BOSSa Signum Laudis, URIELa Fender Edda či URTICI Karmapa. Hoci, samozrejme, rozhodca nezadáva tituly podľa pripravenosti psa, ale na základe jeho kvalít, tá predsa môže výrazne ovplyvniť konečný výsledok.

Po skončení klubovej výstavy boli odovzdané ceny za celoročnú bodovaciu súťaž trom najlepším jedincom v súťaži Boxerliga 2013.

PSI:
1. URIEL Fender Edda, maj: Peter Kusý – 158 bodov
2. BIG BOSS Signum Laudis, maj: Ľubomír Perniš – 91 bodov
3. UNKAS Karmapa, maj: Vladimír Tomaščík – 53 bodov

SUČKY:
1. URTICA Karmapa, maj: Vladimír Tomaščík – 83 bodov
2. DURGA Karmapa, maj: Martin Bigoš – 70 bodov
3. AMANDA de Salgo’s, maj: Ivan Ľupták – 52 bodov

BOXER NIGHT GALA SHOW

Už tretíkrát bola usporiadaná táto nočná súťaž po skončení klubovej výstavy, kde sa KO systémom stretajú boxeri v kruhu pod svetlami reflektorov, aby porotcovia posúvali do ďalšieho kola jedinca z červeného alebo zeleného rohu… Tentokrát neboli porotcovia z radov osobností, ktorí nie sú rozhodcami, určení vopred, ale vyberali si ich priamo na výstave vystavovatelia. Slovensko reprezentoval sekretár SBK, Andrej Dudáš.
NIGHT PUPPY WINNER – ROSE Capa Negra
ABSOLUT NIGHT WINNER – Leéh Box TINA, ABSOLUT NIGHT 1. VICE WINNER – UGO od Djevija,
ABSOLUT NIGHT 2. VICE WINNER – TORTILLA SWEET Glogosia

Je veľmi sympatické, že táto nočná show sa teší čoraz väčšej obľube aj medzi skúsenými chovateľmi a majiteľmi, ako sú, napríklad, Ľubomír Perniš, Vladimír Tomaščík, či zo zahraničných Danijel Boros Djevi, ktorí nechýbali na žiadnom ročníku. V prípravnom kruhu po individuálnej prehliadke si účastníci vylosovali svoju pozíciu na „pavúku“, a to bez akéhokoľvek nasadenia v štyroch častiach – dospelí psi, mladí psi, dospelé sučky, mladé sučky – aby neskôr zviedli napínavý, po polnoci končiaci súboj. A ako to tento rok dopadlo?

ABSOLUT NIGHT WINNER: Leéh Box TINA
ABSOLUT NIGHT 1. VICE WINNER: UGO od Djevija
ABSOLUT NIGHT 2. VICE WINNER: TORTILLA SWEET Glogosia
NIGHT WINNER: UGO od Djevija, TORTILLA SWEET Glogosia
YOUNG NIGHT WINNER: Leéh Box TINA, TOPGUN di Villa Hunicum
NIGHT BABY WINNER: Lulu Suum Cuique
NIGHT PUPPY WINNER: ROSE Capa Negra

V prestávkach, tak ako sa to v boxerkárskom ringu na galavečere sluší, vystúpili aj mladé tanečníčky, aby vniesli rozptýlenie do ťažkých zápolení…

Atmosféra Boxer Night Gala Show…

Stredoeurópska výstava boxerov

Po náročnej a ťažkej noci sa štvorica rozhodcov vystriedala „do kríža“ a 15. 7., t.j. v nedeľu, posudzovali nasledovne: Anna Bogucká sučky pásikavé, RNDr. Maria Müllerová psov pásikavých, Radványi Tamás z Maďarska psov zlatých a Viktoria Pogodina sučky zlaté.
VÁRSZEGI ZSOLT MEMORIAL TROPHY, CENTRALEUROPEAN VICEWINNER – BIG BOSS Signum Laudis, chov: Dušan Hladík, maj: Ľubomír Perniš
BEST PUPPY – ROSE Capa Negra, chov: Bartolomej Venceľ, maj:
Sergej Vanža a Jolanta Verreva
CENTRALEUROPEAN JUNIOR WINNER – JESUS Boxrelay, chov:
Ľubomír Perniš, maj: Marek Hudáček
VÁRSZEGI ZSOLT MEMORIAL TROPHY, CENTRALEUROPEAN
VICEWINNER – URTICA Karmapa, chov. + maj: Vladimír Tomaščík

Hoci bola konkurencia veľmi podobná ako na klubovej výstave, predsa niektorí psi chýbali, niektorí prišli len na toto podujatie, a tým, že rozhodcovia majú svoj vlastný názor a v maličkostiach sa predsa len nezhodnú, výsledky úplne nekopírovali tie z klubovej výstavy.

Zo slovenských jedincov úspechy a ocenenia dosiahli VÁRSZEGI ZSOLT MEMORIAL TROPHY: BIG BOSS Signum Laudis a URTICA Karmapa, WINNER OF CHAMPION: URIEL Fender Edda a DURGA Karmapa, CENTRALEUROPEAN JUNIOR VICEWINNER: IMAGE Boxrelay, CENTRALEUROPEAN JUNIOR WINNER: JESUS Boxrelay, CENTRALEUROPEAN VICEWINNER: BIG BOSS Signum Laudis a URTICA Karmapa.

WINNER OF CHAMPION – URIEL Fender Edda, chov. Jozef a Jana Šuster, maj: Peter Kusý

Slovenskí boxeri rozhodne v silnej konkurencii nesklamali. Môžeme si len priať, aby bolo prezentovaných ešte viac jedincov. Pred rokom som vyslovil myšlienku, že slovenský chov boxerov prežíva v súčasnosti svoj zlatý vek. Objavili sa nám naozaj špičkoví jedinci nielenže z viacerých chovateľských staníc, ale aj viacerých línií. Toto však nesmie byť dôvodom sebauspokojenia, práve naopak. I naďalej je potrebné robiť dobrú chovateľskú prácu, popri našich špičkových plemenníkoch siahnuť z času na čas po tom najlepšom, čo je v zahraničí… Ak využívame zahraničných plemenníkov, nech predstavujú to najlepšie, a nie priemer, ktorý má len „dobre znejúce meno“…

Jozef Šuster, Foto: Jolanta Verreva, Ľudovít Baranovič, Aine, MVDr. Miroslav Fišman

 Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2014