Národná výstava psov Senec 30. mája 2014

(KR 7/2014)

Budem sa opakovať ak poviem, že pri prvopočiatkoch výstav v Senci som veľmi neveril myšlienke organizovania podujatia vo všedný deň, v piatok pred víkendom najstaršej nitrianskej  medzinárodky. Rád uznávam, že som sa mýlil a dnes s radosťou konštatujem, že senecká výstava  nielen získala priazeň vystavovateľov, ale patrí medzi najobľúbenejšie. Skúsení organizátori pod vedením Mgr. Ladislava Balogha počas rokov získali nielen rutinu, ale naučili sa pracovať aj v nepriazni počasia, čo však nebolo tentokrát potrebné.

1433 psov nie je síce na Senec rekordných, ale je to rozhodne veľmi slušný počet a dajme si ruku na srdce, čo by za takéto stavy psov, na výstave so štatútom CAC, dali napríklad v susednom Maďarsku… Tohtoročným lákadlom bol bezpochyby aj titul Víťaza Slovenska a Víťaz Slovenska mladých, ktoré sa v Senci zadávali.  Veľké množstvo  chovateľov, majiteľov a vystavovateľov si tento titul veľmi váži, pretože sa dá získať len raz v roku na jedinej výstave. U tých u ktorých tomu tak nie je, tak sa môžu zamyslieť a porovnať náš titul s titulom „Bundessieger“ v susednom Rakúsku, alebo v Nemecku. V týchto krajinách nielenže výstavy kde sa tieto tituly zadávajú patria k najviac obsadeným, ale titul sa považuje za jeden z najviac prestížnych. Verím tomu, že sa tak tomu stane aj na Slovensku a naše tituly budú lákavé nielen pre slovenských, ale aj pre zahraničných vystavovateľov. Pred niekoľkými rokmi jeden známy poľský chovateľ boxerov v materiáloch o svojom psovi s hrdosťou  uvádzal, že práve ten jeho pes získal „slovenskú trojkorunu“ v jednej výstavnej sezóne. Pod „slovenskou trojkorunou“ myslel na  dva  klubové tituly a k nim titul Víťaz Slovenska.

Na tohtoročnej seneckej výstave, v ideálnom prostredí pod stromami,  posudzovali okrem slovenských rozhodcov ich kolegovia z Českej republiky, Fínska, Maďarska, Poľska a Rumunska. Záverečné súťaže sa niesli vo svižnom duchu a tak ako má byť, s vysokou odbornosťou a snahou o objektivitu.

Na budúci rok sa senecká výstava určite stane súčasťou kynologického kalendára mnohých domácich i zahraničných vystavovateľov. Už teraz sa na ňu mnohí tešíme !

Najkrajší pes výstavy – Best in Show (BIS) – 30.5.2014: americký kokeršpaniel viacfarebný - NOSOWEA´N WIB´S NEW BREW-WHO KNEW, maj: I Dodan Damir * 2. miesto: yorkshire terrier - EUROPE BOHEMIA PLATINA, maj: Dedková Ingrid * 3. miesto: mops - CHIPS PIBARO, maj: Panýrek Patrik
« z 19 »

Jozef Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 7/2014