XX. Majstrovstvá Slovenska vo výkone vodiacich psov

a stretnutie nevidiacich s vodiacimi psami

(KR 9/2014)

Celý týždeň od 15.7. do 22. 7. 2014 mali banskobystričania možnosť vidieť v uliciach sídliska Sásová psov z trochu iného uhla pohľadu. Nielen často uštekaných, všade navoľno pobehujúcich a za sebou kôpky nechávajúcich. Mali tu totiž sústredenie nevidiaci so svojimi chlpatými pomocníkmi, vodiacimi psami. A tí si veru zaslúžia veľký obdiv. Každodenne vykonávajú pre svojich nevidiacich pánov obrovský kus práce. Za lásku, za pohladenie, za starostlivosť. Sú vernými spoločníkmi a pomocníkmi na každom kroku a 365 dní v roku.

Čakanie na štart

Po náročnej príprave a úspešnom absolvovaní skúšky vodiaceho psa sú schopní zabezpečiť svojmu pánovi bezpečný pohyb po rušných uliciach. Sú jednoznačne rozpoznateľní tým, že majú na sebe špeciálny postroj a na obojku špeciálnu identifikačnú známku. Vyhľadávajú a pomáhajú prechádzať po schodoch, dverami, prechodmi pre chodcov, upozornia na prekážky, výmole a diery, ktorým sa treba vyhnúť. Označujú obrubníky, zrázy, nerovnosti. Po naučených trasách dokážu doviesť svojho pána do cieľa bez akejkoľvek navigácie len s povelom VPRED. Zaujímavosťou boli tri asistenčné psy, pomáhajúce svojim mladým majiteľkám udržiavať rovnováhu a zabezpečovať stabilnú chôdzu, ktorá pre nich bez pomoci vôbec nie je možná.

Víťazka zo psom v kategórii asistenčných psov
Pohár za tretie miesto medzi vodiacimi psami putoval do Českej republiky zásluhou Jitky Lebedovej a
jej Kamea Vitris Bohemia

Vyvrcholením sústredenia boli jubilejné XX. Majstrovstvá Slovenska vo výkone vodiacich psov, ktoré usporiadalo občianske združenie Pes člověku. Až dvadsať dvojíc zo Slovenska a jedna dvojica z Českej republiky si merali svoje schopnosti, zohranosť, súlad a úlohu zohrali aj skúsenosti a tréma. Zasúťažili si, samozrejme, aj „asistenčáci“. Bohužiaľ, posledných súťažiacich zastihla na trase silná búrka, ale ani tak to nechceli vzdať a trvali na dokončení trasy. Aj v takýchto podmienkach tieto úžasné psy pracujú a dvojice boli schopné dokončiť súťažné úlohy za burácania hromov, šľahania bleskov a silného dažďa. Naozaj klobúk dolu.

Trojica víťaziek v kategorii asistenčných psov
Trojica víťazov s rozhodcami

Obrovským prekvapením bola výhra práve poslednej dvojice, ktorá si búrku užila v plnej sile, ale tá ich vôbec nevyviedla z rovnováhy. Labradorka Ada aj napriek veku 10 rokov plnohodnotne pomáha a nezlyhala ani teraz.

1. miesto – Ivan Eremiáš, Ada (labradorský retriever)
2. miesto – Štefan Belík, Charlie (kríženec zlatého retrievera a pudla)
3. miesto – Jitka Lebedová CZ, Camea (belgický ovčiak malinois)

Majster Slovenska vo výkone vodiacich psov
Ivan Eremiaš z Banskej Bystrici zo psom ADA.
Na foto s Putovným pohárom prezidenta Lions clubu Banská Bystrica a passprezidentom Jánom Miškovičom
Piate miesto vodiacich psov obsadila Eva Baraníková zo svojim Akidom

Tieto psy so špeciálnym výcvikom znamenajú pre ťažko zdravotne postihnutých slobodu, voľnosť a najmenšiu možnú závislosť na druhých, preto je ich existencia taká dôležitá, a vďaka patrí všetkým tým, ktorí sa na ich príprave podieľajú.

Kto sa bol na nich pozrieť, mohol vidieť, že tieto psy sú naozaj šťastné! Aj počas práce vrtia chvostom a prejavujú radosť a mimo práce zase šantia alebo oddychujú ako iné psy. Ich životy sú naplnené službou človeku. Vďaka vám, psíci!

Vďaka patrí aj všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k tomu, že sa toto podujatie opäť mohlo konať. Aj vďaka sponzorom firme Euroben, s.r.o., Pes pro tebe, rodičia a zamestnanci ZŠ s MŠ na Cádrovej 23 v Bratislave, Lions Club Bratislava Istropolis, Lions Club Banská Bystrica a iným si mohli účastníci odniesť ceny a upomienkové predmety, ktoré im budú celú akciu pripomínať.

Čakanie na štart

Zuzana Kutiková, Foto Ján Miškovič „Mišiak“

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2014