XVIII. Kynologický deň v Jaklovciach 2016

(KR 6/2016)

Víkend plný štekotu, dobrej nálady, skvelého počasia a super ľudí prežili pretekári aj diváci počas horúceho víkendu 25. až 26. júla v dedinke Jaklovce.

Dňa 25. 6. 2016 sa konalo 2. kolo Slovenského pohára vo Weight Pullingu. Prihlásených sme mali 19 psíkov. Napriek teplému počasiu sa nám podarilo vyrovnať rekord 2650 kg. Najviac sa pochlapil psík menom Derik – belgický ovčiak s majiteľom Zoričakom. Ťahalo sa v štyroch kategóriách. V kategórii A – psi do 28 kg – ktorá bola vyhodnotená ako prvá, to dopadlo nasledovne: na prvú priečku sa postavil psík plemena sibírsky husky Arny majiteľa Charouza – potiahnutá váha 1650 kg za 0:53 minúty. Druhé miesto patrilo psíkovi Arcovi majiteľa Charouza – potiahnutá váha 1550 kg za 0:28 minúty. Na tretie miesto dosiahol psík Benyto majiteľa Kriššaka – potiahnutá váha 1450 kg za 0:20 minúty.

Nasledovala kategória B, ktorá patrí psom nad 28 kg. Tu zápolili traja psíci, ale umiestnili sa len dvaja, nakoľko jeden závodník nezvládol potiahnuť ani jednu váhu. Prvé miesto si tak vyslúžil psík Derik s majiteľom Zoričakom – potiahnutá váha 2650 kg za 0:31 minúty, druhé zas Lykan s majiteľom Michalovičom – potiahnutá váha 2150 kg za 0:54 minúty.

A nakoniec tu máme sučky v kategórii D, teda do 23 kg. Prvé miesto môže oslavovať sučka Freya s majiteľkou Strišovskou – potiahnutá váha 1550 kg za 0:49 minúty. Druhá skončila sučka Bambi s majiteľkou Kyšeľovou – potiahnutá váha 1450 kg za 0:46 minúty. Na tretiu priečku siahla sučka Eymi s majiteľom Poľakom – potiahnutá váha 1350 kg za 0:44 minúty.

A nakoniec tu máme aj absolútnych víťazov – sučku a psa, za potiahnutie najväčšieho násobku vlastnej váhy. Absolútnym víťazom sa stal pes Caesar s majiteľom Charouzom, ktorý pokoril obdivuhodný 90,62-násobok vlastnej váhy. Absolútnou víťazkou v samičom prevedení sa stala Bambi s majiteľkou Kyšeľovou, ktorá sa na trón postavila vďaka utiahnutiu 80,55-násobku vlastnej váhy.

V nedeľu dňa 26. 6. 2016 sa v Jaklovciach už po osemnástykrát konal Kynologický deň, v rámci ktorého sa uskutočnili aj Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue. Súťaže pre deti pozostávali zo siedmich disciplín, ako je, napríklad, prekonávanie prekážok – parkúr, skok do výšky, vyhľadávanie pamlsku, prinášanie pamlsku, prvá pomoc pre psa, poslušnosť a jedenie a žranie. Deťom sa súťaže veľmi páčili. Tohtoročná účasť bola vysoká aj vďaka tomu, že sa mohli zúčastniť aj deti, ktoré psíka nemali. Na skúšku sme im požičali nášho psíka a úsmevy na detských tvárach hovorili za všetko. Preteky sa niesli v radostnom duchu a riadili sa heslom: Čo nezvládne pes, môže vykonať jeho psovod. Na záver pretekov sa konal aj Hafkáčsky karneval, kde sa nám opäť predviedli výnimočné masky. Veríme, že o rok sa zúčastní ešte viac detí a budú odhodlané vyskúšať si tieto disciplíny či už s vlastným psíkom, alebo opäť ako dobrodružstvo s požičaným.

Už tradičné agility preteky prišla tentokrát posudzovať pani rozhodkyňa z Košíc – Lenka Petnyová, a veru si pre pretekárov pripravila náročné parkúry plné výziev, no zároveň aj pekne behavé. Počasie vyšlo ako na objednávku, dokonca až predčilo očakávania, a tak v nedeľu prišli pretekárov ochladiť hasiči. V naozaj horúcom počasí sa naplno pracovalo nielen na parkúre, ale aj mimo neho. Severania sa maximálne snažili, aby všetko bežalo, ako má, a aby každý, z blízka i z ďaleka, mohol v krásnom prostredí stráviť príjemné preteky.

V sobotu o deviatej ráno sa odštartovalo a tímy zo Slovenska, Čiech, Maďarska i Lotyšska nastúpili na parkúr s cieľom podať čo najlepší výkon a zabojovať o naozaj krásne ceny a poháre od sponzorov. Vyhodnocoval sa súčet štyroch otvorených behov, dvoch zo soboty a dvoch z nedele, takže šancu mal naozaj každý.

Zo zástupcov tých najmenších, teda kategórie small, sa najviac darilo tímu z Bratislavy – Jurajovi Ružovi s Patterdale terierom Tarou, ktorí si za víkend vybehali krásne prvé miesto. V ich tesnom závese skončila na druhom mieste domáca klubová pretekárka Slávka Krupárová s pudlom Annie. A rovnako i tretie miesto putovalo do domáceho klubu vďaka Natálii Kandrovej a jej papilónke Dinke.

V kategórii médium sa šťastie najžiarivejšie usmialo na Eriku Caissovú s krížencom Maikou, druhé miesto si vybehal košický tím Edina Furmanová s pudlom Flashom a tretiu priečku si tiež do Košíc odniesli Lenka Adzimová a Mimi.

Statočne bojovali aj tí najväčší, a tak v kategórii large sa nielen s teplom, ale aj s parkúrmi úspešne pasovali Emma Lepková s Nellou, ktoré brali do Košíc stupienok najvyšší, na druhom mieste skončil tím z Popradu – Natália Kušniráková a Kally, a tretia priačka putovala spolu s Marcelou Olejárovou a border kóliou Bonnie na Liptov.

Toto sú víťazi jubilejného desiateho ročníka jaklovských agility pretekov a my sa tešíme opäť o rok na staré i nové tváre. Zároveň všetkých pozývame zažiť neopakovateľné chvíle v spoločnosti skvelých ľudí a štvornohých miláčikov. Sláva víťazom, česť porazeným!

Jaroslav Krupár

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2016