Pudlí víkend na Kamennom mlyne 2016

(KR 6/2016)

Už po šiestykrát sme sa ako organizátori výstav rozhodli, že naše dve výstavy pudlov – Klubovú a Špeciálnu, usporiadame v príjemnom prostredí pod lesom na Kamennom mlyne – Vajarský v Plaveckom Štvrtku. Očarila nás nielen príroda, ale aj možnosť ubytovania vystavovateľov, vynikajúca kuchyňa tamojšej reštaurácie a skvelý personál, ktorý nás vždy privíta s úsmevom.

Každý, kto si niekedy skúsil zorganizovať výstavu, vie, že to nie je jednoduché. Sotva sa skončí jedna – u nás v SKCHP dve za víkend, už sa plánuje budúcoročná. A inak to nebolo ani tentokrát. Priestory sme mali rezervované už v predchádzajúcom roku. Postupne sme zabezpečovali všetko potrebné, či už išlo o oslovovanie sponzorov alebo ceny do súťaží, všetko k najväčšej spokojnosti našich vystavovateľov. Oni sú pre nás predsa tí najdôležitejší.

Klubová výstava, 25. 6. 2016, Najkrajší kontinentálny strih, Veľká biela suka, SAMARCANDA CAN‘T TAKE MY EYES OFF YOU, maj. + strihač: Ing. Lucia Sládeková, SK
Klubová výstava, 25. 6. 2016, Najkrajší pes mladšieho dorastu, Trpasličí čierny pes, GERARD BUTLER LUCKY PRINCESS, maj.: Jana Richterová, SK

Tento rok sme sa rozhodli pre júnový termín, rovnako ako v predchádzajúce roky. Je veľmi ťažké vybrať najideálnejší dátum, nakoľko je výstav v Európe veľa. My, organizátori, sme sa stretli na Kamennom mlyne už v piatok 24. júna. Ako prvý sa pustili do práce naši dvaja chlapi – Braňo s Rudkom, a na priestrannej trávnatej ploche vyznačili kovovými tyčkami a páskou kruh pre vystavovaných psov. My baby – moja maličkosť, Editka, Zuzka a Marta, sme pri kávičke a minerálke kontrolovali, či to chlapci robia dobre. Samozrejme, stihli sme preberať aj všetko okolo výstav.
Dievčatá sú predsa šikovné a dokážu robiť viac vecí naraz. Niežeby chlapci boli horší, ale nám to ide tak nejako od prírody.

Keď sa vonku zotmelo a začali nás napádať dotieravé komáre, presunuli sme sa do hotela, konkrétne do mojej a Zuzkinej izby, aby sme pokračovali v prípravách. Chystali sme katalógy, čísla a tašky s drobnými darčekmi pre vystavovateľov a ďalší náš chlap v tíme, Juraj, skladal obaly na posudky. Robota nám išla ako na páse, ešte sme dostali posledné inštrukcie od nášho predsedu a bol čas ísť do hajan.

Klubová výstava, 25. 6. 2016, BIS JUNIOR KV SKCHP 2016, Toy biela suka, SANDY-POODLE BONUS BYTE, maj.: Karla Halbichová, CZ
Klubová výstava, 25. 6. 2016, BIS KV SKCHP 2016, Trpasličí čierny pes, ZOLBIETS MAKE MY MAN-QUINTOZ, maj.: Enzsölné Kozár Marianna, HU, res. BIS: Veľká biela suka, SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU, maj.: Ing. Lucia Sládeková, SK

Keďže sme sa aj dosť nasmiali –no choďte spať…, rozhodli sme sa vyraziť ešte na prechádzku s našimi pudlošmi. A hneď bolo 1:20 po polnoci. Fú, to sa bude o šiestej ťažko vstávať! O dve hodiny som bola ešte hore, moje myšlienkové pochody vírili.  Nezabudli sme na nič? Máme všetko nachystané?
Aj napriek krátkemu spánku sme sa zobudili svieži za spevu vtákov do krásneho slnečného rána.
To sme ešte netušili, aký bude hic. Všetko potrebné na výstavu sme mali pobalené, a tak sme sa presunuli z hotela na náš vyznačený výstavný pľac. Výdatné raňajky a kávička nás nakopli na finálnu úpravu cien a mohli sme začať.

V sobotu 25. júna prebehla Klubová výstava so zadávaním titulov CAJC, CAC, Klubový víťaz, BOB a BOS. Pozvanie na posudzovanie prijala pani rozhodkyňa Petroula Richard z Francúzka. Prihlásili sa vystavovatelia zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Poľska. Samotné posudzovanie prebiehalo svižne, pani rozhodkyňa bola veľmi milá a usmievavá, hoci niektorí vystavovatelia si mysleli, že dosť prísna. No čo už. Keď je rozhodca chovateľom daného plemena, má to predsa len viac v oku.

S pribúdajúcimi hodinami pribúdali aj stupne Celzia na teplomeri. Okolo obeda už pieklo slnko s takou intenzitou, že by sme si aj bez ohňa dokázali uvariť niečo pod zub. Našťastie pofukoval vietor, ktorý sa sem-tam rozhodol pozhadzovať nám reklamné banery.

Klubová výstava, 25. 6. 2016, Junior handling, 1.miesto: Dagmar Wágnerová, trpasličí čierny pes ANGEL BOHEMIA TIMOTHY
Klubová výstava, 25. 6. 2016, Najkrajší pár, Trpasličí čierny, LET´S GO CHANEL COCO + ZOLBIETS MAKE MY MAN, maj.: Enzsölné Kozár Marianna, HU

Po riadnom posúdení sme urobili krátku pauzu na osvieženie vystavovateľov, pani rozhodkyne a, samozrejme, aj psíkov a pokračovali sme záverečnými súťažami o hodinku skôr, než bolo naplánované. Chceli sme dopriať viac času všetkým zúčastneným na oddych po výstave, chutný obed a v prípade záujmu na schladenie v Bio bazéne, ktorý je hneď v areáli.

Záverečné súťaže na Klubovej výstave už tradične začíname vyhodnotením najúspešnejšieho pudla roka a najúspešnejšej chovateľskej stanice. Do tejto súťaže sa môžu zapojiť všetci majitelia a chovatelia vystavovaných pudlov s trvalým pobytom na Slovensku. Z každej výstavy sa im započítava najvyšší dosiahnutý titul. Podľa bodovacej tabuľky sa na konci roka spočítajú body a vyhodnotí sa ten najlepší pudel. Do súťaže o najúspešnejšiu chovateľskú stanicu môžu chovatelia prihlásiť aj exportované šteňatá.Podmienkou zaradenia pudlov do súťaží je účasť na Klubovej výstave v danom roku.

Záverečné súťaže Klubovej výstavy sme začali Junior handlingom. Prihlásili sa nám dvaja juniori, Filip a Dagmar. Pani rozhodkyňa ich trošku preskúšala, či vedia, ako správne postaviť psíka a ukázať jeho zuby. Potom si museli psíkov vymeniť a ukázať, či zvládnu predviesť aj iného než svojho psa, a určila poradie. (Viď výsledky nižšie.)

Nasledovali: Najkrajší pár, Najkrajší kontinentálny strih, Najkrajší baby strih, Najkrajší teriér strih, Najkrajší pes triedy mladšieho dorastu, Najkrajší pudel triedy čestnej, Najkrajší veterán, BIS JUNIOR SKCHP KV 2016, BIS SKCHP KV 2016.

Po každej vyhodnotenej súťaži nabehli fotografi a šťukali svojimi fotoaparátmi, len to tam svišťalo. Tento rok sa našim klubovým fotografom stal pán Garaj, ktorý zdokumentoval priebeh celej výstavy, za čo mu aj touto cestou ďakujeme. Ešte sme sa odfotili my, organizátori, s pani rozhodkyňou, aby sme mali pamiatku na tento skvelý deň. Riaditeľka výstavy, pani Marta Suchá, a naša predsedkyňa klubu, MVDr. Edita Králová, poďakovali za nás všetkých pani posudzovateľke za korektné posudzovanie a, samozrejme, aj všetkým sponzorom.

Klubová výstava, 25. 6. 2016, organizačný výbor výstavy spolu s rozhodkyňou Petroulou Richard a BIS

A ako to dopadlo?

Výsledky Klubovej výstavy SKCHP 2016

Junior handling: 1. Dagmar Wágnerová, trpasličí čierny pes – ANGEL BOHEMIA TIMOTHY * 2. Filip Pečenka, veľká biela suka – SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU
Najkrajší pár: Trpasličí čierny – LET´S GO CHANEL COCO + ZOLBIETS MAKE MY MAN, maj.: Enzsölné Kozár Marianna, HU
Najkrajší kontinentálny strih: Veľká biela suka – SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU, maj. + strihač.: Ing. Lucia Sládeková, SK
Najkrajší baby strih: Stredný hnedý pes – RUDA Z DERŽE, maj.: Věnceslava Šlechtová, CZ, strihač: Romana Kania, CZ
Najkrajší teriér strih: Trpasličí čierny pes – WESLEY ELEGANS SOKOM, maj.: Monika Poracká, CZ, strihač: Jana Chmielová, CZ
Najkrajší pes mladšieho dorastu: Trpasličí čierny pes – GERARD BUTLER LUCKY PRINCESS, maj.: Jana Richterová, SK
Najlepší pudel triedy čestnej: Toy čierna suka – PUSHISTIY SOBLAZN GOSPOZHA UDACHA, maj.: Ing. Zuzana Suchoňová, SK
Najkrajší veterán pes: Toy čierny pes – A.J.FIRST GREAT BOHEMIA, maj.: Ing. Zuzana Suchoňová, SK
BIS JUNIOR KV SKCHP 2016: Toy biela suka – SANDY-POODLE BONUS BYTE, maj.: Karla Halbichová, CZ
BIS KV SKCHP 2016: Trpasličí čierny pes – ZOLBIETS MAKE MY MAN-QUINTOZ, maj.: Enzsölné Kozár Marianna, HU

Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, Dieťa a Pes, Jakub Christian Mayer, 7 r., trpasličia sivá suka, DAISY SILVER-CHOCO MICHELLE a Dominik Jakub Mayer, 4 r., trpasličia sivá suka, HELÉN GREY SAKKÉ

Počas výstavy prebiehala aj bonitácia – zaraďovanie psov a sučiek do chovu. Naša poradkyňa chovu Editka Králová a bonitačná komisia v zložení Braňo Vlček, Marta Suchá a ja, sme zvládli v tom teple 13 pudlov, ktorí boli odborným okom premeraní, zhodnotení a všetci zaradení do chovu.

No týmto sa pre nás sobota nijako neskončila. Naša práca pokračovala ďalej. Rýchly obed – podotýkam, že cca o štvrtej popoludní, rýchla sprcha, troška oddychu a šup sa na členskú schôdzu.

My z výboru klubu sme si naivne mysleli, že keď schôdzu spojíme z výstavou, účasť bude väčšia. Ani sľúbené darčeky a výborný guláš našich členov neprilákali, aby sa zúčastnili vo väčšom počte. Škoda. Naši členovia si asi neuvedomujú, že na členskej schôdzi sa preberajú dôležité záležitosti týkajúce sa klubu a smerovania chovu pudlov.

Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, Junior handling, 1. miesto: Dagmar Wágnerová, trpasličí čierny pes, ANGEL BOHEMIA TIMOTHY, 2. miesto: Filip Pečenka, veľká biela suka, SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU

Ale zvládli sme schôdzu aj guláš a mohli sme sa spoločne tešiť z vydarenej Klubovej výstavy a úspešnej bonitácie. Preberali sme všetko možné o klubovke a dolaďovali sme ďalšie podujatie, ktorým bola Špeciálna výstava v nasledujúci deň. Vždy je čo preberať, najmä keď ste s ľuďmi, ktorí majú rovnakú diagnózu – psíčkar. Vtedy naše debaty trvajú do noci.

Po horúcom dni sme si nemohli priať nič lepšie než poriadnu búrku. A stalo sa. Keď ste ubytovaní hneď pri ihličnatom lese, poriadny dážď je ako za odmenu. Vôňa stromov je skutočná nádhera. Neobávali sme sa, že sa budeme brodiť v blate – pôda je pieskovitá, takže do rána bol náš výstavný kruh v pohode. Čoho sme sa obávali viac, bol vietor. Boli by sme veľmi neradi, keby sme stany a plachty s klubovým logom naháňali kade-tade po areáli. Výborne sa nám však spalo a ranné nedeľné počasie vyzeralo ideálne. Bolo pod mrakom, naše stany aj všetko ostatné bolo na svojom mieste.

V nedeľu 26. júna prebehla Špeciálna výstava so zadávaním titulov CAJC, CAC, Víťaz špeciálnej výstavy, BOB a BOS.

Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, Najkrajší kontinentálny strih, Veľká biela suka, SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU, maj. + strihač: Ing. Lucia Sládeková, SK
Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, Najkrajší veterán pes, Trpasličí čierny pes, CASPIAN LINE´S GREENPEACE, maj.: Angelika Purkhauser, A

Stačilo sa dobre napapať a mohli sme Špeciálku odštartovať. Pozvanie na posudzovanie prijala pani rozhodkyňa Liane Kubbe z Nemecka. Aj na Špeciálnu výstavu sa prihlásili vystavovatelia zo Slovenska, Česka, Maďarska, Rakúska a Poľska. Celé posudzovanie prebiehalo výborne, počasie vyhovovalo všetkým – vystavovateľom aj psíkom, nálada vládla úplne skvelá a prehupli sme sa do záverečných súťaží, ani neviem ako. Samozrejme sme si spravili krátku pauzu na obed a kávičku.

Samotné záverečky sme začali súťažou Dieťa a Pes. Do tejto kategórie boli prihlásení dvaja chlapci, štvorročný Dominik Jakub Mayer a jeho starší brat, sedemročný Christian Marek Mayer, ktorý svojho mladšieho bračeka usmerňoval, čo má ako robiť. Veľmi pekne so svojimi psíkmi spolupracovali a pani rozhodkyňa sa rozhodla, že udelí dve prvé miesta, lebo by určiť poradie by bolo veľmi ťažké.

Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, BIS JUNIOR KV SKCHP 2016, Stredný čierny pes, AVATAR THE OLYMPIAN, maj.: Jana Vavroušková, CZ
Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, BIS KV SKCHP 2016, Stredný čierny pes, JOYFUL JEFFREY STARRING MORAVIA, maj.: Tereza Vaverová, CZ

Pokračovali sme Junior handlingom, kde boli prihlásení dvaja juniori, tí istí ako v sobotu.
A tak sme sa pomaličky prehupli k ďalším súťažiam: Najkrajší kontinentálny strih, Najkrajší baby strih, Najkrajší teriér strih, Najkrajší veterán, BIS JUNIOR SKCHP ŠV 2016, BIS SKCHP ŠV 2016.
Tak ako na Klubovej výstave, aj na tej Špeciálnej sa po každej súťaži cvakalo fotoaparátmi.

Špeciálna výstava, 26. 6. 2016, organizačný výbor spolu s rozhodkyňou Liane Kubbe, D

A ako dopadli záverečné súťaže špeciálky? Nech sa páči, výsledky:

 Výsledky Špeciálnej výstavy SKCHP 2016

Dieťa a Pes: 1. m. Dominik Jakub Mayer, 4 r., trpasličia sivá suka – HELÉN GREY SAKKÉ * 1. m. Jakub Christian Mayer, 7 r., trpasličia sivá suka – DAISY SILVER-CHOCO MICHELLE
Junior handling: 1. Dagmar Wágnerová, trpasličí čierny pes – ANGEL BOHEMIA TIMOTHY * 2. Filip Pečenka, veľká biela suka – SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU
Najkrajší kontinentálny strih: Veľká biela suka – SAMARCANDA CAN´T TAKE MY EYES OFF YOU, maj. + strihač: Ing. Lucia Sládeková, SK
Najkrajší baby strih: Stredný čierny pes – JOYFUL JEFFREY STARRING MORAVIA, maj.: Tereza Vaverová, strihač: Jana Vavroušková
Najkrajší teriér strih: Trpasličí čierny pes – WESLEY ELEGANS SOKOM, maj.: Monika Poracká, CZ, strihač: Jana Chmielová, CZ
Najkrajší veterán pes: Trpasličí čierny pes – CASPIAN LINE´S GREENPEACE, maj.: Angelika Purkhauser, A
BIS JUNIOR KV SKCHP 2016: Stredný čierny pes – AVATAR THE OLYMPIAN, maj.: Jana Vavroušková, CZ
BIS KV SKCHP 2016: Stredný čierny pes – JOYFUL JEFFREY STARRING MORAVIA, maj.: Tereza Vaverová, CZ

Ešte pár slov na záver od riaditeľky výstavy Marty a predsedkyne klubu Edity. Poďakovanie pani posudzovateľke za korektné posudzovanie, poďakovanie sponzorom, ktorí nám pomohli urobiť výstavy atraktívnejšími, posledné fotenie nás, organizátorov, a bol koniec nášho skvelého pudlieho víkendu. Boli sme unavení, ale spokojní, že všetko prebehlo úspešne. Milí naši členovia, vystavovatelia, priatelia – naši zlatí pudličkári, ďakujeme vám za účasť na našich dvoch výstavách, dúfame, že sa vám páčili a užili ste si pohodový víkend.

Už teraz si vás dovoľujeme pozvať na náš ďalší, už 7. PUDLÍ VÍKEND NA KAMENNOM MLYNE, v júni roku 2017. Presný termín bude uverejnený na našej webovej stránke www.pudelklub.sk a tiež na Facebooku.

Dovidenia v roku 2017!

Eva Virgovičová, Výstavný referent SKCHP

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2016