XVI. Medzinárodný Kynologický deň

(KR 8/2014)

Rovnako ako v uplynulých rokoch sa aj tento prvý prázdninový víkend na východnom Slovensku v Jaklovciach, okres Gelnica, konal v poradí už 16. ročník Kynologického dňa. V rámci tejto akcie prebiehali preteky vo weight pullingu, 3. kolo Slovenského pohára, Detské prázdninové preteky o pohár magazínu Kynologická revue, Hafkáčsky karneval a preteky Jaklovských aglility. Tieto preteky si už za dlhé roky získali pravidelných účastníkov, ale prichádzajú aj noví. Tohto roku nás opäť navštívili z Čiech, Maďarska či Poľska.

Derik

V piatok podvečer sme začali posedením pod stanom, kde sa stretli členovia klubu ŠK Severan Jaklovce, pretekári a dobrovoľní pomocníci, pre ktorých sa toto posedenie organizuje. Po dlhých priateľských debatách, prebraní, čo a ako sa bude konať, ako to bude všetko prebiehať, a čo sa udialo za rok, keď sme sa nevideli, sme sa pobrali do svojich postelí, alebo poniektorí do stanov.

Sobotné ráno nás privítalo slniečko. Celý program sa začal hymnou športového klubu (Trim sebe teho šaľeneho psa…) a slávnostným otvorením predsedom klubu, Jánom Keruľom. Následne sa začalo pretekať vo weight pullingu a zároveň aj v agility.

Basald v akcii

Weight Pulling

Po otvorení XVI. Kynologického dňa a po prezentácii sa pretekári weight pullingu dozvedeli na brífingu všetky potrebné informácie a pravidlá súťaže. Ťahalo sa na osemmetrovej dráhe. Spolu bolo na štart pripravených 24 pretekárov. Po skončení brífingu sme začali ťahať hmotnosť 350 kg a postupne sa pridávalo po 50 kg. Hmotnosť pre svojho psíka vyberal jeho majiteľ. Začali ťahať psíci vo váhovej kategórie ľahkých, ale aj tie vyššej hmotnosti.

Po utiahnutí 350 kg pomocníci po súhlase rozhodcu prikladajú na vozík o 50 kg viac. Tak nám to pokračuje. Postupne pridávame kilogramy ku kilogramom a naši pretekári a ich štvornohí miláčikovia buď zvládajú, alebo sa pokúšajú nepotiahnutú váhu zvládnuť opravným pokusom. Tak sme pokračovali na vyššej a vyššej hmotnosti. Ako stúpala, tak sa počet pretekárov a ich miláčikov znižoval. Keď už bola váha blízko tisíckilogramovej hranice, začalo sa pole pretekárov prerieďovať. Po hmotnosti 1000 kg ostalo v hre štrnásť psov. Boli medzi nimi zastúpené všetky plemená, aj zúčastnené krajiny.

Čím viac hmotnosť na vozíku stúpala, tým bola sledovanosť divákmi vyššia. Kto tam bol, sledoval priebeh pretekov, alebo sa len prizeral, ako sa štvornohí psíkovia o hmotnosti od 12 do 45 kg pasujú s vozíkom plným betónových kolies. Tak ako v každom športe, aj v tom našom vyhráva ten najlepší s tým, že tu ide o súhru majiteľa a jeho psíka.

Na konci dňa však ostali už len dvaja odhodlanci, ktorí sa chceli popasovať o náš rekord trate – 2700 kg. Bol to pán Zoričák so psíkom Derikom a pán Michalovič s Likom. Rekord sa nám, bohužiaľ, prekonať nepodarilo. Pán Zoričák s Derikom sa o to pokúsili na hmotnosti 2750 kg, ale psík už mal dosť a vytýčenú hmotnosť nezvládol. Týmto sa skončili aj preteky. Organizátori sa pobrali do stanov pripraviť výsledky a po čase sa súťažiaci dozvedeli konečné umiestnenia.

Krátky pohľad na tohtoročný weight pulling v Jaklovciach je za nami. Potvrdilo sa, že je veľmi zaujímavým, hoci niekedy aj vyčerpávajúcim kynologickým športom, ktorý ukáže vzťah medzi psom a jeho pánom. Veď len ten dokáže preniesť silu psa do ôsmich metrov dráhy a aj do 2700 kg. Gratulujeme všetkým, ktorí sa dokázali predstaviť so svojím štvornohým priateľom a ukázať všetkým, čo je to priateľstvo.

Kategória B
Kategória D
Umiestnenia pretekárov:
Kategória „A“ – psy do 33 kg
 1. miesto: psovod Lazor – psík KILLER
 2. miesto: psovod Biluseac – psík RASTA
 3. miesto: psovod Michalovič – psík TITAN
Kategória „B“ – psy nad 33 kg
 1. miesto: psovod Zoričak – psík DERIK
 2. miesto: psovod Michalovič – psík LIKAN
 3. miesto: psovod Gromovský – psík BAK
Kategória „D“ – sučky do 30 kg
 1. miesto: psovod Lazor – sučka FREYA
 2. miesto: psovod Kyšeľová – sučka BAMBI
 3. miesto: psovod Bodák – sučka BEKY
Kategória „E“ – sučky nad 30 kg
 1. miesto: psovod Michalovič – sučka KELLY
 2. miesto: psovod Stanislawski – sučka JAZDA
 3. miesto: psovod Slaná – sučka MAFIA
Mali sme aj absolútnych víťazov:

Absolútny víťaz pes – psovod Lazor – psík KILLER
Absolútny víťaz sučka – psovod Lazor – sučka FREYA

Patrícia Keruľová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014