Majstrovstvá Slovenska detí a mládeže s medzinárodnou účasťou 2014

(KR 8/2014)

V sobotu 14. 6. 2014 sa agility klub KK Activity Horná Streda podujal usporiadať tohtoročné MSR detí a mládeže, spoločne s generálnym sponzorom reprezentácie v agility, Royal Canin.

Historicky najvyšší počet tímov 62 (tím = pes + psovod), z toho jeden z Českej republiky, dával tušiť, že pôjde o skvelé výkony mladých agiliťákov! Pod dohľadom realizačného tímu slovenskej reprezentácie to brali pretekári za akúsi generálku pred blížiacim sa European Open Junior, ktorý sa uskutočnil 13. – 14. 07. 2014 v talianskom Miláne, kde naše deti a juniori obhajovali 3. miesto v kategórii small.

Už od siedmej ráno sa v sobotu začali postupne objavovať jednotliví pretekári so svojimi štvornohými partnermi. Po registrácii a veterinárnej prehliadke sa začalo pretekať. Rozhodca Ladislav Ujházi sa snažil postaviť nápadité parkúry. V silnom náporovom vetre to nebolo jednoduché – pre rozhodcu, ani pre pretekárov.

O 9.15 sa dostali na rad prvé tímy. Súťaž začali deti v kategórii do 15 rokov. Tu by som chcel vyzdvihnúť menovite 4 z nich. Silvinku Cabadajovú – iba osemročné dievčatko z Canis Club Cífer, ktorú na tréningu vedie jej mama Michaela, a tri dievčatá z Agility klubu Pedigree Bratislava: Paulínka Baroková (12), Terezka Dostálová (12) a Elenka Jarošová (12), ktoré trénujú pod taktovkou Ivetky Lukáčovej. Tieto dievčatá boli vekom najmladšie, ale nestratili sa!

V kategórii large podali fantastické výkony Sonka Koleňáková s Fly (13) a Grétka Kolevová s Kairou (14). Napriek mladému veku psovodov (do 15 rokov) boli behy na vysokej úrovni, s perfektne zvládnutou technikou vedenia a kontroly psíkov.

Majstrami Slovenska pre rok 2014 v kategórii Dieťa – súčet behov sa stali:

SMALL (kategória do 34,99 cm kohútikovej výšky):

 1. Natália Glajzová a Džina
 2. Margaréta Hanzlová a Paula
 3. Paulína Baroková a Lessie

MEDIUM (kategória 35 – 42,99 cm kohútikovej výšky):

 1. Grétka Kolevová a Ebby
 2. bez umiestnenia
 3. bez umiestnenia

LARGE (kategória nad 43 cm kohútikovej výšky):

 1. Andrea Jaklovská a Rita
 2. Veronika Králikova a Nessy
 3. Grétka Kolevová a Kaira

Po behoch detí prišiel rad na juniorov (15 až 18 rokov). Tu sa už našli aj „dospelácki“ reprezentanti, ostrieľaní psovodi, účastníci MS FCI, EO, či European Open Junior.

Veľmi dobre obsadené boli najme kategórie small a large, kde súťažilo až po 26 tímov. Napriek už spomínanému vyčíňaniu náporového vetra sme mohli vidieť skvelé behy. Potešili najmä účastníci EOJ 2014, ktoré sa uskutočnia tento rok v talianskom Miláne od 10. – 13. 07. 2014.

Rozhodca Ladislav Ujházi opäť postavil veľmi rozmanité parkúry ako na agility jumping, tak aj na agility open. Aj v tejto kategórii by som rád vyzdvihol niekoľko pretekárov. Menovite: Marek Peleš (16) s pudličkou Moly, výbornú formu predviedla Veronika Simanová s kríženkou Mulan a v kategórii large sa blysla Karinka Popovičová (14) s border kóliou Sarah.

Silvinka Cabadajová 8 rokov

Majstrami Slovenska pre rok 2014 v kategórii Junior sa stali:

SMALL:

 1. Veronika Simanová a Mulan
 2. Sonja Ivášková a Heidi
 3. Peter Neumann a Jackie

(Všetko reprezentanti na nadchádzajúce EOJ v Taliansku.)

MEDIUM:

 1. Michaela Krajčovičová a Corina
 2. Peter Neumann a Vivien
 3. Veronika Simanová a Ajsha

LARGE:

 1. Lucia Mesíčková a Buddy
 2. Karin Popovičová a Sarah
 3. Rebecca Rojková a Kiss

Záverečné behy patrili súťaži družstiev. Družstvá (2x psovod – 2x pes) to mali o mnoho ťažšie. Ak sa jeden tím z družstva v ktoromkoľvek behu diskvalifikuje, už sa toto družstvo nemôže stať Majstrom!

Behy boli opatrné, ale nie ustráchané. Pretekári uprednostňovali beh na istotu pred riskantným behom. Napriek tomu sa veľmi veľa tímov diskvalifikovalo. Ale videli sme opäť aj kvalitné behy a výborné výkony!

Majstrami Slovenska pre rok 2014 v kategórii družstiev small/medium sa stali:
1. Little Stars (Marek Peleš a Molly & Andrejka Vlčková a Nick)
2. Peťko&Sonja (Peter Neumann a Jackie & Sonja Ivašková a Heidi)
3. Elegantly Quickly (Michaela Papcunová a Icei & Silvia Kandrová a Lea)

Majstrami Slovenska pre rok 2014 v kategórii družstiev large sa stali:
1. Kaiross (Grétka Kolevová a Kaira & Lenka Smatanová a Ross)
2. Please Applause! (Karinka Popovičová a Sarah & Soňa Koleňáková a Fly)
3. bez umiestnenia

Dovoľte mi na záver pár slov.

Okrem poďakovania generálnemu sponzorovi reprezentácie v agility, Royal Canin, ktorý dodal nádherné a hodnotné ceny, veľké poďakovanie patrí maminám a ocinom, ktorí priviezli svoje deti.
Juniorskú reprezentáciu som prebral v roku 2010. Na EOJ 2011 sme išli len ako trojčenný tím!
Dnes naša snaha vyvrcholila úžasným počtom 62 tímov.
Kluby ako Allstars BA, Pedigree BA, či MKA Poprad Tatry alebo AK Malina BA, ktoré doniesli ohromné množstvo detí a juniorov, pochopili, že bez kvalitnej mládežnickej základne sa nedá pracovať. Z 33 registrovaných klubov poslalo svojich zverencov na MSR detí a mládeže 22 klubov! Po niekoľkoročnom útlme sme na správnej ceste!

V mene Asociácie slovenských klubov agility chcem poďakovať organizátorom za skvelú prácu, ktorú odviedli pred, počas, ale aj po pretekoch!

A… držte nám palce na European Open Junior 2014!

Ciao, Milano!

Ladislav Görcs, predseda ASKA, Vedúci reprezentácie juniorov

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014