Slovenský hovawart klub, aktivity v prvom polroku 2014

(KR 8/2014)

Výcvikový víkend (4. – 6. 4. 2014)

sa konal v Starej Myjave v rekreačnom zariadení Fantázia. Vyskúšali sme tak podmienky na ubytovanie a výcvik, vzhľadom na to, že letný tábor sa uskutoční práve na tomto mieste.

Takmer 20 psov, z toho 9 mladých – do 1 roka, a približne 35 účastníkov – taký bol počet zúčastnených. Výcvik viedli Jindro Urban (ČR) a Peter Vančo (SK), ktorí si rozdelili psovodov so psami do dvoch skupín. Veľmi dobre sa ukázali mladé psy, chuť do práce bola viditeľná. Cvičili sme v sobotu dvojfázovo, s večernými nácvikmi obrany v miestnosti, pričom sme využili klzký povrch, čo vybrané psy zvládli. V nedeľu sme pokračovali obdobne ako predošlý deň, do obeda. Víkend sa vydaril po všetkých stránkach, ďakujem všetkým zúčastneným, ako i organizátorom podujatia.

Jarný výcvikový tábor, skúšky,
Špeciálna výstava, zvod a bonitácia
– rekreačné zariadenie Gocel,
Dolný Kubín (27. 4. – 4. 5. 2014)

Každoročný jarný tábor sa uskutočnil po druhý raz neďaleko Dolného Kubína, kde sa nás opäť zišlo viac ako 70 účastníkov a približne 40 psov od šteňacieho veku, až po veteránov. Výcvik organizoval Roman Rakovan – výcvikový referent SHK, ktorý si do tímu výcvikárov vybral trio Peter Lengvarský, Peter Čuntala a Peter Vančo. Vzhľadom na nabitý celotýždňový program, ktorého súčasťou boli skúšky z výkonu, Špeciálna výstava, zvod a bonitácia, mali naši výcvikári náročný týždeň.

Keďže psov bolo viac než dosť, mali sa čo obracať, aby tréning v rámci možností zvládli čo najefektívnejšie. Korigovať jednotlivé príchody psovodov a ich štvornohých zverencov počas celého týždňa (nie všetci účastníci nastúpili na začiatku tábora) je náročnejšie čo do organizácie výcviku, i jeho samotného priebehu. Rovnako aj rozdelenie do skupín, keďže záujem o výcvik je hlavne u mladých psov pripravujúcich sa na zvod a bonitáciu, ako aj skúšky z výkonu.

Zvod mladých absolvovalo a splnilo 34 a bonitáciu 12 jedincov. Zvodová komisia pracovala v zložení M. Babíková, P. Kuska a M. Červeňová, bonitačná v zložení T. Gargušová,, R. Baudyš a R. Rakovan. Skúšky BH: Alvin Skrytý prízrak – psovod Tibor Varga, Jemen Kráľovská stráž – psovod Lívia Mičjanová, IPO ZTP: Drákulka Katčina smečka – psovod Kateřina Houšková, FPr 3: Jasmine Kráľovská stráž – psovod Jaroslav Bacigál. Figurant Peter Vančo, rozhodca Peter Lengvarský. Všetkým úspešným gratulujeme, menej úspešným prajeme body nabudúce!

Výstavy sa zúčastnilo viac ako 60 jedincov so svojimi psovodmi zo Slovenska a Česka, korektne posudzoval pán Damer z Nemecka, v nepriaznivom sychravom a uzimenom počasí. Výsledky výstavy nájdete na inom mieste Kynologickej revue.

Poďakovanie za organizáciu tábora patrí M. Babíkovej a P. Kuskovi, ako i všetkým, ktorí boli nápomocní pri celom priebehu týždňového tábora. Spoločnosti EUROBEN ďakujeme za zapožičanie výcvikových pomôcok (plenty) na skúšky a sponzorovanie výstavy formou krmiva Happy dog a ďalších produktov.

Výlet Malou Fatrou s výstupom na chatu pod Suchým (14. – 15. 6. 2014)

Stalo sa už tradíciou, že popri našich stabilných aktivitách, akými sú výcvikové tábory, sme rozšírili svoju činnosť o výlety s našimi štvornohými priateľmi. V minulom roku sme absolvovali výstup na Veľkú Javorinu, Straník pri Žiline, hrad Tematín, ako aj silvestrovský pochod na Mohylu M. R. Štefánika. Tento raz sme si vybrali za cieľ nášho výletu lokalitu Malej Fatry – obec Varín, resp. chatu Fatranka, odkiaľ sme v sobotu 14. 6. vyšli na chatu pod Suchým a späť. Zraz sme mali o desiatej a pomaly sme nie veľmi náročnú, približne štrnásťkilometrovú trasu (tam a späť) zvládli. Spoločný obed na chate pod Suchým a doplnenie tekutín nám dodali sily na návrat k chate Fatranka. Účelom bola, samozrejme, chuť stretnúť sa s našimi členmi i priateľmi turistiky a dobrej nálady, a v neposlednom rade socializácia psov.

Čo nás ešte tento rok čaká?

Pred sebou máme letný výcvikový tábor, ktorého miesto bolo vyskúšané počas víkendu na Starej Myjave. Termín je 24. – 31. august. Súčasťou týždňového pobytu bude Klubová výstava, skúšky, zvod a bonitácia, nebudú chýbať besedy a prednášky o výcviku s obrazovým materiálom.
V septembri, 12. – ­14., sa náš klub podujal organizovať česko-slovenské preteky vo výkone (v minulom roku bol organizátorom Hovawart klub ČR, kde sme úspešne reprezentovali). Miestom bude opäť areál Fantázia na Starej Myjave, a to aj z dôvodu blízkosti našich českých susedov k nám, približne 10 km od hranice s ČR, ale aj dobrou lokalitou na preteky.
18. – 19. októbra bude Hovawart klub ČR organizovať Majstrovská republiky v stopách, kde budeme mať našich reprezentantov aj my.
8. – 9. novembra sa zúčastníme MS v stopách IHF (International Hovawart federation).

Poďakovanie

V mene výboru SHK ďakujem všetkým našim členom za dobrú reprezentáciu a gratulujem k úspechom na výstavách a pretekoch, k zloženiu skúšok, ako aj k účasti na ďalších kynologických podujatiach.

Autor: Tibor Suchánek,
fotografie: Roman Rakovan, výcvikový referent
a archív SHK – členovia

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014