Projekt skvalitnenia chovu Slovenského hrubosrstého stavača

alebo: „Kokso, to je Slovák, čo?!“

(KR 8/2014)

Vážení kynológovia, čitateliaa priatelia stavačov,
športový klub stavačov, ktorý existuje na kynologickej scéne od roku 2001,by rád prispel k spropagovaniu a skvalitneniu chovu nášho národného plemena slovenský hrubosrstý stavač.

Niečo o samotnom plemene

Slovenský hrubosrstý stavač je pes strednej veľkosti, silnejšej kostry s výškou 62-68 cm u psa a 57-64 cm u suky. Farba je sivá, svetlejšieho alebo tmavšieho odtieňa, pripúšťajú sa biele znaky na končatinách a predhrudí. Srsť sa skladá z krátkej jemnej hustej podsady a asi štyri centimetre dlhých tvrdých priliehajúcich pesíkov. Na hlave je krátka hrubá srsť s takzvaným fúzom na papuli a výrazným obočím. Uši sú primerane dlhé, zvislé, nasadené nad rovinou oka. Oči majú mandľový tvar a jantárovú farbu. Chvost je vyššie nasadený. Pes ho v pokoji nosí zvisle, pri chôdzi vodorovne, môže sa skracovať o polovicu dĺžky. Slovenský hrubosrstý stavač je vyšľachtený ako pracovné plemeno so všestranným využitím – pri love drobnej poľovnej zveri, pre prácu v poli, lese a vovode.

Slovenský hrubosrstý stavač vyšľachtil nestor slovenskej kynológie,pán Koloman Slimák. FCI ho uznalo ako národné plemeno v roku 1983.Na počesť pána Kolomana Slimáka sa každoročne konajú MVSS pod názvom „Memoriál Kolomana Slimáka“.

Snaha o skvalitnenie chovu nie je novinkou. V roku 2005 bol vypracovaný projekt na záchranu slovenského hrubosrstého stavača. Bohužiaľ, zostal nedokončený. Dnes skúšame „druhé podanie“ a veríme, že uspejeme. Kvalita a počet jedincov tohto plemena na Slovensku je žalostne malá. Napriek tomu, že je na pohľad slovenský hrubosrstý stavač milý pekný pes a po pracovnej stránke sa vyrovná ostatným stavačom.

S prosbou o podporu a pomoc pre náš projekt sme oslovili viacerých kynológov a priateľov.Uspeli sme.Tak vznikla partia ľudí, ktorí sú ochotní finančne a materiálne podporiť našu myšlienku. Prostredníctvom mesačníka Kynologická revue vás chceme priebežne informovať o stave projektu. Veríme,že časom sa zapoja aj ďalší, možno i čitatelia, ktorých projekt osloví, a podporia našu myšlienku.

PROJEKT, KTORÉHO NÁZOV JE V NADPISE,V KOCKE:

– vybudovať centrum chovu slovenských hrubosrstých stavačovs niekoľkými chovnými jedincami
– materiálne podporovať vybrané chovateľské stanice slovenských hrubosrstých stavačov
– pomoc chovateľom pri predaji šteniatok – týmto spôsobom získať nových majiteľov SHS, ktorírozšíria naše rady

Ladislav Balog

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014