Universalsieger 2014

Vranov nad Topľou 19. – 22. 6. 2014

(KR 8/2014)

U niektorých plemien, najmä pracovných a poľovných, sa chov uberá dvomi takmer samostatnými cestami. Nadšenci uprednostňujúci povahové vlastnosti a ochotu pracovať sa snažia neľahkou šľachtiteľkou prácou dosiahnuť upevňovanie týchto vlôh, kým na strane druhej časť chovateľov dosahuje mimoriadne úspechy v exteriéri. Dosiahnuť ideál, keď krásny jedinec má aj mimoriadne pracovné vlohy, sa zdá byť nedosiahnuteľným cieľom. Napriek tomu však medzi nami pôsobia mnohí, ktorí sa svojho sna nielen nevzdávajú, ale sú ochotní pre napĺňanie myšlienok špičkového exteriéru a práce prinášať veľké obete…
Zástupca Slovenska v pracovnejk komisi FCI, na tohtoročnom Universalsiegeri v pozícii
hlavného usporiadateľa
Na stupni víťazov naša strieborná reprezentácia
Slováci, ktorí veľkou mierou opäť prispeli k šíreniu dobrého mena našej kynológie

Jedným z plemien, u ktorých je v našich podmienkach najvýraznejšie vidieť nielen dve takmer samostatné cesty chovu, ale aj snahu, aby pracovný pes bol oku lahodiaci a približoval sa najviac štandardu, je nemecký ovčiak. O tom, že sa nejedná len o snaženie niekoľkých nadšencov, ale že sa týmto vážne zapodieva aj svetová asociácia chovateľov nemeckých ovčiakov WUSV, svedčí aj skutočnosť usporiadania majstrovstiev sveta Universalsieger, kde je na rovnakú úroveň postavený exteriér a pracovný, v danom prípade športový, výkon. Iste môžeme polemizovať o tom, či je súčasný model objektívny, či v prípade celkového víťaza nie je zvýhodnený výkon, alebo exteriér. Možno sa ideálny spôsob vyhodnotenia nenájde tak skoro, ale oveľa dôležitejšie je, že sa idea stala skutočnosťou, a že celkoví víťazi vzídu z úspešného umiestnenia na pretekoch a výstave zároveň.

Hostiteľom tohtoročného podujatia Universalsieger sa stalo Slovensko, presnejšie mesto Vranov nad Topľou, ktoré, ak by sme to chceli vyjadriť športovým žargónom, je dlhoročnou stálicou na nebi slovenskej športovej kynológie. Boli tu usporiadané mnohé významné podujatia vrátane majstrovstiev sveta a vzišli z tadiaľto významné osobnosti. Spomeňme aspoň Mgr. Igora Lengvarského, ktorý Slovensko zastupuje v komisii FCI; jeho brata Petra Lengvarského – veľmi úspešného viacnásobného reprezentanta našej krajiny; a mnohých ďalších ako Jozefa Nemca, Ľuba Hurňáka alebo Petra Lengvarského mladšieho, ktorý je súčasťou najmladšej úspešnej generácie vranovských kynológov.

Celkový víťaz – krajiny
Peter Lengvarský so sučkou GEISCHA Eqidius na druhom mieste v časti IPO

Slávnostného otvorenia sa zúčastnil prednosta mestského úradu Mgr. Ondrej Krišanda, ktorý svojou prítomnosťou deklaroval vzťah mesta a jeho predstaviteľov ku kynologickému športu a tu pôsobiacemu kynologickému klubu. Vynikajúcu spoluprácu kynológov s ďalšími v meste pôsobiacimi záujmovými združeniami sme mohli zhliadnuť v časti kultúrneho programu, kde nechýbalo vypustenie 200 poštových holubov, vystúpenie folklórneho súboru Orgonina, tanečného súboru Varanovia a klubu DYNO-EUNIKA a BIBKA.

Samotného zahájenia sa zúčastnili významné osobnosti slovenského chovu nemeckého ovčiaka: Albín Majsniar, predseda SÚCHNO, viceprezident SKJ a hlavný poradca Slovenskej únie chovateľov nemeckých ovčiakov Mgr Ivan Kočajda. WUSV zastupoval jej viceprezident a veľký propagátor myšlienky univerzálneho víťaza Rakúšan Dr. Wolfgang Tauber, ktorý bol aj hlavným rozhodcom tohtoročného šampionátu.

Rozhodcovský zbor pre športovú časť tvorili arbitri z Veľkej Británie, Španielska a Belgicka, pomocní rozhodcovia boli z Rakúska, Nemecka a Švajčiarska. Kým dozor nad stopami mal rakúsky arbiter, rozhodcom pre oddiel B, časť odloženie, bol náš skúsený a charizmatický Peter Čurila. Dohľady nad jednotlivými disciplínami boli taktiež v réžii slovenských osobností Rudolfa Daneka a Petra Lengvarského. Exteriér posudzoval nemecký arbiter a dohľad nad touto disciplínou mal už spomenutý Mgr. Ivan Kočajda.

Pohľad na rozhodcovský zbor. Prvý sprava Mgr. Igor Lengvarský, vedľa neho viceprezident WUSV Dr. Wolfgang Tauber

Veľmi dôležitou súčasťou športovej časti sú figuranti a šľapači. Ak si znalí prečítali mená figurantov ako Peter Ličák, Marek Kuštár, Martin Barlík, Jaroslav Vnenčák a Zdenko Snítil, boli iste hrdí aj na týchto Slovákov, ktorí rozhodne patria medzi pýchu slovenskej športovej kynológie. O to, aby stopy boli položené korektne, sa postarali tak známe osobnosti ako Ján Jurko, Jozef Nemec, Matúš Balún, Alojz Pristach a Milan Mihok. Čo meno, to pojem…

Počas všetkých dní príprav i samotného priebehu podujatia boli Mgr. Igorovi Lengvarskému rozhodne veľkou oporou prezident Zväzu športovej kynológie Mgr. Juraj Štaudinger a vedúca sekretariátu Renáta Chlebanová.

Tohtoročného Universalsiegera sa zúčastnilo 15 sučiek a 30 psov z 13 krajín – aj tak vzdialených, ako je USA, či Kanada. Slovenský tím, ktorého vedúcimi boli skúsení Jozef Adamuščin a Ján Sudimák, tvorili Slavomír Dzurko a AKNEL Blue Brown-eyes, Ján Sudimák a DASTY Eqidius, Tibor Sileš a FENIX Anrebri, Jozef Lengvarský a GEISCHA Eqidius a Zuzka Meravá a WROM z Jurschtavu.

Naši podali vcelku veľmi pekné výkony, a hoci v niektorých prípadoch bola vidieť na športovej časti trocha premotivovanosti pred domácim publikom, nakoniec nielenže nesklamali, ale urobili nám veľkú radosť. Ak by sme sa pozreli na konečné výsledky, na celkovo 4. mieste sa umiestnil Jozef Lengvarský so sučkou Geischou Eqidius, keď si za športovú časť vybojoval striebornú pozíciu. V kategórii psov sa najviac darilo mladej, ale už veľmi skúsenej Zuzke Meravej so psom WROM z Jurschtavu, ktorá skončila celkovo na veľmi peknom 8. mieste. Výrazne sa zadarilo našej reprezentácii v družstvách, a keď vystúpili na stupeň víťazov ako vicemajstri sveta, v očiach kynológov i nekynológov, ako aj samotného primátora mesta Vranov nad Topľou Ing. Jána Ragana, sme mohli vidieť hrdosť na dosiahnutý úspech reprezentácie s dvojkrížom na hrudi…

Slovensko touto vydarenou akciou opäť zvýšilo svoju prestíž v kynologickom svete. Okrem toho sa ňou urobilo opäť veľa aj pre propagáciu kynológie ako celku. Patrí za to poďakovanie všetkým usporiadateľom i reprezentantom a každému, kto i len maličkou mierou prispel k zdarnému priebehu podujatia, kde o celkovom výsledku rozhoduje kvalita exteriéru a športový výkon zároveň.

Jozef Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014