Weight pulling 2012

(KR 5/2012)

Pravdepodobne všetci viete, čo je weight pulling. Pre prípadných neznalých ide o jeden z kynologických športov, ktorý preukazuje možné uplatnenie predstaviteľov mnohých plemien. Jeho hlavnou náplňou je ťahanie záťaže jedným psom na určenú vzdialenosť. Tá je daná pravidlami v rozpätí od šesť do desať metrov.

Aby sa aspoň z časti vyhovelo územnému usporiadaniu Slovenska, preteky weight pullingu sa organizujú na strednom Slovensku pod Veľkou Fatrou v dedinke Mošovce 5. 5. 2012 v areáli kúpaliska Drienok. Druhé kolo sa uskutoční na východnom Slovensku v Jaklovciach 7. 7. 2012. Favoriti z minulých rokov sú známi, no objavia sa aj nové ľudské i psie tváre. Ich nositelia prinesú oživenie, túžbu, výdrž i ukážku súdržnosti psa a psovoda.

Štartové pole premiešajú istotne aj plemená iné než obvyklé, severské. Predpokladáme, že sa stretneme aj s nemeckým a belgickým ovčiakom, americkým pitbullteriéom, či so 78 kg vážiacou brazílskou filou. To dokazuje, že weight pulling je, a vždy bol, pre všetkých.

Každý z nás zápolenie prežíva inak. Poliaci dokážu aj kľačať, niektorí psíka vždy nosia na rukách, iní sa len tak tešia, no vždy spolu so svojím psom. Pre bežného diváka je toto špecifikum takmer nepovšimnuteľné. Ak sa rozhodnete ísť, napríklad, 5. mája do Mošoviec, či 7. júla do Jakloviec na Kynologický deň, skúste pozorovať majiteľa s jeho psíkom psa.

Pri pohľade na všetkých víťazov pullingu zistíte, že medzi psom a majiteľom existuje akési výnimočné puto. Všimnite si, že už pri vstupe do priestoru pullingovej dráhy sa zo zápoliacej dvojice stáva jeden celok. Jedna myseľ, jeden cieľ, jedno víťazstvo! Neexistuje tu žiadna pretvárka. Tu sa to jednoducho nedá.

A o tom je WEIGHT PULLING. O veľkých vzťahoch, o veľkom srdci a o veľkom cieli.

Existuje na Slovensku pes, ktorý pokorí hranicu 2450 kg? Možno takého máte práve vy. Psa, ktorý sa nebojí výziev. Ktorý nerád prehráva. Potrebuje od vás len jedno – ukázať smer. Tých desať metrov k sláve a víťazstvu. Hľadajú sa psi, ktorí v cieli budú držať palmu víťazstva za svoje odhodlanie víťaziť a nevzdávať sa.

A nezabudnite! Najbližšie sa stretneme na weight pullingu 7. júla 2012 v Jaklovciach.

Patrícia Keruľová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2012