Vyberáš si takého psa, ktorý ťa niekam posunie

(KR 12/2012)

Aj významné osobnosti českej  kynológie kŕmia Acanou

Veríte na osud? Ja doteraz ani nie, až  kým mi pod ruky neprišlo malé, sebavedomé šteňa labradora.

Doteraz som sa pýšila tým, že viem cvičiť psov. Cvičila som najmä plemeno retriever, hlavne tých, ktorí už nejaký výcvik absolvovali. Väčšinou bezúspešne a boli vrátení majiteľom, kvôli tomu, že určite žiadne vlohy pre loveckú prácu nemajú. Zatiaľ som so všetkými skúšky urobila. Ich fóbie, strachy alebo agresie zmizli v nenávratne. Mám u nich otvorené dvere plné lásky a nadšenia pre  „aportovanie“ a prácu so zverou.

Darlene Derrya Jewel Chaseland’s a Ing. Eva Černá

Ako odmenu za jeden z výcvikov som si vybrala malé chlpaté hnedé šteňa, bola to láska na prvý pohľad. Chcela som sebavedomú sučku, s tým, že sa zameriam hlavne na prácu. A táto sladká „baba“ bola silná osobnosť odmalička. Práve na nej som sa doslova učila, ako nenásilne presadiť svoju vôľu tak, aby som získala rešpekt a podriadila si osobnosť hrdého šteňaťa. Krásne pracovala, rástla do krásy a ja, po 11 rokoch chovu som  vlastnila konečne nádhernú chovnú sučku. Vybrala som podľa seba pre ňu najlepšie krmivo s vysokým obsahom mäsa, aby som ju mala v dobrej kondícii. Zvolila som k plnej spokojnosti značku „Acana“, ktorá obsahuje až 60% kuracieho, hovädzieho, jahňacieho mäsa alebo lososa. Na výstavy som sa veľmi nechystala, len tak, aby sa nepovedalo, čo potrebujem na uchovnenie,  a potom hlavne hurá do práce.

Osud ale chcel niečo iné. Mala som v ruke sučku, nádhernú, skvele živenú, vo výbornej kondícii, ktorá ale po „háraní! prestala na 2,5 mesiaca úplne pracovať. V tej dobe sa starala len a len o seba, aby náhodou svojim imaginárnym šteňatám rýchlym pohybom neublížila. Ja som dávky ACANA zredukovala približne na polovicu téglika ráno a večer, napriek tomu Derrya bola stále v úžasnej kondícii a k  chudosti mala naozaj ďaleko. A ja som sa opäť sklonila pred osudom. Znamenalo to zrejmé: „Spomaľ, okrem výcviku ešte existuje chov a výstavy“. A tak sme začali jazdiť na výstavy ….

V 17,5 mesiacoch dosiahla Darlene Derrya Jewel Chaseland ‚s titulmi Junior šampión – JCH, 3xBOB, Bis junior, BIG III., Národný víťaz, Krajský víťaz, CACIB, 2x. res. CACIB, 3x CAC, 2x CAJC a 2x BOJ. Ale vo výcviku máme iba OVVR, WT a 1x vodné práce. Vždy som už mala u takto starých súk tie najvyššie skúšky s titulom, a teraz miesto práce prvýkrát v živote jazdím po výstavách. A potom, že „nebol osud s kartami  zamiešaný?“

Ing. Eva Černá, Prezidentka Retriever Klubu CZ

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 12/2012