VISEGRAD CUP & Majstrovstvá Slovenska 2012

Banská Bystrica – Králiky

(KR 3/2012)

Táto sezóna je štedrá ku všetkým zimným športom, po dlhom čase sa dokonca dočkali aj musheri. Žičila nám aj „tetuška Zima“, vďaka čomu sme si po siedmich rokoch dopriali preteky psích záprahov na Králikoch. V tejto rázovitej obci blízko Banskej Bystrice sa konalo podujatie s názvom Visegrad Cup. Zároveň prebehli aj Majstrovstvá Slovenska.
Absolutny víťaz Jaroslav Banoci zľava Ivan Škamla starosta obce Králiky, Peter Gogola primátor mesta Banská Bystrica a Peter Pelrgríni poslanec NR
Maroš Litvaj
Ján Mlynár ŠK Donly Donovaly
Ján Keruľ

Zabudnime na nostalgiu. Nespomínajme na preteky dávno minulé, hoci by si iste zaslúžili našu pozornosť. Zmerajme sa radšej na tie tohtoročné. Králiky boli doslova zasypané snehom, čo by mohlo byť dobrým základom a tým správnym začiatkom. Po strastiplnom cestovaní na miesto konania preteky prinášali len radostné zážitky v pravom zimnom prostredí. Dá sa povedať, že do regiónu sa vrátilo podujatie, ktoré v minulosti bývalo každoročným zvykom. Králiky dokonca zastúpili aj známe preteky v Donovaloch, ktoré sa tento rok po prvýkrát nekonali.

Sobota predstavila klasickú zimu. Trate boli pekne pripravené a psi určite spokojní. Podmienky, ako sa patrí – mohlo sa začať pretekať. Trať určite nebola ľahká, no kde na Slovensku je? Vydali sa na ňu postupne musheri v kategórii skijoring, nasledovaní záprahmi od šprintov až po „medy“ – stredne dlhé trate. Ten, kto tieto preteky poznal už pred siedmimi rokmi, však iste zaregistroval jednu zmenu. Počet pretekárov sa podstatne znížil. Nie je ľahké pomenovať príčinu toho, prečo účastníkov nie je toľko ako kedysi. Na Majstrovstvách Slovenska chýbali dokonca aj mnohí z ešte aktívnych pretekárov. Prečo nemajú záujem bojovať o najvyššie slovenské tituly je otázkou pre kompetentných. Je na nich, aby ju skúsili zodpovedať, a navrhli cestu.

Marcel Starinský ŠK Arching
Roman Reistetter na námesti v Banskej Bystrici
Jaroslav Banoci
Liliana Pilcerova

Venujme sa však samotnému športovému zápoleniu. Ako už bolo spomínané, pretekalo sa v šprintoch a medoch. Zápolili pretekári z troch krajín – z Českej i Maďarskej republiky a, samozrejme, zo Slovenska. Aj plemená sa predviedli naozaj rôznorodé. Od klasických severanov, presnejšie čistokrvných severských plemien, ktorými sú sibírsky husky, aljašský malamut, grónsky pes či samojed, cez vyslovených športových krížencov, nazývaných aj „európski saňoví psi“ či „alaskáni“, až po psov z útulku, ktorých takýmto originálnym spôsobom prezentovala Kvetka Tavassyová so svojimi pomocníčkami a, samozrejme, pretekármi. Určite neprišli víťaziť, ale prezentovať tak úžasný vzťah ku psovi, aký možno chýba aj mnohým aktívnym kynológom a pretekárom. Predstavili sa nám aj mladíci medzi mushermi. V kategórii D1 to bol Lukáš Packo so svojimi sibírskymi huskymi a v kategórii D2 najmladší pretekár Majstrovstiev Slovenska – len dvanásťročný Samuel Keruľ s dvomi grónskymi psami. Dobrou správou je, že to bola nielen ich premiéra na slovenskom šampionáte, ale predstavovali aj silných konkurentov pre „dospelákov“. Veď obidvaja vo svojej kategórii zvíťazili!

Banskobystrický Klondike
Roman Reistetter ŠK Donly Donovaly kat.SKJ 1
Samuel Kerul ŠK Severan Jaklovce

Jaro Fabian
Ján Keruľ

Čím však preteky vystihnúť v kocke? Či už toto odvetvie kynologického športu prežíva krízu alebo nie, tí, čo prišli na Králiky so svojimi štvornohými priateľmi, opäť ukázali, že vzťah človeka a psa ešte vždy znamená viac než láska k elektronickým hračkám, ktoré pomaly ale isto vykrádajú naše city. Každý, kto tento rok pricestoval na Králiky – či už ako aktívny účastník alebo divák – sa určite rád vráti aj nabudúce. Králiky sa po siedmich rokoch opäť stali súčasťou kalendára musherov. A mushing sa zas, spolu s Majstrovstvami Slovenska a Visegrad Cupom, stal súčasťou krásnej obce pri Banskej Bystrici, čím vyplnil biele miesto na mape slovenského a stredoeurópskeho mushingu.

Jano Keruľ

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2012