(KR 5/2014)
Nitra 28. 3. 2014
Tohtoročné podujatie malo oproti predchádzajúcim ročníkom niekoľko zmien. Prvá a azda najdôležitejšia bola tá, že sa nekonalo tradične v sobotu, ale v piatok, deň pred medzinárodnými výstavami v Nitre. Druhá zmena – miesto konania. Po prvýkrát sa Victory Show, samozrejme aj so Šampiónom šampiónov, sťahovala z Bratislavy do Nitry.
Napriek tomu, že sa tohto roku toto vrcholné podujatie výnimočne usporiadalo v piatok a usporiadatelia mali obavy ohľadom účasti, bolo napokon prihlásených 474 jedincov, čo je viac než pred rokom.
Rozhodcovský zbor tvorili známe kynologické osobnosti zo Slovenska, susedného Česka, ale aj zo vzdialenej Litvy, Grécka a Azerbajdžanu. Zatiaľ čo posudzovanie Victory Show prebiehalo tradične tak, ako sme zvyknutí, Šampión Šampiónov zaznamenal dosť výraznú zmenu. Z každej skupiny FCI, ako aj zo skupiny neuznaných plemien, rozhodcovia vyberali osem semifinalistov, ktorí následne súťažili systémom KO o víťaza skupiny FCI. Jedenásť víťazov postúpilo do záverečného finále, kde pätica rozhodcov bodovacím spôsobom určila poradie.
Povedzme si úprimne – žiadny systém nie je úplne dokonalý a kritike časti vystavovateľov, možno tých s väčšími ambíciami, bol podrobený aj tohtoročný. Podľa neho totiž nie je možné, aby sa mohli v úplnom závere umiestniť na stupni víťazov jedince z tej istej skupiny FCI. Pripomeňme si však, že na strane druhej to nie je možné ani na bežnej výstave. V prípade šampióna šampiónov však nie sme zviazaní nariadeniami Medzinárodnej kynologickej federácie, a tak si iste mnohí vieme predstaviť zdokonalenie ktoréhokoľvek modelu. Avšak myslím si, že každému treba dať čas, aby sme si ho vyskúšali viackrát, a aby sa o ňom hovorilo dlhodobejšie.
Mne osobne sa tento model páči podstatne viac než predchádzajúci. Má v sebe „športového ducha“, ktorý vnáša KO systém pri súťažení v skupinách. Samozrejme, prináša i trochu krutosti, keď sa najlepší dvaja jedinci môžu stretnúť v prvom kole. Nesie v sebe zároveň prvky odbornosti a objektivity, keď na sebe nezávislo piati špičkoví rozhodcovia bodovacím spôsobom určujú konečné poradie. Jediné, čo naozaj môže byť diskutabilné, je, že sa v jednej skupine FCI môžu stretnúť dvaja výnimoční jedinci, a tak ten, ktorý by skončil v skupine druhý, prípadne tretí, nemá šancu zasiahnuť do záverečného finále. I tu sa však dá oponovať, že podľa doterajšieho systému, teda systému KO od začiatku do konca, sa mohli stretnúť dvaja najkvalitnejší jedinci v podstatne skoršom „rozstrele“ než vo finále, či semifinále. Či sa stretli v prvom alebo poslednom kole, bolo svojím spôsobom tiež o šťastí. V každom prípade je však nepopierateľné, že zmeny boli urobené z dôvodu zvýšenia atraktivity podujatia, ako aj zvýšenia objektivity, čo sa, myslím, podarilo. Nech už je to akokoľvek, najdôležitejšie je, aby zvíťazil najkrajší jedinec, a aby sme všetci mali spomienky na príjemne prežitý deň.
Šampiónom šampiónov sa stal americký staffordšírsky teriér z Maďarska, KO BO´S PROMETEUS, ktorého majiteľmi sú Tibay Norbert a Szegedi Szilard, keď pri rovnosti bodov v dramatickom závere porazili I. vicešampióna šampiónov, newfounladského psa KING OF HELLULAND OVER THE TOP zo slovenského chovu a vo vlastníctve Soni a Vladmíra Kročkovcov. Tretie miesto, a tým aj titul II. vicešampióna šampiónov, získal bobtail BOTTOM SHAKER SO EASY TO LOVE tiež z maďarského chovu a vo vlastníctve Koroknai Józsefa.
Budúci rok sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretneme na samostatnom podujatí a zrejme opäť v Bratislave. Verme, že to znova bude prehliadka toho najkrajšieho, s čím sa môžeme počas celej výstavnej sezóny stretnúť, a že podujatie opätovne nebude len o súťažení, ale hlavne o príjemnej atmosfére a nezabudnuteľných zážitkoch.
Jozef Šuster
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2014