Tridsaťpäť rokov chovu neapolského mastína

na Slovensku

(KR 8/2014)

Tento nadpis znie neuveriteľne, obzvlášť, keď na slovenských výstavách v súčasnosti vidíme dvoch-troch vystavených jedincov. Nebolo to také skromné vždy. Pamätáme časy, keď bol najpočetnejším plemenom v našom Slovakia MOLOSS Clube práve neapolský mastín.

Jeho chov začal na Slovensku v roku v roku 1979, pričom prvé jedince boli dovezené už rok predtým vo veku od dvanástich do pätnástich mesiacov z Talianska, Nemecka, Belgicka a z krajín bývalej Juhoslávie.

šteňa mastino
Demonioabramo
Cora 1979
Bajar fom Starnbergse 1980

Neapolský mastín bol milovníkmi robustných psov objavený približne pred sedemdesiatimi rokmi. Pomenovali ho rímska doga, aby sa tým potvrdil jeho antický pôvod.

V roku 1946 bolo na prvej povojnovej výstave v Neapole predvedených i osem mastínov, ktoré dovtedy nik nepoznal. Medzi divákmi sa nachádzal aj Piero Scanziani ­ – zanietený kynológ a novinár, kandidát na Nobelovu cenu za literatúru. Zamiloval si najmä predvádzaného tmavomodrého samca menom Guaglione, o ktorom napísal: „Je jedným zo stovky psov, ktoré Paolo Emílio Macedónsky priniesol do Ríma na oslavu svojho víťazstva nad Perseom z Macedónie 168 rokov pred Kristom. Bol to veľký pes z Epira, bol to Molossus.“

Lama z Kolibského lesa
Leon z Kolibského lesa
Mario Querči

Napriek nedôvere severských porotcov, ktorým osem predvedených psov na výstave v Neapole pripadalo ako zmes nedefinovateľných plemien, bolo už v roku 1949 toto plemeno uznané s oficiálnym štandardom.

Columella (1. storočie po Kristovi) v diele de Rustica zanechal tento popis: „Hlava je taká masívna, že sa javí ako najvýraznejšia časť tela, široká hruď, zadné nohy krátke, prsty a nechty mocné. Čo sa týka povahy, nemala by byť príliš dôverčivá, príliš ohľaduplná, ani príliš hryzavá. Takýto pes by mal byť príjemný voči všetkým s výnimkou zlodejov a nemal by pohrýzť domáce osoby.“

hlava z profilu

Mastín je teritoriálne vyhradený pes, ktorý svoje územie nikdy neopustí, aj keby nebolo ohradené. Je to ozbrojená stráž – dôsledná a sebavedomá, ktorá neumožní nikomu cudziemu prekročiť hranice pozemku. Jeho pohyb sa nepodobá psovi, ale mačke. Dokáže prekonať veľké prekážky a ako panter skočiť na svoju korisť. K veľkým chovateľom Partenopejským sa pridali mnohí ďalší, ako Mário Querči z Prata, ktorý mnoho desiatok rokov pôsobil so svojimi psami z chovateľskej stanice „di Ponzano“.

Ismeno di Ponza
Katarina by Sonja Smidova
Telma Brilliant Slovak Fleš

Toľko v stručnosti o histórii tohto impozantného, pôsobivého psa. Každý, kto mal možnosť vidieť mohutnosť jeho sedemdesiatich kilogramov svalov a hlavne jeho typickú krátkolebečnú hlavu starodávnej dogy, na neho ťažko zabudne. Pôvodne to boli strážne psy s vynikajúcimi útočnými inštinktami, ktorých útok znamenal istú smrť. V súčasnosti neapolský mastín z veľkej časti stratil svoj tvrdý charakter. Avšak vďaka vzhľadu, ktorý už sám o sebe odrádza od akéhokoľvek pokusu voči nemu, ako aj vďaka veľkej prítulnosti k rodine a prostrediu, v ktorom žije, sa stal vynikajúcim strážnym psom.

Takéto impozantné jedince ste mali možnosť vidieť na vlastné oči dňa 27. 9. 2014 na klubovej výstave v znamení 35. výročia mastína na Slovensku. Výstava sa konala na Kamennom Mlyne, blízko Plaveckého Štvrtku.

Adore Jordan Dogs

Všetkých chovateľov, obdivovateľov a priaznivcov tohto krásneho plemena pozývame na pripravovanú akciu, kde bude posudzovať známy odborník na neapolských mastínov a prezident organizácie CACEP, združujúcej mastínov na celom svete, pán Guido Vandoni. Po skončení výstavy bude informovať o účele a pôsobnosti tejto organizácie, ktorej členom sa stal aj náš klub.

Milan Bíroš

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 8/2014