Tretia najúspešnejšia junior handlerka sveta hájila slovenské farby!

Crufts 2019 nebol úspešný len pre množstvo psov z chovu či vlastníctva slovenských kynológov, ale tešiť sme sa mohli i z nesmierneho úspechu našej mladej reprezentantky v súťaži International Junior Handling finale (Finále medzinárodného junior handlingu) kde si v sobotu 9.3.2019 na zelenom koberci v aréne výstaviska N.E.C.  zmeralo sily 41 mladých talentovaných ľudí z celého sveta, zo všetkých kontinentov Zeme. 

Už tento počet a fakt, že sa do spomínanej súťaže nemôže prihlásiť hocikto, ale vyslaný je za každú krajinu len jeden zástupca predpovedá vysokú úroveň podujatia a tiež konkurencie. Slovenská kynologická jednota tohto roku do Anglicka vyslala slečnu Kristínu Munkovú, ktorú v januári na Národnom finále Junior handlingu Slovenska na prvé miesto postavil pán rozhodca Róbert Kanás a tým sa podľa Poriadku pre Junior handling SKJ nominovala na reprezentáciu do mekky kynológov.

Foto z Národného finále junior handlingu, zľava: Rozhodca Róbert Kanás, víťazka Kristína Munková, majiteľka predvádzaného psa Veronika Kučerková a Dominika Hradská, prezidentka Junior Handling klubu Slovensko

Je to jediná výstava, na ktorej mladý vystavovateľ nemôže predvádzať jedinca, ktorého si sám vyberie. Kristínka sa do polovice februára musela rozhodnúť len o tom, aké dve plemená by chcela vystavovať a organizátori jej predstaviteľa jedného z týchto plemien museli zabezpečiť. Aby to však nebolo úplne jednoduché, existuje i zoznam plemien, ktoré si žiadny finalista zvoliť nemôže, pretože sú príliš efektné. Patrí medzi ne napríklad lhasa apso, či afgánsky chrt. Naša Kristínka si ako prvé plemeno zvolila tibetského teriéra, pretože toto plemeno jej prinieslo úspech i na Národnom finále a ako druhé si vybrala lagotto romagnolo. Podľa jej slov pred samotným Cruftom, chcela aby to boli plemená, s ktorými má možnosť trénovať. Tento fakt svedčí o jej rozvahe, inteligencii a pokore. Na výmenu dostala nemeckého drôtosrstého stavača, s ktorým nemala absolútne žiadny problém, pretože počas roka 2018 vystavovala a trénovala so stavačom slovenským hrubosrstým. A i napriek tomu, že nemala najlepšieho psa tibetského teriéra, problémy ktoré sa dostavili zvládla s eleganciou a pokojom, čo očividne ocenil i rozhodca, pán Jason Hoke zo Spojených štátov amerických! Ďakujeme!

Exkluzívny rozhovor s Kristínkou Munkovou prinesieme čoskoro!

Kto nemal možnosť sledovať  živý prenos, ako predkolá, tak i finále nájdete TU. Prvé kolo začína 1:30:00, kolo druhé 3:35:00 a finále 9:32:00.

V prípade záujmu o pozrenie videa z Národného finále i nášho galavečera, kliknite SEM.

 

Dominika Hradská
členka Komisie pre mládež a Junior handling ÚKK
Prezidentka Junior Handling klubu Slovensko