Thajský ridžbek, pes s hadími očami

(KR 9/2016)

Príbeh psa so znamením na chrbte, s nenapodobiteľným pohľadom a so stavbou tela, ktorá vzbudzuje rešpekt

„Je to krátkosrstý pes s hrebeňom na chrbte, so vztýčenými ušami a chvostom, ktorý nesie nahor ako meč. Je silný, nebojácny a všade chodí za svojím pánom.“ – citát z 350 rokov starého rukopis uthajského kráľa Songthana. Tento veľmi krátky opis psa je taký výstižný a dokonalý, že zámena s iným psím plemenom vlastne ani nie je možná. Kráľ Songthan ako prvý zanechal písomný dokument o psovi, ktorého dnes nazývame thajský ridgeback (ridžbek). Pátranie po najstarších historických stopách tohto plemena nás zaviedlo do jaskyne Tun-Pra-Toon, ktorá sa nachádza vo východnej časti dnešného Thajska v provincii Uthai-Thani, ukrytá pred vplyvom dnešnej civilizácie hlboko v panenskej prírode, na mieste ktoré je aj dnes ťažko prístupné. A práve na stenách tejto jaskyne boli objavené staroveké kresby psa, ktorého tiež možno označiť ako thajského ridžbeka v jeho rannom štádiu šľachtenia. Pozoruhodné je to, že tieto kresby boli datované do obdobia až tisíc rokov pred Kristom. Naše úsilie o získanie ďalších dôveryhodných historických informácií však bolo neúspešné.

Sklamanie? Práve naopak. Málo poznaná vývojová púť thajského ridžbeka na tomto svete dodáva plemenu istú dávku tajuplnosti. Thajský ridžbek žil tisíce rokov viac či menej dobre izolovaný od vonkajšieho vplyvu modernej civilizácie. Spolu s dlhodobým uctievaním tradičného spôsobu života, tak príznačným pre jednoduchých ázijských ľudí, dostalo toto plemeno možnosť budovať si svoj genetický fond veľmi prirodzeným spôsobom. Svoje anatomické, výzorové a povahové vlastnosti má hlboko zakorenené. Vo svojej domovine sa nestretol s prenosnými chorobami, nezdravou stravou či ekologickými katastrofami. Dokonca nemal možnosť páriť sa s inými psími plemenami. Otázkou teda ostáva, odkiaľ k nám prišiel. Pravdepodobne je to potomok pravekého dinga, ktorý žil v Indonézii, alebo pochádza priamo z niektorej už vymretej vetvy indického vlka. To, že sa ubránil vonkajším vplyvom, však neznamená, že tu neboli pokusy preniesť toto plemeno do sveta. Existujú určité indície, že niekoľko jedincov bolo prevezených rôznymi africkými kupcami do Afriky a taktiež čínskymi bojovníkmi počas expanzných výprav do Číny. A to, či poslúžil genetický základ týchto jedincov pre ďalšie šľachtenie, ostáva naďalej len v rovine teórií a dohadov. I keď určitá podobnosť s inými plemenami by tu aj bola.

Thajský ridžbek si zaslúži zaradenie medzi starobylé psie plemená, ale vytvorenie štandardu plemena FCI nebolo vôbec jednoduché. Ešte v polovici minulého storočia sa v Thajsku nekonali žiadne výstavy psích plemien a kontakty domácich chovateľov s medzinárodnými kynologickými federáciami neboli takmer žiadne. V tomto období na vytvorenie štandardu pre thajského ridžbeka nepriaznivo vplýval aj fakt, že v Thajsku bol zaznamenaný enormný nárast chovateľov nemeckého ovčiaka, ktorý sa stal pre mnohých ľudí tejto krajiny symbolom nadradenosti a moci. Pomocnú ruku vtedy podal Japan Kennel Club, ktorý v roku 1975 pomohol vytvoriť prvý štandard plemena, podal žiadosť o uznanie plemena a prevzal aj patronát nad plemenom. Odmenou za vytrvalú prácu thajských a japonských chovateľov bolo uznanie plemena thajský ridžbek FCI v roku 1993.A preto sa thajský ridžbek podľa dátumu pridelenia štandardu prekvapivo nachádza medzi najmladšími psími plemenami. Jeho zaradenie pod číslom 338 v 5. skupine v sekcii 7 v znení „primitívne plemeno – pes pre poľovné využitie“, mu právom prináleží.

Približne do roku 2000 bol thajský ridžbek mimo svojej krajiny pôvodu neznámym plemenom. Prvé jedince odchované v tomto období mimo Thajska dosahovali pri predaji šteniat hodnotu až 20 000,- USD. Pri ostatnom sčítaní pred niekoľkými rokmi dosahoval celosvetový počet približne 50 tisíc registrovaných jedincov. Na Slovensku máme k dnešnému dňu registrovaných 15 týchto psíkov.

Stretnutie s dospelým jedincom vo vašej mysli takmer okamžite naštartuje protichodnosť vašich pocitov. Pohľad na jeho zamatovo jemnú srsť vo vás prebudí nutkanie sa ho dotýkať, ale iba do chvíle, kým sa na vás nepozrie svojimi hadími očami a vy z nich neviete vyčítať, čo bude nasledovať a čo môžete od neho očakávať. Všetky obavy z vašej najbližšej budúcnosti sa však vytratia, keď si dôstojne pred vás sadne, na čele sa mu vytvoria nádherné hlboké vrásky a vy nadobudnete pocit, že práve on je ten pravý, ktorému musíte vyrozprávať svoj zložitý životný príbeh.

Thajský ridžbek je pes strednej až stredne veľkej postavy, s mohutnou, dobre osvalenou kostrou. Má úzky hlboký hrudník a štíhly driek. Končatiny má primerane dlhé a silné, chvost nesie kosákovito zahnutý kolmo nahor. Hlavu s vysoko nasadenými a vztýčenými ušami nesie na pevnom a silnom krku. Jeho suché pysky tesne priliehajú k silným čeľustiam, medzi ktorými sa ukrýva ružový, prípadne sivomodrý jazyk s fľakmi. Oči má čulé a pozorné, stredne veľké, mandľovej farby, niekedy až vlčio jantárové. Dominantou jeho exteriéru je jeho srsť. Krátka a hustá, hladká a lesklá, na dotyk zamatovo jemná. Zafarbenie srsti je čierne, modré, strieborné, ale aj rôzne hnedé a vždy v jednom odtieni, bez akýchkoľvek znakov a škvŕn. Ak však hovoríme, že srsť je bez znakov, nie je to tak celkom pravda, pretože na chrbte si odpradávna nesie jeden výnimočný znak, ktorý mu priniesol aj dnešné meno. Je to úzky pás srsti, ktorý rastie v opačnom smere a vytvára takzvaný ridž. K akému účelu tento pás slúži, nevieme, a tak sa zatiaľ musíme uspokojiť s predpokladom, že ho dostal do vienku od matky prírody, tak ako podobné znaky nadobudli aj iné zvieratá. Pravdepodobne týmto znakom prebúdza u svojich protivníkov väčší rešpekt. Napriek svalnatej postave je jeho pohyb ľahký až pôvabný. Prirodzenosť a elegancia veľmi pripomína pohyb vlka. Do vody tohto psa nedostanete, pretože to od neho nikdy nebolo požadované, a nie je žiaduce ho k tomu ani cvičiť. O svoj zovňajšok sa stará až s mačacou dôslednosťou a očiste svojho tela venuje značnú časť dňa.

Je to všestranný lovec a dokonalý pomocník. Vo svojej domovine bol využívaný pre svoju rýchlosť a vytrvalosť k lovu menších zvierat ako sú vtáci a zajace. Pri love využíva všetky svoje zmysly. Zrak, sluch, aj čuch. Vo svorke si trúfne aj na väčšiu korisť a dokáže uloviť aj mladého alebo menšieho kanca či srnu. Jeho silný lovecký pud v kombinácii s obratnosťou a skokanskými schopnosťami väčšinou nedávajú jeho koristi veľkú šancu. Keď práve nelovil, strážil svojich majiteľov pri práci, vykonával dozor pri preprave nákladu a neraz pomáhal aj ťahaním naložených vozíkov. Oddanosť svojmu pánovi dokazoval počas celého dňa, a aj v noci. Veľmi presne odhaduje hranice teritória, ktoré má chrániť, a postaví sa aj proti nepríjemným votrelcom, akými sú dotieravé potkany a nebezpečné hady. Ak sa cíti ohrozený, nemá problém pohrýzť aj človeka.

Rozdiely medzi psom a sukou sú veľmi zreteľné. Psi majú mohutnejšiu postavu, bývajú veľmi dominantní a od ranného veku potrebujú dôkladnú socializáciu, aby sa voči iným psom a cudzím ľuďom nesprávali agresívne. Sú známe prípady, že pes, ktorý nebol vhodne vychovávaný, sa pri presadzovaní svojich záujmov postaví proti človeku, dokonca aj proti majiteľovi. Sučky sú menšie, viac odmerané, bojazlivejšie a svojho majiteľa nadovšetko milujú a rešpektujú. Dôsledný výcvik a výchovu by sme odporučili v každom prípade rovnakú pre temperamentných psov, ako aj pre fešné sučky.

Kapitolou samou o sebe je verbálna komunikácia a jeho mimika. Vstupnou bránou do jeho duše sú mimika tváre a pohľad jeho očí. Štekať ho počul málokto, ale komunikácia formou vrčania, kňučania a mrnčania má nespočetné množstvo variantov. Svoje pocity, nálady a potreby vám neprejaví brechotom, ale pohybom tela, výrazom tváre a pohľadom. Má výbornú pamäť, a keď nadobudne presvedčenie, že ste mu počas výcviku alebo len tak medzi rečou sľúbili odmenu, bude ju aj požadovať. Vo všeobecnosti je to plemeno temperamentné, svojhlavé a zároveň aj obozretné. Potrebuje množstvo pohybu, hry s človekom ho musia zaujať, ale aportovať vám asi nebude. Svoju rodinu si pomerne rýchlo obľúbi, jej členov bude rešpektovať, milovať a sprevádzať na každom kroku. K cudzím ľuďom a iným psom však bude odmeraný a nedôverčivý.

Jeho nádherná srsť, jantárové oči, atletická postava či ladný pohyb sú v ostrom protiklade s jeho loveckými schopnosťami, pracovitosťou, nespútanou silou, odvahou a oddanosťou svojmu pánovi. Aby nám to ale tento pes ešte viac skomplikoval, obe strany jeho charakterovej mince prekrýva jeho primitívny pôvod, silne zakorenený v jeho mysli.

Thajský ridžbek prešiel bok po boku s človekom dlhú cestu. Jeho zabudnutý život v prirodzene izolovanom prostredí, ovplyvnený intuitívnym šľachtením, mu priniesol jedinečnosť a tajuplnosť. Vo východnom Thajsku mali v minulosti ľudia život veľmi ťažký a pre väčšinu obyvateľstva bol tento pes jediným majetkom. Dodnes sa traduje, že s jeho príchodom do rodiny prichádza aj šťastie a bohatstvo. A niet sa čo čudovať, pretože k vám prichádza „Princ z Ázie“.

Text: Simona Garanová a Miloš Karlubík
Foto: Tiziana Marcella Spezzano

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 9/2016