Stretnutie priateľov afganských chrtov

v Taliansku

(KR 6/2014)

Lago Garda je čarovné jazero obklopené vŕškami v severnej oblasti Talianska. Neďaleko sú mestá Verona a Mantova, oblasť je ako stvorená na jarné prechádzky. Svetový kongres afganských chrtov v Padenge sul Lago na rozhraní apríla a mája sa zdal neodolateľný nielen mne, ale osemdesiatke ďalších milovníkov tohto výnimočného plemena.
Rozhodkyňa Colleen Khoury (AUS) a Xenos Ingram víťazka druhého dňa
BOB Trevis Pastruni Gandamak
BOS Way up Wind Cries Mary CH

Optimálny vývoj afgánov, zlepšovanie chovu, rozdiely v typoch a rôzny prístup pri posudzovaní boli aj témy prednášok počas kongresu. Rečníkmi boli známi chovatelia a rozhodcovia. Na kongrese panovala veľmi ústretová atmosféra. Hoci rečníci a jeho účastníci mali rôzne názory, hľadali styčné body a vyhýbali sa konfliktom.

Asi najzaujímavejšou bola prednáška Dr. Espena Engha, významného chovateľa a rozhodcu z Nórska. Tento príspevok dal aj tým najskúsenejším nové témy na premýšľanie. Jeho súčasťou bola rozsiahla obrazová dokumentácia od hornatej afganskej krajiny, cez poľovačky s afganskými chrtmi v pôvodnom prostredí, až po porovnania stavby rôznych orientálnych chrtov podľa terénu, v ktorom lovia, fotografie Zardina, Ghazny a Bell Muray – afgánov zo začiatku dvadsiateho storočia a najvýznamnejších šampiónov minulosti a súčasnosti.

Významnou témou bolo osrstenie. Prehnaný záujem o srsť, ale aj výber presrstených psov na stupne víťazov niekedy odsúva optimálne stavané psy za jedince s hrubými chybami v stavbe, skrytými pod prehnaným osrstením. Niektorí rozhodcovia, hlavne tí, ktorí nie sú špecialisti na plemeno, pokladajú za chybu neosrstené nadprstia, a chýbajúce sedlo ich neruší. Najnovšia verzia štandardu požaduje trestať strihanie a trimovanie a trvá na prirodzenej srsti.

Hovorilo sa aj o farbe. Na výstavách sa objavili jedince s veľkými bielymi znakmi, ktoré opisuje americký štandard ako hrubé chyby, ale FCI ich zatiaľ medzi chybami jednoznačne nešpecifikuje. Účastníci kongresu požiadajú, aby ich Veľká Británia, patrónka štandardu, doplnila do štandardu.

Súčasťou kongresu bola aj výstava, na ktorú sa prihlásilo 115 afganských chrtov zo všetkých kútov Európy. Posudzovala významná americká chovateľka a rozhodkyňa, pani Carol Reismann. Aj Slovensko malo svoje želiezka v ohni. Pätica čiernych Gandamak afgánov sa chystala zabojovať o miesta v poradí. Pri príjemnom posedení pred výstavou sľúbil Vlasto Vojtek, že ak by Gandamak vyhral BOB-a, skočí oblečený do bazénu.

Počasie však nespolupracovalo, v deň výstavy sme sa zobudili do daždivého rána. Vlastne pršalo prúdom. Začiatok výstavy sa musel o hodinu posunúť. Kruh obklopovali stany a psy boli pod nimi skryté, až kým nemuseli nastúpiť do súťaže. Rozhodkyňa bola veľmi dôkladná a venovala všetkým psom rovnakú pozornosť. Gandamaci sa držali dobre. V troch triedach skončili v poradí a Trevis Pastruni Gandamak „Ted“ mal pokračovať v boji o CAC. Ten sa mu podarilo získať, a tak sme čakali až na záverečné súťaže. Museli sme sa obrniť trpezlivosťou. Psov bolo tak veľa, že záverečné súťaže sa začali až pred siedmou.

Ted – Trevis sa stal najlepším psom, medzi sukami zvíťazila Way up Wind Cries Mary CH a Tedova sestra bola rezervná. BOB získal Trevis Gandamak a jeho chovateľovi sme s nadšením aplaudovali ku skoku do bazéna. Ďalším významným úspechom bolo aj tretie miesto v klubovej súťaži BIS sučky írskeho vlkodava Ch. Grand Prix Roan Inish zo slovenského chovu.

Na Klubovej výstave, ktorá sa konala v sobotu, získala BOB talianska sučka Xenos Ingram.

Ľudmila Fintorová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 6/2014