Sme pripravení liečiť homeopatiou?

(KR 11/2013)

ALTERNATÍVNA LIEČBA

Na vlastnej skúsenosti som zistila silu tejto alternatívnej liečebnej metódy. Sučka po ťažkom úraze bola na „odpis“. Doslova. Po pol roku homeopatickej liečby by ste nepovedali, že jej niečo bolo.

Človek, ktorý jej pomohol, je veterinárny lekár MVDr. Pavol Čech, zaoberajúci sa nielen homeopatickou liečbou pri bolestivých stavoch, ale aj liečbou alergií u psov a ostatných zvierat a nekonečnou škálou vyšetrení a liečby. Je uznávaný odborník v oblasti homeopatie. Jeho ambulancia v Heyrovského ambulancii v Bratislave je plná srdečnosti, pochopenia a lásky k tým, pre ktorých je umením určiť diagnózu, pretože nehovoria – teda našim miláčikom.

Pán doktor, kde vidíte miesto homeopatickej liečby? Máme ju chápať ako náhradu klasickej liečby alebo ako doplnkovú liečbu?

Homeopatická liečba vo veterinárnej praxi má významné a dlhodobé postavenie, lebo sa ňou dajú liečiť všetky akútne, aj chronické ochorenia s výnimkou nezvratných poškodení orgánov, ktoré predstavuje, napríklad, cukrovka alebo zhubné nádory.

U nezhubných nádorov používame metódu homeopatického postupného dávkovania, ktorá je veľmi úspešná pri nádorových ochoreniach. Ja sám som začal s homeopatickou liečbou u dojníc pred 25 rokmi, kde sme liečili všetky zápaly (mastitis) na mliečnej žľaze len a výlučne homeopatickými liekmi. A veľmi úspešne.

Na ktoré ochorenia je vhodná?

Najčastejšie sú to asi poruchy správania u psov a mačiek, kožné choroby a choroby pohybového aparátu, srdcové ochorenia, žalúdočno-črevné.

Pred liečbou je vždy potrebné spraviť individuálne vstupné homeopatické vyšetrenie, pri ktorom sa snažíme nájsť tzv. konštitučný liek, a k tomu potom pridáme príznakový homeopatický liek. Ak to stav vyžaduje, k homeopatickej liečbe sa môže pridať aj liečba západná – teda alopatická (chemická).

Zoznam diagnóz si môžete nájsť na mojej webovej stránke: www.pavolcech.netlab.sk, kde konkrétne popisujem zoznam diagnóz, ktoré sú na homeopatickú liečbu vhodné.

Dá sa kombinovať s akupunktúrou? Používate aj laserovú akupunktúru, alebo len klasickú?

Áno, pravdaže, hlavne pri pohybových a ortopedických ochoreniach.

V mojej ordinácii používam častejšie laserovú akupunktúru, pretože je pre psíka či mačku absolútne nebolestivá, zvieratá pri nej nemajú vôbec žiadny stres. V podstate prikladáme sondu na akupunktúrny bod a doň vpustíme laserový lúč, aby ho stimuloval.

Ako na ňu psi reagujú?

Musím povedať, že zakúpením nového prístroja (BTL) na lasererovú akupunktúru sa nám zvieratá odvďačili úplným kľudom a pokojom pri terapii a navyše z nej nemajú žiadny stres, ani bolesť počas aplikácie.

Aké máte novinky vo vašej ambulancii?

Okrem štandardného vybavenia ambulancie – EKG, sonografický prístroj, laser, liečebný ultrazvuk – sme zakúpili nový videoskop, ktorým budeme ľahšie, pohodlnejšie a pre zvieratá šetrnejšie diagnostikovať ochorenia.

Dajú sa homeopaticky liečiť bolestivé stavy?

Samozrejme sa dajú, záleží od typológie pacienta, keď k nim predpisujeme aj doplnkové lieky, ako sú chondroprotektíva, prirodzené protizápalové látky, kolagénové injekcie do bolestivých miest.

Čo by ste poradili chovateľom pri pôrode psíkov?

Hlavne zachovať kľud a trpezlivosť a zbytočnej sučku nestresovať. Z homeopatických liekov je určite dobré podať asi 14 dní pred pôrodom liek Pulsatilla 15 ch – dvakrát denne dve granuly rozpustené v lyžičke vody. Liek po rozpustení podávame 30 minút pred a po jedle. Pripraví pôrodné cesty na pôrod.

Aké vyšetrenia ešte vykonávate vo vašej ambulancii?

V našej ambulancii poskytujeme všetky klasické liečebné výkony, ako napr. čipovanie, odstraňovanie zubného kameňa, a to buď v náladovke, alebo pri plnom vedomí – ak to psík toleruje.

Vykonávame laboratórne vyšetrenia – vyšetrenie krvi a moču, ale aj operačné výkony ako, napríklad, sterilizáciu psov a mačiek tzv. americkou metódou, kedy je ranka veľmi malá, dá sa povedať, že ako po laparoskopickej operácii.

Každý klient si u nás môže vybrať, aké ošetrenie si praje, teda buď len homeopatické, klasické, alebo kombináciu oboch. Toto rozhodnutie nechávam výlučne na majiteľa psíka.

Ďakujeme sympatickému doktorovi Čechovi za odpovede a prajeme mnoho uzdravených pacientov, ktorým odovzdáva veľké množstvo svojej pozitívnej energie.

V ambulancii ďalej vykonávame:
Odbery krvi, moču
Kožné stery
Trus – parazitologické vyšetrenia
Biochémia
Klasické sonografické vyšetrenie (USG) + kardiologické USG
Hematológia
Akupunktúra
Homeopatické vyšetrenie – psy a mačky + konštitučný liek
Homeopatické liečenie koní
Interné + endokrinologické vyšetrenia
Špecializované onkologické ošetrenie pomocou metódy Dr. Ramakrishana pri nádorových ochoreniach psov, mačiek a koní
Laserová akupunktúra pri bolestivých ochoreniach pohybového aparátu
Špecializovaná injekčná kolagénová liečba pri ortopedických problémoch
EKG – vyšetrenie
Liečebný ultrazvuk pri bolestivých stavoch

Zhovárala sa Mgr. Jana Janek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2013