Slovensko má ďalšieho majstra sveta 2012!

(KR 12/2012)

V roku 2008 v chorvátskom Zadare obsadilo slovenské družstvo stavačov III. miesto na 30. ročníku Majstrovstviev sveta v love zveri so stavačmi. Vtedy sme si mysleli, že je to maximum, čo môže dosiahnut taká malá krajina, ako je Slovensko, vo veľkej konkurencii stavačiarov na Majstrovstvách sveta stavačov (MSS). Vďaka šťastiu, ktoré je pri takýchto akciách veľmi dôležité, sa ukázalo, že sme sa mýlili…

34. ročník MSS a preteky sv. Huberta, ktoré sú súčasťou tohto medzinárodného podujatia s udeľovaním CACIT, sa uskutočnili 19. až 21. októbra 2012 v Srbsku, v revíroch v okolí mesta Niš. Centrum bolo v hoteli Nais, asi 10 km od centra mesta. Usporiadateľskú úlohu prevzal Kynologický zväz Srbska.

Naše družstvo stavačov štartovalo v neúplnom zložení. S anglickými stavačmi sa od nás nezúčastnil nikto, s kontinentálnymi nás reprezentovali dvaja vodiči s troma jedincami: Zoltán Nagy predvádzal svoju sučku Jollu Plamenni pas a psa Fallco Plamenni pas majiteľa Ing. Petra Sadku, Zsolt Takács štartoval so svojím psom Unom z Potôňskej lúky – všetko nemecké krátkosrsté stavače. Jedno miesto teda zostalo neobsadené (družstvo môže byť až štvorčlenné). Škoda, že naši chovatelia anglických stavačov dlhodobo neprejavujú záujem o prezentáciu na tomto prestížnom podujatí. Slovenskú reprezentáciu doplnili ako rozhodca na MSS Mgr. Ladislav Balogh a Viera Močková z kynologického odboru Slovenského poľovníckeho zväzu ako vedúca družstva.

Po jednodňovej dlhej ceste sa mohli vodiči psov v stredu zúčastniť na tréningu a zoznámiť sa s terénom pripraveným pre MSS. Vo štvrtok popoludní sa pri slávnostnom otvorení majstrovstiev pred hotelom Nais predstavili reprezentanti družstiev z 20 krajín, večer si vyžrebovali štartovacie čísla. Družná debata kynológov zo všetkých kútov Európy sa viedla vo všetkých možných jazykoch.

Štartujúce psy boli rozdelené do štyroch skupín (batérií), kontinentálne stavače do skupiny A a B. Zoli Nagy bol s obidvoma stavačmi v batérii A s 15 dvojicami, Zsolt Takács v batérii B, v ktorej súťažilo 15 a pol dvojice. Spolu teda súťažilo 61 kontinentálnych stavačov.

V piatok ráno sa súťažiaci zoradili podľa skupín a v sprievode usporiadateľov sa presunuli do terénu.
Prvý deň skúšok nám nepriniesol úspech, ani jeden pes nebodoval. Terény boli veľmi odlišné od našich – poľnohospodársky obrobených rovín. Tu prevládala neobrobená „savana“, alebo pásiky roličiek po zbere úrody, kúsok oráčiny, sem-tam ešte pásy kukurice alebo ovocný sad, či zopár radov viniča. Zem popraskaná a prašná po dlhotrvajúcom suchom období, zato však s hojným výskytom divých jarabíc zoskupených v 15 až 20-členných kŕdľoch. V piatok vystúpila teplota až na 32 stupňov, čo veľmi ovplyvnilo výkony psov, hoci menej než stále sa meniaci smer vetra. V skupine B, v ktorej posudzoval aj náš rozhodca L. Balogh, neuspel ani jeden pes, v skupine A iba jeden.

V sobotu mali naši súťažiaci voľno, tento deň patril preteku svätého Huberta, na ktorom sme nemali zastúpenie.
V nedeľu pokračovali stavače v súťažení na majstrovstvách sveta. Batérie si vymenili terény, rozhodcovia v nich zostali tí istí. Počasie sa trochu umúdrilo, teplota o pár stupňov klesla a fúkal aj pravidelný vietor, čo bolo dôležité pre psy, vodičov, aj rozhodcov. Aj pre nášho vodiča Z. Nagya, ktorý nastúpil so psom Fallcom do súťaže krátko popoludní. Bol si vedomý, že príprave psa na tieto majstrovstvá venoval veľa času a mohol by bodovať, keď príde aj do zveri. Stalo sa. Fallco v skupine vynikol nielen štýlovým hľadaním, ale aj vynikajúcou prácou na jarabiciach. Rozhodcovská trojica jeho excelentnú prácu ohodnotila víťazstvom v skupine A, čo ho posunulo do baráže s víťazom skupiny B. Predtým ešte absolvoval disciplínu prinášania kačice z vody, čo robia naše stavače ukážkovo – s odovzdávaním kačice v sede. Toto väčšina zahraničných psov nerobí, vodiči sú radi, keď im pes kačicu prinesie z vody a na brehu vypľuje z papule.

Do baráže nastúpil náš Fallco Plamenni pas s bretónskym stavačom, tiež Falcom, talianskeho vodiča Logana Cecchetta. Posudzovali ich rozhodcovské osobnosti – pani Anne Brigitte du Fay de Lavallas z Brazílie, René Gerlet z Francúzska a Antonio Collantes Illera zo Španielska. Baráž s napätím sledovali temer všetci vodiči z obidvoch skupín a početná korona. Po trojminútovom behu pani Lavallas vyhlásila rozhodnutie rozhodcovskej komisie – víťazom dňa s titulmi CACT a CACIT sa stal Fallco Plamenni pas s vodičom Zoltánom Nagyom. Bolo to ale radosti v našom malom slovenskom tíme! A to sme ešte nevedeli, že sa tešíme rovno s Majstrom sveta 2012! Zoli bol už pred vodnou prácou v takom napätí, až sme sa báli, že nervozitu prenesie aj na psa. Vedel, že je tu jedinečná šanca dosiahnuť možno životný úspech. Po vyhlásení Fallca za víťaza dňa sa priam vznášal, no stále neveril, že by mohli získať aj najvyšší titul majstrovstiev. Uveril až na záverečnom bankete v nedeľu večer, na ktorom sa zúčastnilo do 300 súťažiacich, rozhodcov a hostí, keď si prebral cenu za titul Majster sveta 2012. Radovali sme sa spolu s ním a prijímali gratulácie zo všetkých strán za tento výnimočný úspech. Nepochybne v tom bol aj kus šťastia, veď z toho množstva štartujúcich kontinentálnych stavačov uspelo iba 7 psov a v družstvách nebolo možné vyhlásiť víťaza. Bolo nám ľúto, že ešte aspoň jeden náš pes nebodoval, boli by sme aj v tejto kategórii získali víťazstvo.

Na 34. Majstrovstvá sveta stavačov a pretek sv. Huberta v Niši budeme dlho a radi spomínať.

Mgr. Ladislav Balogh

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 12/2012