tretí ročník neoficiálnych Majstrovstiev Slovenska
v Dog Military Parkur
(KR 1/2014)
Paintballové ihrisko sa už po tretí raz stalo dejiskom neoficiálnych Majstrovstiev Slovenska v disciplíne Dog Military Parkur. O víťazstvo sa uchádzalo 66 pretekárov, 51 v kategórii large a 15 v kategórii small.
Účastníkov od pretekov neodradilo ani typické jesenné sychravé počasie. „Prvý ročník bol začiatkom decembra, to už bola veľká zima. Druhý ročník sme presunuli na september, ale v tomto mesiaci je množstvo ďalších kynologických akcií a aktivít, s ktorými sa nám prekrývali termíny. Preto sme tretí ročník presunuli na záver sezóny, teda na november. Z hľadiska účasti, aj počasia sa to tento raz ukázalo ako správna voľba. A správny dogmilitary parkurista sa nesmie nechať odradiť ani zlým počasím, takže pravdepodobne si tento termín ponecháme aj pri ďalšom ročníku,“ uviedla Iveta Lipovská z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády (BKZB).
Tretí ročník neoficiálnych Majstrovstiev Slovenska v Dog Military Parkur bol v tomto roku záležitosťou čisto slovenských pretekárov. Na štart sa postavilo 66 psov so svojimi psovodmi, ktorí si trať odbehli súťažne. Niekoľko ďalších záujemcov si na trať súťaže netrúflo, no táto netradičná disciplína ich oslovila a parkúr si odbehli nesúťažne.
Tento rok prišiel organizátor, ktorým bola Bratislavská kynologická záchranárska brigáda, s novinkou. Súťažiacich rozdelila do dvoch kategórií – large a small. Psíkovia tak boli rozdelení podľa veľkosti.
Na psovodov a ich štvornohých pretekárov čakala trať pozostávajúca z pätnástich prekážok v štýle military. V tejto kynologickej disciplíne pod názvom Dog Military Parkur psovod spolu so psom prekonáva prekážky v čo najkratšom čase. Psík môže byť na vôdzke, ale i bez nej, a spôsob zdolávania prekážok je ľubovoľný, čiže závisí len od majiteľa psa a zvolenej techniky. Dokonca psovod môže psíkovi na dráhe aj pomáhať. Cieľom je, aby sa spoločne dostali na druhú stranu prekážky. A tak pretekári, štvornohí i dvojnohí, preskakovali prekážky, lozili po zemi, zdolávali obrovské pneumatiky, liezli po lavičke. Niektorí sa v snahe podať čo najlepší výkon nevyhli pošmyknutiam a pádom. To už ale k tejto disciplíne patrí.
To, že nejde o jednoduchý pretek, potvrdzujú aj slovná Ivety Lipovskej z Bratislavskej kynologickej záchranárskej brigády. „Náročnosť je pre psíky i psovodov rovnaká. Pre psíky je najťažšie vyrovnať sa s prekážkami, ktoré vidia po prvý raz v živote a nemali si ich možnosť dopredu odskúšať. Pre psovoda je pomerne fyzicky náročné prekonávanie prekážok, zároveň aj kontrola a motivovanie psíka, a to všetko v čo možno najkratšom čase. Celkovo je prekonanie trasy psychickou aj fyzickou záťažou, čo bolo vidno na každom, kto dobehol do cieľa,“ uviedla.
Okrem hlavnej disciplíny čakali na pretekárov aj doplnkové súťaže. Svoje vedomosti si psovodi otestovali v teste prvej pomoci. V disciplíne Geo-rescue-caching hľadali pretekári ukryté „poklady“ a ani tento rok nechýbala disciplína „Nájdime sa“, v ktorej psík hľadal ukrytého psovoda. Aj týmito súťažami chceli organizátori poukázať na činnosť, ktorá blízko súvisí s aktivitou BKZB.
Najstarší psí parkurista mal 11 rokov, najmladší 10 mesiacov
Že preteky Dog Military Parkur nie sú určené len pre mladšie psie ročníky, potvrdzuje aj účasť psích seniorov. Najstarším psím pretekárom bola 11-ročná sučka kríženca, Donka. So svojou psovodkou Darinou Šidlíkovou pretekali v kategórii small a skončili v nej na krásnom 9. mieste.
Najmladšími psími účastníkmi boli 10-mesačná kelpia Zippy, ktorá sa so svojím psovodom Martinom Zelenkom umiestnila v kategórii large na 25. mieste, a 10-mesačná sučka nemeckého ovčiaka Corty. Tá si so svojou psovodkou Dominikou Vestenickou odbehla trať tiež v kategórii large a spoločne sa umiestnili na 44. mieste.
Vraví sa, že pomaly ďalej zájdeš. V Dog Military Parkure sa síce psovod snaží prejsť trať čo najrýchlejšie, no vždy musí byť niekto najpomalší. Tento rok to bola sučka Bordie so svojím 5-ročným psovodom Šimonkom Kosáčom, ktorý bol zároveň aj najmladším pretekárom 3. ročníka pretekov. Trať však spoločne úspešne zdolali.
Išlo o zábavu i víťazstvá
Sobota sa niesla v príjemnej atmosfére. „Zatiaľ máme len pozitívnu spätnú väzbu. Účelom akcie je, aby sa ľudia zabavili spoločne so svojimi psíkmi, a myslím, že sa to zatiaľ na každom ročníku darí dodržať,“ priblížila Iveta Lipovská.
„Medzi jednotlivými súťažiacimi nie je cítiť rivalita, skôr naopak, fandia si navzájom a celkovo na každom ročníku vládne priateľská a uvoľnená atmosféra, čo nás ako organizátorov, samozrejme, veľmi teší. Práve to je dôvod, prečo by sme tradíciu pretekov radi zachovali čo najdlhšie, aj keď organizácia podujatia tohto typu a rozsahu nie je vôbec jednoduchá,“ dodala.
Hoci išlo skôr o zábavu, aj tu, tak ako v každom športe, museli mať preteky svojich víťazov.
Víťazom v parkúre v kategórii large sa stal Oto Čihák so sučkou amerického pitbulteriéra Taurou, čím sa mu podarilo už po tretíkrát obhájiť prvenstvo v tejto disciplíne. Na druhom mieste sa umiestnila Lucia Dobríková s kelpiou Ebony a víťaznú trojicu uzavrel Jozef Strnátko s nemeckým ovčiakom Aaronom. Na štvrtom mieste skončil Andrej Dermek s nemeckým ovčiakom menom Tara.
V kategórii small zvíťazil Jakub Škopek s kríženkou Roxy. Druhé miesto si spoločnými silami vybehali Martin Suja s Larou, na treťom mieste skončil Filip Veliký s krížencom Jerrym. Na štvrtom mieste sa umiestnila Miroslava Mráziková so svojím psím kamarátom.
Disciplína „Nájdime sa“ sa niesla v réžii dvojice Jozef Strnátko a nemecký ovčiak Aaron. V disciplíne „Geo-rescue-caching“ dosiahol najlepší čas Andrej Dermek s Tarou. Prvú pomoc najlepšie zvládol Milan Fungáč a sučka Britany.
Celkovým víťazom po súčte disciplín parkur, nájdime sa, geocaching a prvá pomoc sa stal Jozef Strántko s nemeckým ovčiakom Aaronom.
Ani tento rok nechýbal akcii charitatívny podtón
Tak ako v predchádzajúcich ročníkoch, zachoval organizátor preteku aj tento rok charitatívny podtón akcie. „Pozvali sme k nám klientov z Domova sociálnych služieb pre deti a dospelých Integra, ktorí sídlia hneď oproti štadiónu v Mierovej kolónii. Spoluprácu sme nadviazali v roku 2012, kedy sme v rámci projektu Budem záchranárom navštívili ich klientov na Tylovej ulici a predviedli im schopnosti našich záchranárskych psov. Ukážky sa páčili, my sme sa dobre cítili, a tak sme sa po roku opäť rozhodli osloviť vedenie DSS a pozvať ich na tretí ročník DMP. Okrem návštevy si klienti priniesli so sebou aj výrobky z vlastnej dielne, predajom ktorých sa posnažia aspoň trošku si vylepšiť svoj finančný rozpočet,“ uviedol organizátor pretekov.
Autor: Lenka ILLIŤOVÁ
Autor fotografií: Ľuboš ILLIŤ
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2014