Hypoglykémia z pohľadu chovateľa

alebo ako znížiť účty u veterinára

(KR 1/2014)

„Zdravá čivava je šťastná čivava!“ – počúvam roky od skúsených chovateľov tohto plemena. Bezpochyby. „A tiež šťastný majiteľ!“ – dovolím si dodať k tejto fráze po rokoch chovu a vlastnenia viacerých jedincov, po čase radosti, no žiaľ i trápenia. Nie je však až tak ťažké udržať šteniatko zdravé! Rozprávame sa o syndróme, ktorý sa dá správnym zaobchádzaním obmedziť, alebo úplne vyliečiť, nie o smrteľných či dedičných ochoreniach. Nižšie je uvedených pár tipov, ako sa starať o malého psa, aby ste spolu prežili dlhý a šťastný život.

Najskôr si však povedzme niečo o tom, čo hypoglykémia je a ako ju, respektíve hypoglykemický záchvat, môžeme u psa, špeciálne malého plemena, pozorovať.
Hypoglykémia je lekársky termín pre nízku hladinu cukru v krvi. Mozog nemôže spáliť tuk alebo bielkoviny a spolieha sa výhradne na cukor. Preto mozog v skutočnosti potrebuje stály prísun glukózy, aby fungoval správne. Keď hladina glukózy klesne na nízku úroveň, nastáva stav hypoglykémie.

Rozvoj hypoglykémie je jedným z rizík pri chove psa, ktorého často spoločnosť označuje ako psa „toy“. Najčastejšie sa s ňou teda stretávame u plemena čivava, no objavuje sa aj u yorkšírkeho teriéra, maltézskeho psíka, toy pudla či pomeraniana (nemecký špic trpasličí). Samozrejme, zriedkavo sa s ňou môžeme stretnúť aj u pracovných, či poľovných plemien. Ja som sa rozhodla postaviť tento článok na príklade najmenšieho plemena – čivave, nakoľko je u neho výskyt hypoglykémie najčastejší. Táto situácia môže nastať kdekoľvek a kedykoľvek. Ak ste, alebo sa chystáte byť novým majiteľom šteniatka plemena čivava, je veľmi dôležité získať čo najviac informácií o hypoglykémii, ak ste tak ešte neurobili. Je veľmi jednoduché prepadnúť panike, predovšetkým ak nemáte ani tušenie, ako pomôcť vášmu psovi. Najmä, ak je po ordinačných hodinách a váš veterinárny lekár celý zvyšok dňa, v horšom prípade víkendu, nie je k dispozícii. V prípade hypoglykemického záchvatu váš pes potrebuje, aby ste ostali v pokoji a aby ste promptne reagovali – rýchlo zvýšili jeho hladinu glukózy v krvi. Ak máte dobrý vzťah s veterinárom, neváhajte a opýtajte sa priamo jeho, v mnohých prípadoch vie najlepšie pomôcť práve on, pretože dostanete široké spektrum odpovedí na jednom mieste. Z vlastnej skúsenosti vravím, že sa niektorí zverolekári o tejto téme, žiaľ, rozprávať nechcú, alebo vás zastrašia tak, že s každým malým záchvatom prídete k nim do ambulancie. A žiaľ, práve toto chcú… No opäť z vlastnej skúsenosti viem aj to, že veterinár vie byť aj človek, hlavne v prípade, ak je sám chovateľom psov. Zverolekár, ktorý má plnú čakáreň, je pravdepodobne kapacita. Takýto vám zväčša rád poradí a poinformuje vás, pretože tým ušetrí množstvo času v budúcnosti, lebo budete vedieť, čo a kedy máte urobiť.

To, že vlastníte čivavu, nemusí ale znamenať, že sa hypoglykémia vyvinie, alebo sa bude vyvíjať. Mnohé jedince prežijú celý život bez jediného príznaku.

Keď sme už pri príznakoch, tie najčastejšie sú:

  • Nedostatok energie
  • Slabosť
  • Vyklápanie hlavy mimo bežnú polohu, väčšinou nabok
  • Stav pripomínajúci opitosť (nevyvážená a motajúca sa chôdza) – poruchy koordinácie
  • Hlad alebo vo vysokej fáze odpor k jedlu
  • Smäd
  • Roztržitosť
  • Triaška
  • Nedostatok svalovej kontroly, predovšetkým okolo hlavy a krku
  • Dezorientácia a zmätenosť – môže nastať zjavná neschopnosť dokončiť základné rutinné úlohy
  • Úzkosť, nepokoj
  • Búšenie srdca
  • Kŕče alebo záchvaty
  • Kóma

Všetky známky či príznaky hypoglykémie však závisia od toho, ako nízko a rýchlo hladina cukru u psa klesla. V prípade, že na psovi zbadáte akúkoľvek varovnú známku opisovanej choroby, odporúča sa okamžite sa obrátiť na veterinára. Mnohé zo spomínaných príznakov sú však príznakmi aj iných orgánových ochorení. Z toho dôvodu a z dôvodu existencie rôznych druhov hypoglykémie je tiež žiaduce požiadať vášho veterinára o zistenie, ktorý z týchto druhov má práve váš pes.

Rozlišujeme tri stupne hypoglykémie
  • Mierna hypoglykémia

môže byť okamžite vyliečená nakŕmením psa. Pravidelná strava bezprostredne po príznaku môže zabrániť poklesu hladiny cukru v krvi. Ak však žrádlo v danej chvíli odopiera, skúste ho ponúkať z ruky. Mnohé psy kŕmeniu z ruky neodolajú. Po dobu niekoľkých hodín stále sledujte stav vášho psa, či sa neprejavia ďalšie symptómy. Ak áno, alebo ak prvý symptóm stále pretrváva, okamžite kontaktuje svojho veterinára.

  • Stredná hypoglykémia

Najlepšou radou je použiť med, buď samotný, alebo rozpustený vo vode. Veľmi dobré sú však aj kukuričné sirupy, ktoré môžeme podávať opäť samostatne, alebo zamiešané v jedle. V tomto stave však už mnohé psy odmietajú žrať, preto, ak sú ešte pri vedomí a majú záujem alebo aspoň snahu, odporúča sa dať med na čajovú lyžičku, ktorú pes olizuje. Ak nemá záujem med olizovať, existujú dve nasledujúce možnosti:
1. a) pomaličky mu do papuľky vkladať med,
2. b) rozpustiť med vo vode a nechať ho napiť, respektíve mu striekačkou pomaličky dávať túto vodu do papuľky, ale pozor! Musí prehĺtať!
Veľmi osvedčeným prípravkom je však aj Duphalyte – sterilný rehydratačný roztok s komplexným zložením, s osahom vitamínov, elektrolytov, aminokyselín a výživných zložiek.
Ak bude pes stále trpieť príznakmi, opäť sa treba obrátiť na veterinára.

  • Ťažká hypoglykémia

Ak má pes záchvat a dostáva sa do bezvedomia, budete musieť podať med, kukuričný sirup alebo duphalyte okamžite. Ihneď zavolajte svojmu veterinárovi a požiadajte ho o ďalšie pokyny. V takejto situácii bude pravdepodobne nevyhnutné, aby ste psa zobrali do ambulancie. Je takisto veľmi dôležité, aby ste sledovali, čo presne váš veterinár robí, v prípade, že by ste túto činnosť museli vykonať v budúcnosti sami. Psíkovi v bezvedomí a kóme podávame 40% glukózu intravenózne (do žily), nesmieme mu podávať nič per os (do úst), aby nedošlo k vdýchnutiu.

Príčiny

Poznáme množstvo príčin vzniku hypoglykémie, no medzi najčastejšie patrí nedostatočný príjem potravy počas dňa, nádorové ochorenia pankreasu, bakteriálne infekcie, príliš vysoká fyzická záťaž, skraty funkcie pečene či iné jej ochorenia, alebo vzniká z dedičnej dispozície.

Prevencia

Ak váš štvornohý priateľ prekonal niekoľko záchvatov, je dobré, ako bolo spomínané, poradiť sa s vaším lekárom, aby vylúčil alebo potvrdil orgánový problém. Ak ho vylúči, a tým sa potvrdí jednoduchá príčina z nedostatku potravy alebo bielkovín, dohliadnite na to, aby mal pravidelnú stravu, štyri až päťkrát denne v malých dávkach namiesto dvoch veľkých. Ale nezúfajte, nemusí to byť vaša vina. Každý pes, rovnako ako človek, má odlišnú schopnosť trávenia a každému vyhovuje niečo iné. Kým jedného kŕmite dvakrát denne nejakou stravou a je úplne zdravý bez známok hypoglykémie, druhý pes môže v extrémnom prípade pri takých istých podmienkach upadnúť do kómy. Podľa výsledkov testov treba psovi vybrať správne krmivo, možno s vyšším podielom bielkovín, tukov a sacharidov.

Neuškodíte ani, ak trikrát do týždňa dáte do misky s vodou vášho psa lyžičku medu alebo glukózy. Čivave by ste v žiadnom prípade nemali podávať rafinovaný cukor. Tak ako škodí človeku, škodí aj zvieratám, no čivava je na cukor väčšinou háklivejšia než iné plemená. Na energiu je vhodné taktiež podávať tvaroh, kozie mlieko či syry, predovšetkým u šteniatok a mladých psov, ktorí svoju energiu rýchlo vybijú.

Pri častom stave hypoglykémie je vhodné zabezpečiť si glukomer – prístroj na meranie hladiny cukru v krvi, aby sme sa vedeli orientovať v jej hodnote. Odber krvi je veľmi jednoduchý, tenkou ihlou sa napichne ušný boltec, prípadne vankúšik na labke psíka, a odoberie sa kvapka krvi. Glukomer nám po pár sekundách ukáže, aká je hladina cukru v krvi psa. Glukomer je možné kúpiť v bežných zdravotníckych potrebách.

Liečba

Existujú dva typy liečby hypoglykémie, z ktorých jednu sme už spomenuli – zvýšenie hladiny cukru v krvi okamžite. Druhý typ je liečba základného ochorenia, aby sa zabránilo opakovaniu hypoglykémie.

Počiatočná liečba hypoglykémie by mala do značnej miery závisieť od príznakov. Niektoré z prvých môžu byť liečené prijatím glukózy alebo cukru v akejkoľvek forme. Ale v prípade závažných príznakov, ktoré znižujú schopnosť prijať cukor ústami, je potrebné aplikovať glukagón alebo dať glukózu intravenózne.

Váš veterinárny lekár bude musieť určiť príčinu a liečiť ju, aby sa zabránilo opakovaniu hypoglykémie. V súlade so základnými podmienkami môže liečba po zistení príčiny zahŕňať lieky alebo liečbu nádorového ochorenia. Akonáhle váš lekár dostane výsledky laboratórnych testov, zvolí jeden z variantov.

Dominika Šusterová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2014