Psy a ľudské jedlo?

S rozumom ide všetko…

(KR 2/2014)

Tak veľmi sa snažíme dodržať vyváženú stravu, ktorá je po vlastných dlhoročných skúsenostiach pre nášho psa tá najlepšia a najsprávnejšia. Avšak podobne, ako pri ľudskej diéte, príde čas, kedy príležitostne jednoducho nevieme odolať – v tomto prípade pošmyknutiu ruky z kuchynskej linky. Ak sa už predsa len rozhodnete odmeniť vášho miláčika ľudským sústom, uistite sa, že ste vybrali jedlo, ktoré je bezpečné pre zvieracie brušká. Neodporúčame však nastálo nahrádzať granulovanú stravu vášho psa ľudskou.

Dovolili sme si vybrať nasledovné „psami overené“ ľudské jedlá:

  1. Syr je druhým najlepším zdrojom vápnika a býva veľmi dobrou odmenou. Zo začiatku sledujte reakcie vášho psa a radšej podávajte syr s nízkym alebo so zníženým obsahom tuku, a neprekrmujte ho ním, pretože mnoho syrov obsahuje veľké percento tuku, aj napriek odtučneniu. Najlepšou voľbou je zvyčajne tvaroh.
   Pozor: Uistite sa, že váš pes nie je jedným z nízkeho percenta psov alergických na laktózu.
  2. Jogurt bohatý na vápnik a bielkoviny. Buďte však opatrní pri výbere a nepodávajte jogurty s pridanými cukrami alebo umelými sladidlami. Veľmi prospešné sú jogurty so živými kultúrami, ktoré môžu pôsobiť aj ako probiotiká – sú veľmi prospešné pre tráviaci systém psa.
  3. Vajciavyškriabané vajce je skvelý spôsob ako obohatiť jedálníček vášho šteniatka o zvýšený príjem bielkovín. Sú tiež zdrojom ľahko stráviteľného riboflavínu a selénu, vďaka ktorým nemusíte mať obavy z porušenia zásad – kŕmenia výlučne psím žrádlom.
  4. Mrkva je dobrá na zuby, je nízkokalorická, obsahuje vysoký podiel vlákniny a beta karoténu/vitamínu A.
  5. Tekvica je taktiež veľmi dobrým zdrojom vlákniny a beta karoténu/vitamínu A, je rovnako ako mrkva výborným antioxidantom.
  6. Zelená fazuľa býva skvelou maškrtou našich štvornohých miláčikov. Sú veľmi sýte, no majú nízky obsah kalórií.
   Pozor: Dbajte na to, aby ste použili fazuľu bez pridanej soli!
  7. Jablká na plátky pomáhajú čistiť zvyšky žrádla spomedzi zubov, čím sa podieľajú na sviežosti dychu vášho psa. Sú i dobrým zdrojom vlákniny, rovnako ako vitamínu A a C.
   Pozor: Dajte pozor, aby ste pred podaním jablka vybrali všetky semienka a jadro, nakoľko tieto môžu spôsobiť udusenie.
  8. Ovsené vločky alebo kaša sú skvelým zdrojom rozpustnej vlákniny, ktorá môže byť obzvlášť výhodná pre starších psov a veteránov, ale aj pre psov so zažívacími problémami. Je to tiež skvelá alternatíva obilia pre psov alergických na pšenicu.
   Pozor: Kašu pred podaním psovi uvarte, nepridávajte žiadny cukor alebo dochucovadlá.
  9. Varené kura môže byť pridané do misky psa spolu s jeho bežným krmivom – jeho stravu tým obohatíte o extra bielkoviny. Môže však byť aj dočasnou náhradou, ak sa vyskytnete v núdzi, bez granulovaného krmiva.
   Pozor: Kura dávame bez kostí, hydinové kosti sa predovšetkým po varení veľmi ľahko štiepia.
  10. Losos – dobrý zdroj omega–3 mastných kyselín, ktoré sú zodpovedné za udržiavanie zdravej a lesklej srsti vášho psa a podporujú jeho imunitný systém. Uvarte ho, pokvapkajte lososovým olejom krmivo, alebo len psíka odmeňte vami nechcenými kožami z tejto delikátnej ryby.
   Pozor: Ak sa rozhodnete pre lososa, pred podaním ho uvarte, nakoľko losos v surovom stave môže obsahovať parazity nevhodné, dokonca škodlivé pre vášho psa.

Uviedli sme si len niektoré z jedál, ktoré našim miláčikom neškodia. Samozrejme, ak nerátame psov s alergiou na uvedené potraviny. Pamätajte, skúšajte v malých dávkach! Ak na psovi zbadáte akúkoľvek, čo i len malú reakciu, bezodkladne sa poraďte s vaším veterinárom. Nikdy psa nekŕmte zásaditými a toxickými ľudskými potravinami ako: čokoláda, cibuľa, hrozienka, kysnuté cesto, umelé sladidlá, avokádo, alkohol či káva. O tých si však povieme viac v niektorom ďalšom vydaní nášho mesačníka. S prípadnými otázkami, čo je a čo nie je bezpečné či škodlivé, sa obráťte na svojho veterinára.

spracovala Dominika Šusterová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 2/2014