Psie celebritky medzi nami…

Dnes o jednej z nich s Barborkou Melknerovou

(KR 10/2015)

Kto pozerá seriál Divoké kone, vie, že medzi účinkujúcimi nájdeme aj milého, ale energického psíka plemena border teriér – Dorotku (Kontra Fiery Lucifer) Barborky Melknerovej.
Barborku som spoznala ako slečnu, vystupujúcu so svojím psíkom na rôznych podujatiach, kde predvádzala tanec so psom. Bola milá a bezprostredná, a asi preto si ju aj vybrali do účinkovania v spomínanom seriáli.

Barborka, ako sa to celé začalo?

Začalo sa to v divadle Nová scéna, kde Dorotka vyhrala konkurz na rolu psíka. Možno to bolo šťastie, možno iskra, ktorú v sebe má. Sama som nevedela, čo mám od toho čakať. No Dorotka sa v divadelnom prostredí veľmi rýchlo zorientovala a všetkých očarila svojou bezprostrednosťou. Má v sebe niečo, čo človek psa nenaučí. Musí sa s tým jednoducho narodiť.

Ako si sa dostala so psíkom do účinkovania v seriáli?

Pán Haverl, ktorý stvárňuje postavu Osvalda, si Dorotku do seriálu vyžiadal ako svoju hereckú partnerku. Poznajú sa práve zo spomínaného divadla, kde si padli do oka.

Leopold Haverl má okrem Boby dve lásky – divadlo a svojho psíka. Po výnimočnom Gašparovi von Banhof sa nechal zviesť očami krásnej psej slečny, vystupujúcej s ním v muzikáli Obchod na Korze, ktorej si majiteľkou. A zobral si od teba šteniatko menom Amor Slovakia Royal Hunter. Doma ho volajú Pacho, alebo umeleckým menom zbojník Amor.

Kedy si začala chovať psíkov a odkedy sa im venuješ?

Psíkom sa venujem od svojich 13 rokov, no oficiálnym chovateľom som až od začiatku tohto roka.

Aký bol Tvoj prvý psík?

Prvým psíkom je moja aktuálne 6-ročná bíglica Nelka, ktorá mi otvorila brány do sveta kynológie. Trpezlivo znášala (a stále znáša) všetky moje rozmary a sprevádza ma na každom kroku. Práve ona je živým dôkazom, že s pozitívnym prístupom a chuťou robiť niečo spoločne sa dá so psíkom dokázať všeličo. S Nelkou sme, napríklad, získali aj titul vicemajster Slovenska juniorov v agility.

Po premiére v divadle Nová scéna
Kedy si zistila, že tvoj psík ťa poslúcha na slovíčko?

Dorotka je zarytý pracant, takže sa teší z každého povelu. V divadle, aj na natáčaní, musí byť maximálne koncentrovaná a sledovať aj tie najmenšie gestá. No nedovolím si povedať, že poslúcha na slovíčko. Je to predsa len teriér a má svoju hlavu.

Viem, že tvoj psík účinkoval aj v muzikáli Obchod na Korze – akú úlohu tam hral?

Áno, je to rola psíka Esenca, čistokrvného orecha, ktorý verne sprevádza hlavnú postavu – Tóna Brtka. Dorotka si predstavenie vždy naplno užíva a najviac sa teší na potlesk. V tom sa našla.

V muzikáli Obchod na korze.

Bude ti smutno po derniére?

Smutno mi bude určite. Dorotka totiž divadlo zbožňuje.

Dorotka s jej párdňovým šteniatkom.
Seriálová hviezda sučka Dorotka s Leopoldom Haverlom.
Aké máš plány do budúcnosti?

Chcela by som sa naďalej pohybovať vo filmovom a divadelnom prostredí. Vždy je výzvou úspešne pripraviť psa na hereckú rolu tak, aby bol rovnocenným partnerom pre hercov. Takýto výcvik má veľa úskalí a je to dosť náročný najmä na psychiku psa, no keď sa to podarí, stojí to za to. Pes musí pracovať poväčšine sám a zvládať aj nečakané situácie tak, aby nenarušil dej.

Venuješ sa aj výstavníctvu?

Áno, venujem. Dorotka je držiteľkou titulu Slovenský šampión krásy a na ostatných šampionátoch pracujeme. Ale na výstavy sa nedostaneme tak často, ako by som chcela.

Promo fotka na 2. sériu Divokých koní
Plemeno border teriér patrí do Klubu chovateľov teriérov a foxteriérov. Máš ho vedeného aj poľovne?

Momentálne sa pripravujeme na farbiarske skúšky, ale poľovníctvo nie je našou prioritou.

Dorotka a agility.

Barborka, želám tebe a tvojmu výnimočnému psíkovi veľa úspechov vo filmovom a aj tom normálnom živote a dúfam, že budeme o vás ešte veľa počuť.

Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2015