Beata Machynová, majiteľka chovateľskej stanice Z TIBETSKEJ RÍŠE,

nielen o svojich shih-tzu

(KR 10/2015)

Prečo ste sa rozhodli pre plemeno, ktoré vlastníte?

Pre toto úžasné plemeno som sa rozhodla pred mnohými rokmi po neúspešnom prehováraní mojich rodičov, aby sme si kúpili brazílsku filu alebo rottweilera. Keďže som s týmito plemenami doma neuspela, rozhodla som sa prelistovať si encyklopédiu psov a našla som plemeno shih-tzu, pri ktorom som sa pozastavila trochu dlhšie a informácie o plemene som si prečítala niekoľkokrát. Je to plemeno láskavej povahy, s veľkou dávkou hrdosti a sebavedomia a veľkosťou do bytu akurát sedel, takže bolo vybrané a o pár dní sa hľadalo šteniatko. Dodnes výber neľutujem a vrelo odporúčam ďalším ľuďom.

Aké boli začiatky?

Začiatky boli veľmi krásne. Spomínam si, ako sme doma na striedačku, aj v noci, dávali pozor na nášho nového spolubývajúceho člena rodiny, ktorým bol môj prvý pes v živote. Bol kupovaný na rodinného miláčika z chovateľskej stanice Atrei, dnes Kirabzer, a volal sa Jeron Atrei. Bolo to výnimočné šteniatko, veľmi múdre, a veľmi rýchlo sme sa na seba navzájom naviazali. Aj napriek tomu, že to bol psík predávaný na rodinného miláčika, sa z neho stal Slovenský šampión krásy, Veterán šampión… Veľakrát bol v súťaži Dieťa a pes BIS, res. BIS, BIS III s mojou vtedy 4-ročnou dcérou Dominikou, a rovnako mnohokrát som si s ním vybehala BIS, res. BIS, BIS III Veterán ja..

V čom je shi-tzu výnimočný, jedinečný? Čo preferujete v chove?

Plemeno shih-tzu je spoločenské a atraktívne, so zaujímavou históriou. Je to veselý malý pes, ktorý sa rád zúčastňuje všetkého, čo je preňho zaujímavé. Svojho pána nadovšetko miluje, ale nie vždy poslúchne na slovo! Je priateľský, pozorný a nezávislý, často jeho sebavedomie prechádza do tvrdohlavosti a ako správny zástupca svojho plemena je „nepodplatiteľný“.
Hoci je jeho dlhá splývajúca srsť veľmi lákavá, ten, kto sa rozhodne pre dlhosrsté plemeno, si musí byť vedomý, že k uchovaniu typického vzhľadu plemena je NUTNÁ pravidelná a intenzívna starostlivosť o srsť, čo vyžaduje nielen určité finančné výdavky, ale predovšetkým trpezlivosť a veľa času. Úprava srsti u plemena shih-tzu totiž patrí prakticky ku každodennému životu. V chove preferujeme v našej Chovateľskej stanici Z Tibetskej ríše kvalitu a nie kvantitu! Nemáme továreň na psov a nechováme ich v klietkach.

Aké psíky máte v súčasnosti?

V našej Chovateľskej stanici Z Tibetskej ríše máme momentálne dvoch importovaných psov z Poľska a Ruska. Sú to menovite MultiCh., GrandCh. Solaris Avis Magic Moment, ten je trikolór farby; a JCh., Ch. Chesvet Line Image Black Pearls, ktorý je vzácnej čiernej farby.

Zúčastňujete sa výstav – máte ich radi?

Už niekoľko rokov sa takmer pravidelne zúčastňujeme rôznych typov výstav, akými sú, napr., celoštátne, národné, medzinárodné a svetové výstavy psov nielen u nás na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách. Naši psi výstavy zbožňujú, sú radi obdivovaní a dokonca sú z nich malí fotomodeli, radi sa predvádzajú. No z času na čas aj oni majú svoje dni, rovnako ako my, ľudia. Ale to je normálne. Aj keď náš psík nevyhrá, napríklad, preto, že mu nebolo dobre počas cesty, napriek tomu ho pochválime, aký bol šikovný a snaživý. Nikdy svoje psi za prehru netýrame, ani im nijako inak neubližujeme. Aj s bitkou a hrubým zaobchádzaním sme sa na výstavách stretli u iných vystavovateľov.

Aké úspechy máte za sebou? Ktoré vás najviac potešili?

Máme za sebou veľa úspešných výstav, mnoho významných titulov a aj dcéra Dominika sa od detstva výstav zúčastňuje a musím podotknúť, že veľmi úspešne. Začínala už v štyroch rokoch v súťaži Dieťa a pes a dodnes pokračuje v súťaži Junior handling. Tešíme sa všetkým našim doposiaľ získaným titulom a veríme, že ešte veľa výstav absolvujeme a získame ďalšie tituly a zároveň aj príjemné zážitky medzi priateľmi a našimi fanúšikmi.

Čo preferujete u nových majiteľov?

Dovolím si povedať len toľko, že šteniatka, ktoré sme mali, a ktoré sme predali, sa dostali do perfektných rodín. Dbáme však na to, aby sme sa o novej rodine dozvedeli čo najviac. Napríklad, či šteniatko pôjde do rodiny s deťmi. Toto nemám veľmi rada, lebo malé deti sa o psíka postarať nevedia a šteniatka sú živé tvory, nie plyšové hračky! Takže k takýmto záujemcom šteniatko od nás nepôjde, musia to byť zodpovední ľudia a hlavne ho musia brať ako člena rodiny.

Ďakujeme krásne za odpovede a teraz si dovolíme poodhaliť niečo z histórie vzácneho, krásneho a jedinečné plemena SHI-TZU

 

SHIH-TZU je ázijské plemeno, pochádzajúce síce z Tibetu, ale srdcom z Číny.

V preklade ho môžme nazvať levím psom z Lhasy. Lhasa bola sídlom najvyššieho predstaviteľa – dalajlámu, a bola založená v roku 639 vybudovaním kláštora a hradu na pahorku Portale v dôsledku šírenia budhizmu, ktorý sem prenikal z Indie. Prívržencov učenia Siddhártu Gáutama – Budhu, sprevádzali na cestách malí, odvážni psíci -– odvážni ako lev, často zobrazovaní v spoločnosti Budhu.

V buddhizme hrá lev dôležitú rolu v rozličných mytologických podobách. Buddhisti veria, že Buddha Manjusi, ktorý je bohom učenia, putoval ako skromný kňaz s malým psom. Tento pes, volaný Hapa, mal schpnosť premeniť sa v leva, takže Buddha sa mohol niesť na jeho chrbte. „Snežný lev“ je považovaný za kráľa zvierat, je oným bielym mytologickým zvieraťom, s ktorým sú vraj tesne spojené aj Shih-Tzu a Lhasa apso. Viera hovorí, že „snežný lev“ je taký silný, že keď zareve, sedem drakov spadne z neba.

Z pôvodnej vlasti Tibetu sa dostal do Číny už za dynastie Tchang (618 – 906). Traduje sa, že na Čínsky kráľovský dvor sa dostal v roku 624 ako vzácny dar.
Tieto psy boli ľuďmi z HO-čou v rokoch 990 – 994 darovaní výhradne ako tzv. tributum pacis, symbol mieru a priateľstva. Nikdy sa nepredávali. Tešili sa veľkej úcte a vážnosti, pretože sa verilo, že v sebe nosia duše mníchov, ktorí vo svojom minulom živote zhrešili.
Do Číny boli posielaní vždy, keď sa Tibet dostal pod nadvládu veľkého suseda. Naposledy bol darovaný čínskej vdove Tzu-Hzi v roku 1908. Jej syn, posledný čínsky cisár Pu-Yi, narodený v roku 1906, sa ovšem o psíkov nezaujímal a palácovú „svorku“ rozdal svojim vysokým úradníkom a do chrámov.

Snahou Číňanov bolo, aby sa čo najviac podobali na ich pekingských palácových psov, a tak ich medzi sebou krížili. Dôsledkom toho bolo skrátenie tvárovej časti a zmena spôsobu chôdze. Zo svižného pohybu prapôvodne ovčiarskeho psa sa stáva cupitavé psíča. Čínsky štandard tak mohol kvetnato popísať shi-tzu ako levieho psa z Lhasy, ktorý má leviu hlavu, medvediu hruď, ťavie kopyto, chvost z páperového peria, uši v tvare palmového listu, ryžové zúbky, jazyk ako perlový okvetný lístok a pohyb ako zlatá rybka.

Do Európy sa tento malý, veľmi inteligentný, spoločenský, prítulný a bystrý psík dostal v dôsledku obmedzených stykov medzi Tibetom a Pekingom až v roku 1930. Prvý pár tibetských levích psov, ktorí boli chovní v Zakázanom meste, priviezol zo Šanghaja anglický generál Sir Douglas Brownrigg. Ďalší priviezol sučku Tshi of Chouette v roku 1938 gróf z panstva z Essexu. V roku 1933 boli prvýkrát prevedení na verejnosti na výstave v Cheltenhame. V rozpätí rokov 1934 až 1963 sa plemenu aktívne venovala a propagovala ho tajomníčka a neskôr prezidentka klubu Lady Brownrigg. Stala sa tiež majiteľkou prvého anglického šampióna plemena, Ta Chi of Taishan.

Centrom západného chovu sa stalo Anglicko, kde pod názvom ši-tzu funguje pôvodne Apso and Lion Dog Club od roku 1935.

Janka Janek, Viera Janeková

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 10/2015