(KR 5/2012)
Názov tohto článku je zavádzajúci. Čoskoro pochopíte, že má svoje opodstatnenie.
Ste presvedčení, že Váš pes je mäsožravec alebo si myslíte, že je vplyvom tisícky rokov dlhej domestikácie všežravec?
Pes je najbližším príbuzným vlka šedého. Ich genetický potenciál je viacej ako z 99% rovnaký! Majú rovnakú krátku tráviacu sústavu, chýba im enzým Amyláza, majú čeľuste a zuby vyvinuté len k trhaniu a hltaniu. Takže Vás asi neprekvapí formulácia, že aj čivava je mäsožravec a potomok Vlka šedého.
Vlci a ich najbližší príbuzní psi sa vo voľnej prírode živia prirodzenou stravou. Prirodzená strava zahrňuje predovšetkým čerstvé mäsá, sezónne ovocie, sezónnu zeleninu a bylinky.
Presne takto môžeme definovať naše „BIOLOGICKY VHODNÉ KRMIVÁ“ – maximum rôznych druhov mäsa, dostatok ovocia, zeleniny a byliniek. To všetko vo vyváženom pomere, s vysokou stráviteľnosťou a maximálnou chuťou.
Prečo je naše krmivo bez OBILNÍN?
Obilniny (predovšetkým kukurica, pšenica a biela ryža…) mimo toho, že sú lacné suroviny, sú taktiež najčastejším alergénom pre psov. Vysoký glykemický index, ktorým sa tieto obilniny vyznačujú, môže spôsobiť u psov zdravotné komplikácie, ktoré začínajú kožnými problémami a končia kardiovaskulárnymi ťažkosťami. Tento problém nie je väčšinou u citlivých psov vidieť hneď, ale prejaví sa až po nejakej dobe.
Prečo dávať našim psím miláčikom obilniny namiesto MÄSA?
Veľký pomer obilnín v krmivách je dlhodobým trendom väčšiny výrobcov. Po zhliadnutí „ZLOŽENIE“ Vašich krmív mi iste dáte za pravdu, že obilniny nahradzujú mäso. Tým upierajú Vašim psím miláčikom právo na „MÄSOŽRAVOSŤ.“
Záverom
Videli ste niekedy psa, ako si zabehne do lánu kukurice či pšenice „pošmakovať“ na obilie? Určite nie. Dôvodom je, že pes je mäsožravec a sám inštinktívne cíti, že rastlinné proteíny (z obilnín) pre život vôbec nepotrebuje.
Pozrite si ZLOŽENIE Vášho krmiva a máte dôvod k zamysleniu.
Za tím WEBER-MLÝN
Ing. Martin Richter, Brand manager
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2012