Kynologická mlaď skóruje

so svojím koníčkom aj mimo „psíčkarských“ podujatí

(KR 4/2012)

Celoslovenská súťaž „Európa v škole“ pozná svojho víťaza! Stala sa ním mladučká Monika Adamčiaková, ktorá vyhrala II. vekovú kategóriu MULTIMEDIÁLNA PRÁCA s témou, nám kynológom veľmi blízkou, – „Ja ako dobrovoľný záchranár“, kde opisuje svoj život a prácu s jej bradáčom Gwenn. Monika prešla troma kolami – školským, krajským a celoslovenským. Vyhodnotenie sa konalo v Bratislave a bol pri ňom prítomný aj minister školstva, pán Eugen Jurzyca.

„Ja ako dobrovoľný záchranár“

Volám sa Monika Adamčiaková, mám dvanásť rokov a navštevujem 6.A. triedu na základnej škole v Likavke. Moji rodičia sa dlhé roky venujú záchranárskej kynológii, do ktorej začali priúčať aj mňa. Som členkou Liptovskej kynologickej záchranárskej brigády, patriacej pod Združenie kynológov záchranárov Slovenskej republiky, ktoré je členom IRO – medzinárodná organizácia zastrešujúca záchranárske organizácie celého sveta.

Nakoľko k záchranárskej kynológii patrí aj psík, rada by som vám predstavila toho môjho.

Monika s dcérou hľadaného pána Milana – pátračka Vyšný Kubín

Volá sa Gwenn Girl z Šardanu, doma nazývaná Gwen, Gwendolíka, Gwendík.. Je to predstaviteľka plemeno bradáč malý čierny, má 8 rokov a už 4 roky je to najúspešnejší malý bradáč vo výkone na Slovensku. Je dvojnásobnou majsterkou Slovenska, viacnásobná vicemajsterka, víťazka rôznych pretekov.

Je maminou deviatich šteniatok a jej syn Essex Bennety Wild Rane slúži u vojenskej polície ako špeciálny pes výbušninár, kde má na starosti napríklad prehliadku izieb, či v tých, kde majú nocovať určití vládni činitelia, nie je nastražená bomba. Taktiež je jeho úlohou aj prehľadávanie objektov, v ktorých nahlásili bombu a podobne.

Spolu s Gwenn sa zúčastňujeme rôznych záchranárskych sústredení a cvičení. Najviac vo vojenskom útvare v Malackách, kde sa okrem výcviku psíkov, trénuje lezenie a zlaňovanie na trenažéri, menom Jakub, či už so psíkom, alebo bez neho. Venujeme sa kurzom prvej pomoci, nočnému vyhľadávaniu stratených osôb. Tí starší viacej skúsení pripravujú svojich psíkov aj na vyhľadávanie a označovanie zavalených mŕtvych ľudí pomocou pachových konzerv.

Naši psi sa učia vyhľadávať ľudí pomocou figurantov, čo sú priatelia, kamaráti, ktorých my schováme, prípadne zahrabeme do sutín a naši psíkova ich musia nájsť a vyštekať. Výcvik psíka začiatočníka začína tým, že vidí figuranta odchádzať, figurant si po pár krokoch ľahne na zem a psovod vyšle psíka aby figuranta vyštekal. Za vyštekanie psík dostane odmenu pamlsok – niečo čo má rád, alebo aport – hračku s ktorou sa hráva.

Majstrovstvá Slovenska záchranárskych psov Jablonica 2009

Keď pes už samostatne bez ovplyvňovania psovoda či figuranta osobu sám vyšteká, tak sa figurant vzdiali tak, aby ho psík nevidel a už vyhľadával len za pomoci Svojho ňufáka a nie očí. Keď už aj toto pes zvláda sám, figurant sa postupne niečím prikrýva (doskami, schováva sa do dební, skríň, sudov, tak, aby psík nemal s figurantom vizuálny kontakt). Vycvičiť takéhoto psíka trvá viac ako jeden rok.

S výcvikom Gwenn som začala v roku 2005, vo veku mojich skoro 7 rokov a Gwenniných 2. V roku 2005 som sa zúčastnila aj prvých Majstrovstiev Slovenska záchranárskych psov v Jablonici, kde sme v kategórii mládež obsadili 4. miesto. Po „majstrákoch“ sme sa zúčastnili aj preteku v Liskovej o pohár primátora mesta Ružomberok, kde sme cvičili podľa skúšky SMP, čo je skúška malých plemien 1.stupňa.

Naše úspechy:

 • Majster SR vo výkone bradáčov pre rok 2010,
 • Majster Slovenska záchranárskych psov kat. mládež
 • Vicemajster SR vo výkone bradáčov r. 2007
 • Majster SR malých plemien kat. ZMMP rok 2009
 • 2 x vicemajster SR malých plemien v kat. ZMMP (rok 2007, 2008)
 • TOP BRADÁČ VÝKON 2007
 • TOP BRADÁČ VÝKON 2008
 • TOP BRADÁČ VÝKON 2009
 • TOP BRADÁČ VÝKON 2010
 • Pracovné úspechy, skúšky:RH-E, PZ1, ZMMP, SMP 1
 • 6 x účasť na Majstrovstvách SR vo výkone bradáčov
 • Cena o pohár primátora mesta Handlová – 3 miesto2 x účastníčka poháru o cenu primátora mesta Ružomberok /11. a 1. miesto/Cena o pohár primátora Turian podľa SVV1 11.miesto, atď.
 • Výstavné úspechy:
 • CAJC, 3 x CAC, 1 x R-CAC, BIS veterán, Veterán šampión Slovenska

Moji rodičia cvičia psíkov hlavne preto, aby pomáhali ľudom, ktorí sa stratia, zavalia ich rôzne sutiny či lavíny. Ja som sa pátracích akcii začala zúčastňovať až od roku 2010, pátracou akciou v Martine, kde sa hľadal nezvestný 37 ročný pán Ivan B. z Martina Priekopy. Prehľadávali sme brehy Váhu, nakoľko sa predpokladalo, že pán Ivan sa utopil.

Na druhej pátracej akcii sme hľadali staršieho pána, ktorý sa stratil v Dolnom Kubíne. Táto akcia trvala niekoľko dní, lebo nikto presne nevedel kde sa pán pohyboval a kde sa mohol stratiť. Pri tejto akcii som sa aj trochu bála, nakoľko sa v priestoroch, ktoré sme prehľadávali zdržovali medvede a jedného sme aj počuli. Našťastie on nás asi nie, lebo po chvíli sa začal vzďaľovať a už sme sa s ním nestretli.

A naše ďalšie aktivity? Okrem výcviku, pretekov a pátracích akcii chodím s Gwen aj do škôlky, či školy, kde detičkám ukazujem ako Gwenn poslúcha, čo všetko vie a na čo všetko sa dá takýto malý psíček vycvičiť. Deťom, hlavne tým malým, sa najviac páči, keď si môžu psíka pohladkať, či sa ním poprechádzať.
Takto som Vám v skratke opísala môj život spolu s mojím psíkom, ktorý je nielen môj spoločník, ale aj priateľ, na ktorého sa môžem kedykoľvek spoľahnúť.
Viem že keď mi je smutno, keď som nahnevaná, vždy príde za mnou, olizne mi ruku, povrtí chvostíkom a deň je hneď krajší.

Ďakujem ti GWENN!!!

PS

A ešte niečo na zamyslenie pred tým ako si budete chcieť zadovážiť psíka:

Psie želanie:
Predtým, ako si ma zoberiete preč od týchto ľudí, u ktorých som sa narodil, mojich priateľov, mamičky, bratov a sestier, prosím porozmýšľajte a buďte si istý týmito vecami:
1, Môj život trvá niekedy až 15 rokov. Každé zbohom od Vás, je pre mňa bolesť. Prosím, uvedomte si to predtým, ako si ma zoberiete.
2, Dajte mi dosť času na pochopenie, čo odo mňa chcete.
3, Dôverujte mi je to, pre čo žijem.
4, Nehnevajte sa so mnou a neuzatvárajte ma pred Vami. Vy máte prácu, priateľov, ale ja mám iba Vás.
5, Prosím, rozprávajte sa so mnou z času na čas. Viem, že nehovorím Vašou rečou, ale viem, kedy Váš hlas patrí len a len mne.
6, Kedykoľvek budete so mnou zaobchádzať či zle alebo dobre nezabudnem na to.
7, Predtým, než ma udrieš, uvedom si, ako ľahko môžem chytiť tvoju ruku a stlačiť ju v mojich zuboch,, ale nikdy by som ti to nespravil.
8, Pred tým, než ma budeš hrešiť, že som zlý, lenivý a tvrdohlavý pes, porozmýšľaj chvíľku, možno som len osamelý alebo hladný, smädný. Môžem mať pokazený žalúdok alebo som bol dlho na slnku. Možno som len vstal so zlou nohou z postele alebo som chorý a cítim sa na dne.
9, Staraj sa o mňa od prvého dňa.
10, Sprevádzaj ma na mojej ďalšej ceste. Nikdy nehovor : “ Oh, nevidel som to … alebo “ chcem aby sa to stalo, keď nie som na blízku . Dobre vieš, že všetko je jednoduchšie, keď si na blízku, pretože sme priatelia a sme stále spolu. Robím ti dobrú náladu, ale prosím, odpusť mi všetky zlé okamihy a ja odpustím všetko zlé tebe.

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 4/2012