Špeciálna výstava svätobernardských psov 2012

Donovaly 1. 4. 2012

(KR 5/2012)

Sneh a svätobernardskí psi akosi patria k sebe, avšak usporiadať na ňom výstavu tohto majestátneho plemena ešte asi nenapadlo nikoho. Istotne to nebolo ani zámerom slovenského Klubu chovateľov svätobernardských psov. Prvoaprílové počasie sa však na Donovaloch vyšantilo natoľko, že usporiadatelia museli tento experiment vyskúšať bez akejkoľvek predchádzajúcej generálky…

Rozhodca Josef Mravík, ktorý 11. špeciálnu výstavu posudzoval, tiež zažil svoju zasneženú premiéru. Ani padajúci sneh, ani chlad však nemohli ovplyvniť výkon tohto skúseného arbitra, ktorý ho, tak ako sme u neho zvyknutí, podal špičkovo.

Celkovo sa na tohtoročnú výstavu prihlásilo 36 jedincov, z toho 8 krátko a 28 dlhosrstých. U krátkosrstých mladých psov dominoval Onyx-Dux z Chejnova dvora vo vlastníctve Josefa Chejna z Českej republiky. Najkrajším dospelým psom sa stal víťaz triedy strednej, Portoss od Sliačanky, ktorého vlastní Mgr. Jana Malovcová. V triede mladých sučiek sa výrazne presadila sestra psa Onyx-Dux z Chejnova dvora, Ola z Chejnova dvora v rovnakom vlastníctve ako jej brat, ktorá sa neskôr stala aj najkvalitnejším mladým jedincom a získala titul víťaz plemena.

Víťazka plemena Ola z Chejnova dvora, chov. + maj: Josef Chejn
Najkrajšie šteňa Freya od Mikija, maj: Mgr. Jana Malovcová
Najkrajšia sučka Guiness Galia spod Pajštúna, maj: Marianna Chebeňová
Najkrajší mladý pes, BOB, JUNIOR BIS, BIS – JCH. St. Fellix King’s Ferguson, maj: MVDr. Martina Ellerová

U dlhosrstej variety mohli všetci prítomní zhliadnuť neskoršieho nielen najkrajšieho mladého jedinca, ale aj víťaza plemena, junior BISa a BISa už v triede mladých. JCH. St. Fellix King’s Ferguson vo vlastníctve MVDr. Martiny Ellerovej získal obdiv, uznanie i najvyššie ocenenia. Najkrajším dlhosrstým psom sa stal víťaz triedy strednej – Guiness Grant spod Pajštúna Eleny Cengelovej, pričom titul najkrajšia sučka bol zadaný predstaviteľke plemena menom Guiness Galia spod Pajštúna, majiteľky Marianny Chebeňovej.

Aj táto špeciálna výstava potvrdila veľký potenciál Klubu chovateľov svätobernardských psov, ktorého prezidentom je Vladimír Klačan. Ten bol zároveň predsedom organizačného výboru výstavy, dávajúc tak istotu, že sa zvládne aj odpratanie snehu a zabezpečenie čo najvhodnejších podmienok i za nepriaznivého počasia. Verme, že podobných vydarených podujatí, ako bolo toto, samozrejme za lepších poveternostných podmienok, má tento klub, združujúci krásne, avšak náročné plemeno, pred sebou nespočetné množstvo, a že budú aj naďalej ozdobou organizovaného klubového života.

Foto: Ján Miškovič „Mišiak“

Jozef Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2012