Odvrátená strana anglického Kennel Clubu?

(KR 5/2012)

Možno neviete, že na Cruft’s 2012 boli zavedené nové pravidlá. Veterinárne testovanie je povinné u pätnástich vysoko profilových plemien, resp. „high profile breeds“. Museli ním prejsť i najlepší jedinci jednotlivých plemien, aby im bol uznaný titul BOB a aby mohli pokračovať do finálových súťaží. Tieto vyšetrenia prevádzal nezávislý veterinár. Kennel Club nové opatrenie vysvetľuje ako „zaistenie toho, že psi s problémami nezískajú ceny, tituly im uznané nebudú a tiež budú z výstavy diskvalifikovaní.“ Povedané ináč, psom, ktorí neprejdú veterinárnou kontrolou, nielenže nebudú uznané tituly BOB a iné, ale nebudú môcť reprezentovať svoje plemeno v záverečných súťažiach. Počas dlhoročnej histórie tejto prestížnej výstavy sa tak po prvýkrát stalo, že víťazi plemien, ktorí neprešli testami, nesúťažili o BIG.

Na tohtoročnej výstave Cruft’s takto len od štvrtka do piatka diskvalifikovali štyroch psov – pekingského palácového psíka, anglického bulldoga, clumber španiela a mastiffa. Iste vás bude zaujímať zoznam všetkých pätnástich „vysoko profilových plemien“. Sú nimi baset, bloodhound, bulldog, čau-čau, clumber španiel, bordeauxská doga, nemecký ovčiak, anglický mastiff, neapolský mastin, pekingský palácový psík, šar-pei, bernardín, francúzsky bulldog, mops a čínsky chocholatý pes.

Predstavme si už spomenutých diskvalifikovaných „šťastlivcov“. Pekingský palácový psík – BIS, best puppy in show na North of England Toydog Group open show, Palacegarden Bianca. Bulldog – anglický šampión Mellowmood One in a Million a multišampión. Cherwood Snowsun, clumber španielka, ktorá je podľa slov majiteľky „známa po celom svete, vrátane Ameriky, kde sa na Eukanuba National Championship stala dvakrát BOS, a Európy, kde získala šampionáty tridsiatich krajín a mnoho ďalších titulov. Pred dvoma rokmi dokonca vyhrala CC na Cruft’s. Toto mal byť jej druhý lístok na šampionát, pravdepodobne najviac vážený – anglický. Pre majiteľku Lanu Levai z Chorvátska býval Cruft’s najdôležitejšou výstavou, čím sa nikdy netajila. Spolu s majiteľmi sučky však po hrôze zo zážitku z piatka 9. marca zmenila názor. Podľa jej slov je „hanbou Kennel Clubu, že sa toto stalo. „Sučka má absolvované všetky dostupné zdravotné testy a jej rodičia z Dánska majú rovnako ako ona osem testov očí, ako aj testy na bedrá a lakte, pately, DNA test na PDP1, a to všetko s negatívnymi výsledkami.“

Na otázku, ako veterinárny lekár svoje rozhodnutie odôvodnil, odpovedala: „Nemohol nájsť nič, lebo táto sučka je absolútne zdravá. Nakoniec prehlásil, že všetko je perfektné, len jedno oko má začervenané, čo môže byť prejavom slabej konjuktivity oka.“ Podľa majiteľky však bola spôsobená tým, že sučka po výhre v triede otvorenej v konkurencii devätnástich jedincov pokračovala o CC a neskôr o BOB, čo znamená, že v kruhu horúcej haly strávila minimálne hodinu a pol. Hilda Monaghan, dlhoročná chovateľka clumber španielov, členka výboru klubu v zdravotnej komisii v Anglickom Clumber Clube, sa tiež názorom prikláňa k majiteľke BOB sučky. „…bola by som zvedavá, ako by na tomto teste dopadli moji psi. Ako členka zdravotnej komisie totiž viem, ako má správny clumber vyzerať. Vyzývam ich, aby sa na môjho dnešného CC víťaza pozreli,“ vyjadrila rozhorčenie.

Carol Paige, sekretárka Anglického Clumber Clubu, sa vyjadrila nasledovne: „Som zhrozená! Toto je diskriminácia na najvyššej úrovni, a to nielen pre plemeno clumber, ktoré robí testovanie psov každoročne. Navyše Kennel Clubu vždy vo všetkom vyhovieme. Keď zaviedli toto opatrenie, boli sme rozčarovaní, no teraz sme otrasení. Je zrejmé, že začervenanie oka bolo u tejto sučky spôsobené pobytom v rozhorúčenej hale a v prašnom prostredí.“ Dodáva: „Keď chcú robiť tento typ testov, mali by mať k dispozícii veterinárov, ktorí sa vyznajú v štandarde plemena. U clumbera je menšie začervenanie dovolené a okrem toho je táto sučka v absolútnom poriadku. Rozhodkyňa delegovaná na výstavu plemeno posudzuje dlhé roky, má veľmi dobrú reputáciu, je celosvetovo uznávaná, a je aj v komisii Kennel Clubu. Keď nemôžeme veriť jej názoru, komu môžeme?“ Pani Paige si myslí aj to, že z tohto prípadu by určite mali byť vyvodené dôsledky. V podstate už aj boli. Chovatelia clumber španielov rozmýšľajú nad tým, že na protest CC víťazi nepôjdu na výstavách súťažiť o BOB, prípadne sa víťazi BOB odmietnu testu podrobiť, aj keď im následne tituly pravdepodobne budú odobraté. Je názorom viacerých, že keď to nevyhrala táto sučka, ktorá cestuje po celom svete, neexistuje iný jedinec, ktorý by testom mohol prejsť. Členovia klubu sa plánujú dohodnúť na krokoch, ktoré v reakcii na túto nemilú situáciu podniknú.

Podľa môjho názoru je toto opatrenie naozaj diskriminujúce, a ako povedala pani Lana Levai, problém tkvie v tom, že ona nie je Angličanka a jej pes je clumber španiel. Nielen že sú podmienky na príchod so psom do Anglicka veľmi náročné na splnenie a cestovať lietadlom sa tiež nedá, výstavu organizátori sťažujú aj takýmto spôsobom. Zdieľam názor pani Paige, že ide o diskrimináciu, a to neuveriteľnú. Osobne si ani nedokážem predstaviť radosť pani Levai po udelení BOB jej sučke, a následné zhrozenie pri veterinárnej kontrole. Taktiež je pravdou, že keby veterinárne kontroly pracovali tak ako u nás a v ostatných krajinách a prebiehali by na začiatku výstavy, nič z tohto sa nemuselo stať. Britská organizácia v mojich očiach veľmi klesla a prikláňam sa k názoru, že výstava, respektíve tento systém, by mal byť odignorovaný a mali by sme naňho upozorniť, pretože už funguje aj v krajinách, ako je USA.

Samozrejme, na druhej strane je možné argumentovať tým, že tieto testy pomôžu vyradiť z chovu choré jedince, no skutočne si nemyslím, že pri teste v hale bez špecializovaných zariadení je možné vyvodiť tak radikálny záver a vylúčiť z výstavy TOP jedincov kvôli tomu, že neprešli zdravotným vyšetrením, ktorým však prejdú v nasledujúci deň. Avšak, ako tvrdí Caroline Kisko zo sekretariátu Kennel Clubu: „Snažíme sa zabezpečiť, aby výstavné kruhy boli silou, ktorá prinesie pozitívne zmeny, a taktiež nám pomôžu posúvať plemená smerom dopredu prostredníctvom zdravých jedincov.“

Keď sa však proti tomuto novému „výmyslu“ postavíme spolu, alebo ho pomôžeme zmeniť, napríklad, zlepšením úrovne vybraných delegovaných veterinárov, psi bez najmenšieho zdravotného problému možno nebudú musieť byť z výstav diskvalifikovaní. Nadôvažok by som k spomenutým faktom chcela uviesť, že pekingský palácový psík, ktorý bol z Cruft’s diskvalifikovaný vo štvrtok 8. marca, podstúpil rovnaké testy v nasledujúci deň u iného nezávislého veterinára a všetky výsledky v oblasti jeho údajného zdravotného problému z predchádzajúceho dňa boli negatívne…

Natália Smolenová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2012