Výbava na coursing a dostihy
(KR 11/2014)
Každý pes musí mať pri pretekoch nasadený dostihový náhubok. Dôvody sú jednoduché. Na jednej strane sa tak odstráni, alebo aspoň zmenší pravdepodobnosť zranenia, keď na dráhe alebo v cieli dôjde k ostrejšej výmene názorov medzi súťažiacimi psami, a náhubok navyše zabraňuje v cieli zahryznúť návnadu. Výnimku tvoria talianske chrtíky, ktoré sú od náhubku oslobodené.
Je samozrejmé, že dostihový náhubok musí spĺňať určité kritériá a určite neuspejete s ledajakým univerzálnym náhubkom kúpeným v nešpecializovanom obchode so zvieracími potrebami. Dostihový náhubok musí byť hlavne pevný, ale zároveň ľahký, nesmie psa obmedzovať v dýchaní a mal by mu umožniť dostatočne otvoriť papuľu. Samozrejme, musí byť dobre pripevnený, aby si ho pes v štartovacom boxe nezvliekol dolu, alebo aby mu počas behu nespadol dole. V neposlednom rade musí byť pre psa a jeho súperov úplne bezpečný, bez ostrých hrán.
Na trhu existuje niekoľko typov dostihových náhubkov, vyhovujúcich všetkým požiadavkám.
Najčastejšie sa používa drôtený náhubok potiahnutý čiernym plastom. Ten je k hlave pripevnený tromi drôtmi — dvoma na bokoch a jedným od koreňa nosu. Medzi očami za uši a okolo krku sú tieto tri drôty pripevnené pretiahnutým nylonovým alebo koženým prúžkom. Výhodou náhubku je široká dostupnosť v rôznych veľkostiach. Nevýhodou je, že pri temperamentnejších psoch dochádza k menším odreninám od drôtu na hlave medzi očami.
Ďalší, veľmi často používaný typ, je plastový náhubok, ktorý je dostupný v univerzálnych veľkostiach pre jednotlivé plemená. Môžete si vybrať z palety rôznych farieb. Existuje tiež modifikácia tohto typu s čiastočne plnou spodnou miskou, čo je výhodné hlavne na pieskových dráhach, pretože chráni psa pred pieskom a jeho náhodným vdýchnutím.
Na dráhe sa môžeme stretnúť ešte s kedysi obľúbeným tzv. austrálskym typom náhubku, ktorý je akousi ľahučkou „miskou“. Drôtená časť je len v spodnej časti a na nose drží pomocou jediného plastového oblúka. Výhodou je pomerne ľahké nasadzovanie, pretože náhubok má namiesto zapínacieho remienka len ďalší oblúk, ktorý sa nasadzuje za ušami psa. Existujú rôzne veľkosti rozlíšené farbou tohto oblúka. Nevýhodou je pomerne vysoká krehkosť plastu, z ktorého sa náhubok vyrába, a tak má tendenciu rýchlo a ľahko praskať. Upevnenie na hlave tiež nie je riešené dobre— veľmi často padá z hlavy. Vyrába sa aj v pevnejšom, drôtenom prevedení.
Ďalší, s ktorým sa môžeme stretnúť, je tzv. americký typ náhubku, ktorý je celistvejší než predchádzajúce typy. Nie je vyrobený z drôtu, ale plastových súvislých častí, vhodne tvarovaných a pospájaných s niekoľkými otvormi na dýchanie. Je vhodný hlavne na pieskových dráhach, lebo psa chráni pred vdychovaním piesku.
Aby bolo možné bežiace psy na dráhe odlíšiť, obliekajú sa im rôznofarebné štartovacie dečky s číslami. Akú dečku máte svojmu psovi nasadiť, sa dozviete z propozícií, ktoré dostanete na dostihu. Dečky majú farby a kombinácie fariebpredpísané dostihovým poriadkom. V rámci FCI sú farby nasledujúce:
č. 1 červená, biele číslo „1“
č. 2 modrá, biele číslo „2“
č. 3 biela, čierne číslo „3“
č. 4 čierna, biele číslo „4“
č. 5 žltá, čierne číslo „5“
č. 6 čierno-biela pruhovaná, červené číslo „6“
V coursingových pretekoch bežia dva, občas aj tri psy a na dostihovej dráhe ich môže byť naraz až šesť. Pre rozhodcov je potrebné psy od seba odlíšiť a k tomuto účelu slúžia rozlišovacie dečky. Medzinárodný dostihový a coursingový poriadok predpisuje ich farby. Na coursing sa používa červená a biela, prípadne modrá dečka bez číselného označenia (ale môže byť aj s číselným označením).
Čo sa týka typov, strihov, materiálov a dostupnosti, existuje široká škála. Tradičné dečky sú vyrobené z rôznych materiálov od vlajkoviny cez polyester po v súčasnej dobe moderný streč. Majú tvar akéhosi sedla, sú prevliekané cez hlavu a zapínané pod bruchom gombíkmi či suchým zipsom. Mali by psovi „sedieť“ — tzn. neodstávať, ale zároveň by ho nemali nijako neobmedzovať v pohybe. V tomto smere sa v poslednej dobe začína stále častejšie na dráhach objavovať nový typ, spĺňajúci obe požiadavky oveľa lepšie než klasické dečky.
Ide o elastické dresy, ktoré nie je potrebné zapínať, prevliekajú sa cez hlavu a predné nohy. Rovnako ako atletické dresy priliehajú tesne na telo, pri drahších variantoch ide o špičkový materiál s lycrou, podporujúci rýchle svalové vlákna. Samozrejme, že ani tento typ dečiek nesmie psa nijako obmedzovať v pohybe, preto pred kúpou dávajte pozor hlavne na kvalitu švov. Tie musia byť pevné, ale zároveň dostatočne pružné, a v žiadnom prípade nesmú psa škrtiť. Ich výhodou je, že sú pevnejšie než klasické dečky, a že je možné za ne psa v prípade nutnosti odchytiť.
Krátkosrsté plemená chrtov je potrebné na dostihoch v chladnejších jarných a jesenných mesiacoch chrániť teplým oblečením. Aj keď na prechádzkach obliekame psy až pri teplotách okolo 0 °C, na dostihoch je potrebné chrániť ich telá už pri teplote okolo 15 °C a menej. Preto v chladnejšom počasí venujeme rozcvičeniu a zahriatiu psa pred dostihom väčšiu pozornosť než v lete a udržiavame ho až do štartu v teple pomocou oblečenia. Prechladnuté svalstvo má oveľa väčší sklon k poraneniu. Na trhu existuje celá paleta oblečenia v rôznej miere zateplenia. Existujú aj pršiplášte, chrániace psa pred premoknutím počas daždivého, aj keď teplého počasia. Dôležitá je ochrana svalov stehien, ako aj ostatných svalov končatín.
V budúcom čísle: Výživa, tréning a starostlivosť o dostihového chrta
Ing. Ivan Pádej
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 11/2014