Pomáhajú 24 hodín denne doma i v zahraničí…

v roku 2011 to bolo už päť rokov

(KR 1/2012)

Špeciálna kynologická záchranná služba Slovakia tento rok oslávila 5. výročie svojho založenia. Jej história sa začala písať v roku 2006, keď sa v Želiezovciach konala jej zakladajúca schôdza. Generálnym riaditeľom sa stal Alexander Berek, bývalý policajný inštruktor a dlhoročný psovod.

ŠKZS Slovakia bola založená na základe myšlienky záchrany ľudských životov a pomoci pri mimoriadnych udalostiach. Od toho momentu členovia pomáhajú so svojimi štvornohými priateľmi pri pátraní po nezvestných osobách, pri zemetraseniach, záplavách a iných mimoriadnych udalostiach. Ako jediná záchranárska kynologická organizácia na Slovensku vyhľadáva utopených ľudí so špeciálne cvičenými psami s hodnotnými výsledkami aj za extrémnych podmienok. Keď príde žiadosť o pomoc, neváhajú ani minútu. 24 hodín denne sú pripravení pomôcť nielen na Slovensku, ale i v zahraničí.

Členovia ŠKZS Slovakia
Pomoc po veternej smršti.
Poskytovanie prvej pomoci nájdenej nezvestnej osobe.

V súčasnosti má ŠKZS Slovakia 48 členov. Výjazdovú skupinu tvorí 15 ľudí. Zohratý kolektív doplňuje 6 špeciálne cvičených záchranárskych psov, ktorí sú vždy a všade nasaditeľní. Väčšina z nich je cvičená na dvojkombináciu pachov – na živý a mŕtvolný. Niektoré psy získali medzinárodné záchranárske kategórie. Od tohto roku v ŠKZS Slovakia cvičia i psa na vyhľadávanie ohniska požiarov. Za 5 rokov majú jeho členovia na konte 256 pátracích akcií na súši, 76 pátracích akcií po utopených osobách a 58 akcií po nezvestných mŕtvych osobách. Všetky svoje služby poskytujú bezplatne. Boli pripravení vycestovať do zemetrasením postihnutého Talianska v roku 2009, k zosuvom pôdy v Portugalsku (2010) a do zemetrasením postihnutého Japonska (2011).

Hľadanie utopenej osoby so špeciálne cvičeným psom.
Kynologická terapia.
Cvičenie na ruinách.

Nemenej dôležitá a záslužná je aj činnosť ŠKZS Slovakia pri spoločenských udalostiach, pri rôznych obecných a mestských dňoch, prednáškach a akciách pre deti a mládež. Za 5 rokov od ich vzniku by sme ich mohli narátať 396.

O liečivých schopnostiach psov sa vie odpradávna. Patrili k výbave babylonských lekárov. Vedia o nich aj v ŠKZS Slovakia, kde kynologickú terapiu používajú v rámci vlastného projektu. Navštevujú rôzne sociálne domovy, domovy dôchodcov, kde ich prácu hodnotia veľmi kladne a s pozitívnymi výsledkami. Chorí ľudia, denne bojujúci s chorobami a krutým životným údelom, môžu aspoň na pár hodín zabudnúť na svoje problémy.

Za svoje služby bola ŠKZS Slovakia niekoľkokrát významne ocenená:

Ľudský čin roka 2010 od týždenníka Pohronie, Slovenskej humanitnej rady a SČK ÚzS Levice.

Mimoriadna cena – Dar života 2010 – od Slovenskej humanitnej rady za záchranu ľudských životov a kynologickú terapiu.

Dobré susedstvo a porozumenie – toto ocenenie ŠKZS Slovakia získala od ministra zahraničných vecí Slovenskej republiky a od ministra zahraničných vecí Maďarskej republiky za nezištnú pomoci pri ekologickej katastrofe v Maďarsku.

Školenie prvej pomoci.
Výjazdová skupina ŠKZS Slovakia.
Torta k V. výročiu založenia ŠKZS Slovakia.

O poskytovaných službách ŠKZS Slovakia by sa dalo napísať omnoho viac, avšak ich každodenná práca je dostatočne zverejňovaná v dennej tlači a v médiách. Aby mohli poskytovať služby v takej vysokej frekvencii a kvalite, pomáhajú im ľudia s humánnym myslením so sponzorskými darmi a inými formami pomoci. Počas 5 rokov pôsobenia ŠKZS Slovakia najviac pomohli: CHIROSAN s.r.o., Gal s.r.o. Svätý Peter, Balucci Želiezovce, BRUDA, CSERI s.r.o., GARMIN, Slovenské elektrárne – Enel, Ministerstvo zahraničných vecí SR. Santovka zabezpečuje pitný režim, webhosting zabezpečuje FORPSI. Kladne hodnotia spoluprácu s obcami: Hronovce, Veľké Ludince, Nýrovce. Počas týchto rokov nadviazali veľmi dobrú spoluprácu s viacerými médiami, medzi ktoré patrí najmä Televízia JOJ. ŠKZS Slovakia si takisto veľmi váži spoluprácu s časopisom Kynologická revue.

V neposlednom rade neoceniteľnými službami ŠKZS Slovakia veľkou mierou prispel jej hlavný veterinár MVDr. Miloš Sádovský, bez ktorého by táto kynologická záchranná služba nemohla kvalitne fungovať.

ŠKZS Slovakia plánuje svoje služby poskytovať smerom k občanom i naďalej. Jej zámerom je ich neustále skvalitňovanie, a to i za pomoci ďalšieho humánne mysliaceho sponzora Betonpumpy a doprava SK, a.s..

Alexander Berek, generálny riaditeľ

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 1/2012