Novodobé kríženie v chove plemena slovenský hrubosrstý stavač, časť II.

(KR 3/2015)

V minulej časti sme vám predstavili zušľachťovacie kríženie v populácii slovenského hrubosrstého stavača na Slovensku do roku 2008. Teraz stručne predstavíme medziplemenné kríženia do roku 2011. Práve v tomto období sa uskutočnilo najviac týchto krížení v populácii slovenského hrubosrstého stavača na Slovensku.

V chovateľskej stanici z Milhostovských polí v roku 2009 bolo uskutočnené párenie čistého slovenského hrubosrstého stavača, psa DIX OLICHOV (World Winner Paris 2012), a suky WKS Bety z Podhradí Velhartic. Narodilo sa sedem šteniat, z ktorých väčšina však bola hladkosrstá a bez znakov. Z tohto spojenia je už v chove suka Gaetana z Milhostovských polí (úspešne absolvovala Pohár slovenského hrubosrstého stavača v roku 2014 s vodičom A. Adamusom), ktorá mala vrh v roku 2014, všetky jedince sú sivasté a hrubosrsté. V tomto roku už začali do chovu zasahovať psy F1 generácie, a to Lord Kaicul, Nero z Kráľovských chlmov a Elan z Milhostovských polí.

Gaetana z Milhostovských polí

Rok 2010 bol z pohľadu prílivu novej krvi jedným z „najplodnejších“v novodobom šľachtiteľstve slovenského hrubosrstého stavača. V apríli 2010 bola v chovateľskej stanici Kaicul pripustená suka weimarského krátkosrstého stavača, Hera Elika Bohemia (dcéra legendárnej Fatimy zo Žehuňské doliny, ktorá mala na Memoriáli Richarda Knolla najlepšiu prácu v poli), so psom českého fúzača Art od Sadového dubu. Tento pes, vo svojom plemene neštandardného sfarbenia – sivastý beloš, bol pre vtedajšiu populáciu slovenského hrubosrstého stavača veľkým prínosom. Narodili sa tri suky a jeden pes (Puma, Prima, Pegy a Portos Kaicul), všetky sivasté, hrubého osrstenia, s výraznými znakmi. Všetky jedince sú zaradené do chovu, kde dodnes aktívne pôsobia. Suka Puma Kaicul bola na Svetovej klubovej výstave národných plemien 2013 hodnotená Ing. Jursom ako najlepšia suka plemena. Okrem toho vyniká aj pracovnými vlastnosťami, čo dokázala v roku 2014. Na Pohári slovenských hrubosrstých stavačov so zadávaním CACIT s vodičom I. Luciakom bola odmenená za najlepšiu prácu na vode. Jej sestra, Prima Kaicul, bola víťazkou klubových skúšok vlôh stavačov s vodičom R. Sabom.

Art od Sadového dubu
Prima Kaicul
Portos Kaicul

V júni 2010 sa opäť v chove požil pudelpointer, Ibal ze Strážišťských lesů (všestranný pes výnimočných exteriérových, ale hlavne pracovných vlastností), ktorý v chovateľskej stanici Jotelberg napáril suku weimarského krátkosrstého stavača, Gira Tigrie oko. Z tohto spojenia sa narodili dva psy a jedna suka, všetko hrubosrstí hnedáci. V chove pôsobí jeden pes, Kazan Jotelberg.

Kazan Jotelberg

Vďaka slovenským chovateľom českých fúzačov sme sa dozvedeli o šteňati tohto plemena sfarbenia sivastý beloš, ktorého otcom, a teda nositeľom génu pre sivú farbu, bol všestranný pes Ur z Kusalova chovu. Bol využitý v chovateľskej stanici Dru-Wyd, kde zo spojenia so sukou Cila z Milhostovských polí (vynikala výborným exteriérom, ICH, CH SK, HU, SWE, Svetová víťazka 2008, BIS Banská Bystrica 2008) vzišli tri šteňatá – dve suky a jeden pes. Suky boli sivastého sfarbenia so znakmi a psík hnedý beloš. Z tohto vrhu vyniká suka Chrumka Dru-Wyd, ktorá úspešne ukončila Memoriál K. Slimáka, Memoriál Š. Krasňanského s vodičom MVDr. R. Kriekom. Na Memoriáli Jozefa Kadleca 2012 získala ocenenie za najlepšiu prácu na vode a o rok neskôr sa umiestnila na 4. mieste s titulom CACT. Okrem toho vyhrala aj Pohár slovenských hrubosrstých stavačov 2013 a je aj šampiónkou Slovenska a Srbska. Chrumku, žiaľ, nie je možné využiť v ďalšom chove, pretože sa u nej prejavila lysivosť vo veľkom rozsahu a histologicky sa u nej potvrdila alopecia colour dilution (syndróm modrých dobermanov). Jej brat Chvat Dru-Wyd, hnedý beloš s vynikajúcou kvalitou a štruktúrou srsti, tiež splnil podmienky chovnosti a môže sa perspektívne aj využiť.

Chvat Dru-Wyd
Chrumka Dru-Wyd

V júni 2010 sa v CHS z Búranských polí narodili ďalšie šteňatá s krvou pudelpointra Ibala zo Strážišťských lesů. Matkou vrhu bola Cara z Milhostovských polí a narodili sa tri suky a jeden pes, všetko hrubosrstí hnedáci. Pes, Bax z Búranských polí, je používaný v dnešnom chove a je nositeľom vynikajúcich pracovných vlastností. V roku 2012 sa stal víťazom okresných jesenných skúšok stavačov v konkurencii takmer dvadsiatich psov rôznych plemien stavačov. Z tohto spojenia zasiahla do chovu aj suka Bona z Búranských polí, ktorej gén pre sivasté sfarbenie sa prejavuje na jej potomstve.

Bax z Búranských polí

V chovateľskej stanici z MILHOSTOVSKÝCH POLÍ bola použitá suka F1 generácie, Lina Kaicul, ktorá bola spárená so psom weimarským krátkosrstým stavačom ORKAN von BARENTAL. Zo spojenia vzišiel jeden pes, Hugo z Milhostovských polí. Je to pes výzoru weimarského krátkosrstého stavača s hrubšou kvalitou srsti, s výbornými pracovnými vlastnosťami a je tiež využívaný v chove.

V chovateľskej stanici sa využila aj suka nemeckého krátkosrstého stavača, Sara z Czarnego dworu, spárená s „čistým“ slovenským hrubosrstým stavačom Amy zo Zezúl. Narodili sa dve hnedé krátkosrsté suky, z ktorých Cheeky z Milhostovských polí bola na základe výnimky použitá v chove v roku 2014.

V roku 2011 bola do chovateľskej stanice z Milhostovských polí prepožičaná holandská suka z írskeho chovu Aucassin Mieko (Tara), ktorá bola v Holandsku testovaná na lysivosť s negatívnym výsledkom. Tara, víťazka Pohára SHS 2012, založila ďalšiu novú líniu, keď sa pripustila s vynikajúcim psom – weimarským krátkosrstým stavačom Arrax vom Forst Eibenstein. Tento pes je hrubšieho osrstenia, tzv. stockhair. Všetky narodené jedince sú sivasté s výraznými znakmi a vynikajú nielen exteriérom, ale aj pracovnými vlastnosťami. Najúspešnejší pes z tohto vrhu je Junák z Milhostovských polí, Svetový víťaz Budapešť 2013, všestranný pes, ktorý absolvoval Memoriál Š. Krasňanského v I. cene a s titulom CACT. Okrem iných úspechov vyhral aj klubové špeciálne skúšky z vodnej práce Klubu nemeckých krátkosrstých stavačov 2013, kde spolu so sukou Chrumkou Dru-Wyd, ktorá skončila na 3. mieste, dosiahli plný počet bodov. V konkurencii trinástich nemeckých krátkosrstých stavačov, troch maďarských krátkosrstých stavačov a jedného weimarského krátkosrstého stavača preukázali vynikajúce vlohy a chuť slovenských hrubosrstých stavačov pre prácu vo vode. Toto sa potvrdilo aj v roku 2014, kde na tom istom podujatí ďalšie naše stavače opäť konkurovali tým najpopulárnejším. Pes Larson z Milhostovských polí s vodičom Ing. Michalom Urbanom skončil na 3. mieste a suka Mady Maholánsky les s vodičom B. Ábelovským skončila na 5. mieste.

Junák z Milhostovských polí
Aucassin Mieko a Lens Deckers, NL

Na východnom Slovensku v chovateľskej stanici Hukov vršok bol opäť použitý český fúzač, nositeľ génu pre sivasté sfarbenie, Ur z Kusalova chovu, ktorý napáril čistú suku slovenského hrubosrstého stavača Farka Sarka z Milhostovských polí. Farka Sarka vyhrala Pohár slovenských hrubosrstých stavačov 2011 s vodičom Ing. M. Macíkom. Z vrhu exteriérovo vyniká suka Ambra Hukov vršok, klubová víťazka, víťazka špeciálnej výstavy.

V júni 2011 sa uskutočnilo ďalšie spojenie čistého slovenského hrubosrstého stavača, Otík z Kráľovských chlmov a suky českého fúzača Iva z Prachové. Vo vrhu „U“ z Kráľovských chlmov sa narodili dva psy a tri suky, všetko hnedé a hnedé beloše hrubého osrstenia so znakmi. V chove sa v roku 2014 využila suka Ujša z Kráľovských chlmov. Ujša je využívaná v sokoliarstve. Jej majiteľom je vynikajúci sokoliar Vladimír Garaj.

Ujša z Kráľovských chlmov

V budúcej časti priblížime ostatné tri roky v krížení stavača a uvedieme ďalšie zaujímavé fakty o mikropopulácii slovenského hrubosrstého stavača na Slovensku.

Stanislava Krieková a Radomír Kriek

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2015