Najväčší, najmenší, najokatejší

(KR 12/2012)

Najznámejšie psy 21. storočia a ich životné príbehy

Držiteľmi rekordov môžu byť aj psy. Ktorý je teda najmenší, najväčší a najokatejší pes na svete?

Zeus – najväčší pes na svete

Nové vydanie Guinnessovej knihy rekordov pre rok 2012, ktoré vyšlo 13. septembra, je plné prekvapení. A nesmie v nej chýbať ani najvyšší pes na svete. Guinessova kniha rekordov 2013 uznala za najvyššieho psa na svete nemeckú dogu menom Zeus. Trojročný pes pochádza z mesta Otsego v USA.

Najvyšší pes patrí Američanke Denise Doorlag z Michiganu a meria neuveriteľných 1,118 metra, na základe čoho ho niektorí prirovnávajú k somárikovi. Práve vďaka svojim obrím rozmerom si vyslúžil aj zápis najvyššieho psa v dejinách, a predbehol tak doterajších držiteľov titulu.

Najväčší pes na svete – Zeus
Kuchynský drez ako miska

Keď sa Zeus postaví na zadné nohy, je vysoký takmer 2,6 metra a značne prevyšuje svojich majiteľov. Vodu pije dokonca z kohútika v kuchynskom dreze. Váži 77,5 kg a denne zje približne 12 misiek potravy, čo je v prepočte jedno 15-kilogramové vrece granúl. Za mesiac zje 50 kilogramov potravy, spí v nadrozmernom pelechu, merajúcom 160 x 200 cm.

Doteraz držal rekord pes nemeckej dogy z Tucsonu v štáte Arizona menom Giant George (v preklade Obor Ďurko). V kohútiku meral 109 cm a vážil 111 kíl.

S mačacou kamarátkou
Oddych na gauči
Najväčšie oči má Bostonský teriér Bruschi

Bruschi je štvorročný bostonský teriér, ktorý sa stal držiteľom rekordu v Guinnessovej knihe rekordov. Má najväčšie oči na svete. Merajú 28 mm. Victoria Reed sa s Bruschim stretla po prvýkrát pred tromi rokmi v texaskom útulku Operation Kindness, kde pracovala. Získal si ju nielen svojím prenikavým pohľadom, ale predovšetkým povahou. Jej prvý psík Toby tak získal nového priateľa – Bruschiho.

Majiteľka psieho rekordmana spočiatku nevnímala, že má jej pes veľké oči. „Bostonské teriéry majú vo všeobecnosti veľké oči, ale stretávam sa s tým, že ľudia mi často povedia, aké ich má obrovské. Môj veterinár pred niekoľkými mesiacmi vtipkoval, aby som jeho fotku poslala komisii Guinnessovej knihy rekordov.“ Victoria tak napokon urobila a jej psík získal titul „Pes s najväčšími očami na svete“.

Najokatejší pes – Bruschi
S loptičkou

Občas mu veľké oči pôsobia nemalé problémy. Podľa jeho majiteľky mu jednu noc vypadlo oko z očnej jamky. Veterinár psíkovi vložil oko späť, avšak už nevidí rovno pred seba, ale iba periférne.

O držiteľovi Guinnessového rekordu jeho majiteľka prezradila, že sa rád oblieka. Tento hyperaktívny psík, ktorý miluje aportovanie až do vysilenia, údajne chrápe tak hlasno, že prehluší aj televízor. Mladá majiteľka psieho rekordmana dúfa, že takto sa jej podarí zvýšiť povedomie o miestnom útulku.

Najväčšie oči na svete
Boo Boo – najmenší žijúci psík na svete

Držiteľkou Guinnessovho rekordu je dlhosrstá čivava Boo Boo majiteľky Lany Elswick z Raceland v americkom štáte Kentucky. Boo Boo meria len 10,16 centimetrov a váži 675 gramov. Boo Boo, malá rekordmanka, miluje zemiakové lupienky.

Keď sa narodila, bola veľká ako palec. Aby prežila, museli ju majitelia kŕmiť očným kvapátkom. Na titul najmenšieho psa na svete si však musela rok počkať, aby bolo isté, že už viac nevyrastie. Rekord drží od septembra 2007.

Boo Boo – najmenší psík na svete
Boo Boo
Na prechádzke

Boo Boo však možno o chvíľu na „tróne“ vystrieda sučka jorkšírkeho teriéra Meysi. Zatiaľ meria iba 7 centimetrov a váži 226 gramov, čiže iba o niečo viac než škrečok.

Meysi bola pri narodení taká malá, že majiteľka Anna Pohl z Poľska si pôvodne myslela, že ide o kus placenty. Pár sekúnd predtým, než sa chcela „placenty“ zbaviť, zbadala, že ide o šteniatko. Aby prežila, Anna ju kŕmila vo dne v noci každú pol hodinku injekčnou striekačkou. „Prvých šesť týždňov bolo najhorších. Takmer som ani nespala,“ spomína si na prvé náročné dni starostlivosti o drobné šteniatko.

Momentálne má Meysi tri mesiace, je zdravá a plná energie. Ak však chce získať titul najmenšieho psíka na svete Guinnessovej knihy rekordov, bude si musieť počkať, kým dovŕši jeden rok.

Meysi
V hrnčeku
Meysi meria 7 cm
V topánke

Autor článku a prídavného materiálu: Lenka Preisingerová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 12/2012