(KR 3/2012)
Najznámejšie psy 20. storočia a ich životné príbehy
Beh bol jeho vášňou, nevedel si bez neho predstaviť svoj život, až sa mu stal takmer osudným.
Je odštartované, psy vybiehajú z boxov. Zdá sa, akoby sa ani nedotýkali zeme, človek by povedal, že dostali krídla a lietajú. Zo stredu poľa vybieha malý pásikavý greyhound. Mieri dopredu a svojich súperov necháva ďaleko za sebou. Bežia jeden vedľa druhého, hlava pri hlave. O víťazovi, zdá sa, rozhodnú iba centimetre. Zrazu sa však jeden z nich pošmykne. Strháva so sebou na zem aj ostatných. Rýchly greyhound si však nič nevšíma, pretína cieľovú pásku a víťazí. Je to Mick the Miller – legenda chrtích dostihov, ktorá vyhrala slávne English Greyhound Derby dvakrát po sebe. Dnes to malo byť tretie víťazstvo.
Výsledky sú však anulované. Začínať sa bude odznova.
Vonku je veľmi horúco, slnko na pokožke páli. Jediným osviežením psích pretekárov sú studené obklady, a v ich tvárach je badať napätie a nervozitu. Zas by čo najrýchlejšie vybehli a uháňali s vetrom o preteky. Netrpezlivo čakajú.
Zrazu sú opäť na trati a preteky začínajú. Mick the Miller však už nevládze, do prvého behu dal všetko, celú svoju bytosť. Víťazstvo už nedokáže obhájiť a končí na štvrtom mieste. Pre svojho majiteľa, pána Kemptona, je však päťročný greyhound víťazom. Stal sa legendou tohto psieho športu vo Veľkej Británii i vo svete.
Mick a jeho životný príbeh
Mick uzrie svetlo sveta 29. júna 1926 v mestečku Killeigh v Írsku vo farnosti Martina Brophyho. Spomedzi desiatich šteniatok je tým najmenším a najslabším. V tom čase ešte nikto netuší, že sa zrodil pre pretekársku dráhu.
V blízkosti Millbrook House, kde sa Mick narodil, žije a pracuje Michael Greene. Dohliada na psy a bol i pri pôrode drobného Micka a jeho súrodencov. Vrh je skutočne početný a mnoho šteniatok už našlo svojich majiteľov. Len Mick zatiaľ nikomu nepatrí. Michaelovi sa malé bezbranné šteniatko páči hneď na prvý pohľad a žiada Martina Brophyho, aby si ho mohol nechal. Má v pláne ho vychovať a vycvičiť. Okrem Micka sa stará aj o ďalšie šteňa z vrhu, menom Macoma.
Mickovi venuje všetku svoju pozornosť, kŕmi ho z fľaše, delí sa s ním i o svoju posteľ. Spolu s Macomom ich začína odmalička brávať na dlhé, niekoľko kilometrové prechádzky. Práve Michael sa zaslúžil o to, že sa s z nich stali svalnaté psy s ohromnou výdržou. Pôvodne mal Mick chytať zajace, no nakoniec sa jeho život začal uberať iným smerom.
Pomaly sa začína výcvik a Michael oboch trénuje v padoku za Millbrook House, neskôr pretekajú na okolitých poliach. Pripravuje ich na lokálne preteky v Portlaoise a Kilbeggan, no dúfa, že sa dostanú aj ďalej – na Waterloo Cup.
Mick a Macoma začínajú svoju kariéru pretekárskych psov v apríli 1927. Plán je takýto: zúčastnia sa v Celtic Park v Belfaste, nasledovať bude Shelbourne Park v Dubline a trojicu uzavrie pretek v Harold’s Cross v Dubline. Páter Brophy chce zistiť, v akej kondícii psí bratia skutočne sú. Je veľmi zvedavý, a keď vidí, že psy sú na tom veľmi dobre, požiada o pomoc pri výcviku licencovaného trénera Micka Horana z Shelboure Park.
Ten psy trénuje a nakoniec sa všetka snaha vypláca. Nielen skúsenému trénerovi, ale aj láskavému Michaelovi sa vracajú späť roky starostlivosti a lásky, ktoré venovali pásikavému chrtovi. Mick vyhráva svoje prvé preteky v Shelbourne Park – the Shelbourne Sweepstakes, a získava prvú výhru v hodnote desiatich libier.
Po prvom úspechu do neho začína páter vkladať veľké nádeje. Mickova pretekárska kariéra pokračuje v Celtic Parku v Belfaste, kde vyhráva o celú dĺžku. Svoj úspech však nezopakuje vo finále The Abercorn Cup, končí na treťom mieste. Macoma sa tohto preteku ani nezúčastnil, pretože si počas zápolenia v Celtic Parku zlomil pätovú kosť a liečba bola náročná.
V máji 1928 zrazu ochorie aj Mick. Veterinári mu diagnostikujú psinku, no v skutočnosti sami nevedia, o akú chorobu ide. Dôkladne sa o neho opäť staral Michael, spolu s veterinárom Arthurom Callananom. Mick nepreteká celých päť mesiacov, pomaly sa zotavuje a naberá silu. Páter Brophy je po neúspechu svojich psov sklamaný a rozhodne sa predať ich na aukcii v Shelbourne Park. Macomu kupuje William Washbourne z Wolverhamptonu a bratia sa tak už v živote nestretnú a nebudú pretekať bok po boku. Macoma sa nakoniec po zranení plne zotavil a je zaujímavé, že sa z neho stal úspešný prekážkar.
V novembri sa Mick uzdravil a pokračuje v pretekaní. Marec 1929 sa stáva zlomovým, od tohto momentu začína Mickova závratná kariéra. Po úspechoch v Írsku sa Mick Horan rozhodne pretekať s Mickom na English Greyhound Derby. Hneď v prvých pretekoch prekonáva traťový rekord o 0,03 sekúnd. Po fantastickom debute dostáva Brophy ihneď niekoľko ponúk. Micka nakoniec predá Albertovi Williamsovi. Dohoda znie: pokiaľ Mick skončí na prvom, druhom alebo treťom mieste, získa Brophy finančnú odmenu. Mick nakoniec vyhráva, Brophy získava šek v hodnote 700 libier a nakoniec sa fotí aj s víťaznou trofejou.
U Alberta Williamsa zostáva Mick len do decembra 1929. Po pretekoch na medzinárodnom Sweepstakes Derby vo Wimbledone ho opäť predáva, tentoraz Arundelovi Hugh Kemptonovi za dvetisíc libier. Ten chce Micka darovať svojej milovanej žene Phyllis.
Mick je úspešný, víťazí v mnohých súťažiach. Nemá konkurenciu. V roku 1931 chce obhájiť svoje prvenstvá na English Greyhound Derby, no nepodarí sa. Víťazom však zostal pre mnohých.
Po rýchlej kariére si užíva dôchodok na farme neďaleko Dereham v Norfolku. Nenudí sa však. Navštevuje rôzne spoločenské akcie. Často býva čestným hosťom na veľkých pretekoch, vrátane tých, ktoré sám vyhral. Stáva sa z neho chovný pes a má potomkov, ktorí, zdá sa, pôjdu v jeho šľapajach.
Mick, najznámejší psí pretekár, zomiera 5. mája 1939 v chovateľskej stanici v Burhill, kde žil aj počas svojho pretekárskeho života. Po smrti ho vystavili v Britskom prírodovedeckom historickom múzeu v South Kensington v Londýne. Neskôr ho premiestnili do Britského prírodovedeckého múzea v Tringu, kde má každý možnosťobdivovať rýchleho greyhounda.
Zaujímavosti zo života Micka the Millera
- Mick bol priamym potomkom psa menom Master McGrath, írskeho chrta, ktorý trikrát vyhral veľké preteky Waterloo Cup.
- Hoci Mickova pretekárska kariéra trvala len 3 roky, stal sa ikonou tohto športu a jeho úspechy sú známe po celom svete.
- V Írsku vyhral 15 z 20 pretekov, v Anglicku, kam sa neskôr dostal, získal prvenstvo 36-krát zo 48 pretekov.
- Ako prvý v histórii chrtov zvládol 480 metrov za menej než 30 sekúnd. Trať prebehol za 29,80 sekúnd.
- 19-krát po sebe vyhral preteky vrátane English Greyhound Derby, kde víťazstvo dokázal obhájiť dvakrát za sebou. Titul by bol obhájil aj po tretí raz, nebyť reštartu preteku.
- V roku 1931 sa zúčastnil svojich posledných chrtích dostihov. Po triumfe v Greyhound St Leger odišiel do dôchodku. Stal sa však stelesnením tohto športu na medzinárodnej úrovni.
- Písali o ňom noviny Welt im Bild (Nemecko), Herald Sun (Austrália) a týždenník The American (USA).
- V roku 1934 si zahral vo filme s názvom Wild Boy od Gainsborough Pictures. Okrem dostihovej hviezdy vo filme hrali Sonnie Hale, Bud Flanagan a Chesney Allen.
- 29. januára 2011 odhalili na Mickovu počesť sochu. Nachádza sa v dedine Killeigh. Autorom monumentu je Elizabeth O’Kane.
Niektoré z pretekov, ktorých sa Mick zúčastnil
1928 – The Punchestown Stakes at Shelbourne Park
1929 – The Shelbourne Stakes at Shelbourne Park
The Leinster Plate at Harold`s cross
The Spring Cup at Harold`s Cross
The National Cup at Shelbourne Park
The English Greyhound Derby at White City
The International Sweepstakes at West Ham
The First International Derby Sweepstakes at Wimbledon
1930 – The Wembley Spring Cup at Wembley
The Loafer Trophy at Wimbledon
The Farndon Cup at White City
The English Greyhound Derby at White City
The Cesarewitch at West Ham
The Welsh Greyhound Derby at Welsh White City.
1931 – The Wembley Spring Cup at Wembley
The GRA Sweepstakes No.3 at White city
The Greyhound St Leger at Wembley.
Poznáš správnu odpoveď?
1.Ako sa volá prvá hviezda chrtích dostihov?
a.Macoma
b.Mick the Miller
c.Palatinus
2.Kto bol oficiálnym majiteľom Micka the Millera?
a.Martin Brophy
b.Michael Greene
c.Elizabeth O’Kane
3.Na ktorom preteku zvíťazil Mick the Miller takmer trikrát po sebe?
a.The English Greyhound Derby
b.The Greyhound St Leger
c.The Welsh Derby
4.Kto sa o Micka odmalička staral a trénoval ho?
a.Albert Williams
b.Michael Greene
c.Mick Horan
5.V akom filme si Mick the Miller zahral?
a.Wild Boy
b.Fast Boy
c.Small Boy
6.Aká dlhá bola trať, ktorú Mick zvládol za menej než 30 sekúnd?
a.480 metrov
b.525 metrov
c.840 metrov
7.Komu chcel Arundel Hugh Kempton podarovať Micka?
a.Svojej dcére Phyllis.
b.Svojej manželke Phyllis.
c.Nikomu, chcel si ho nechať pre seba.
8.Ako zomrel?
a.Podľahol chorobe, ktorú veterinári nevedeli identifikovať.
b.Zomrel na starobu.
c.Zlomil si pätovú kosť a museli ho utratiť.
9.Kedy odhalili Mickovu sochu?
a.29. januára 2011
b.Zatiaľ mu žiadnu sochu nepostavili.
c.V roku 1939.
10.V ktorom meste je vystavená socha venovaná prvej psej pretekárskej hviezde?
a.V Killeigh.
b.V Londýne.
c.Vo Wimbledone.
Autor článku a prídavného materiálu: Lenka Preisingerová
Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2012