Winterdogshow 2012

(KR 3/2012)

Trenčín 28. – 29. 1. 2012

Sú i takí, ktorí jej nefandia… Niekomu nevyhovujú stiesnenejšie priestory, iným takmer tradične veľmi studené počasie, občas snehové kalamity. Napriek tomu dokáže rok čo rok prilákať vystavovateľov vyše dvoch tisíciek psov, a to nielen zo Slovenska, ale aj z okolitých krajín -najviac z Českej republiky, ako to zvykne na Slovensku bývať.
BOD americký stafordšírsky teriér Szalai’S ZERRO, maj. Michal Klas

Tento rok bol počet vystavených psov nezvyčajne vysoký. Takmer dva a pol tisíca je snáď maximum, ktoré sú výstavné haly v Trenčíne počas dvoch dní schopné poňať. V prípade pokračujúceho nárastu, je asi potrebné začať uvažovať o trojdňovej výstave, eventuálne limitovať počty prihlásených jedincov.

Čo vplýva na počty majiteľov, ktorí sú ochotní prihlásiť svojich psov na tú-ktorú konkrétnu výstavu, zostáva často záhadou. Dôsledná príprava a, nebojme sa povedať, aj marketing, sú veľmi dôležitými nástrojmi. Riaditeľ výstavy, Vladimír Javorčík, neponechal nič na náhodu a s precíznosťou, na akú sme u neho zvyknutí, spolu so zohratým výstavným výborom istotne tiež prispel veľkou mierou k celkovému počtu prihlásených psov. Rozhodcovský zbor zostavený zo známych arbitrov z Gruzínska, Českej republiky, Rakúska, Poľska, Maďarska a Slovenska bol istotne tiež lákadlom pre mnohých výstavy chtivých nadšencov.

Záverečné súťaže boli zorganizované na veľmi vysokej odbornej i spoločenskej úrovni. Víťazom prvého dňa sa stal americký kokeršpaniel Layton QUOTE ME vo vlastníctve Lindy Volárikovej a O. Viga. Druhý deň sa z víťazstva tešili priaznivci plemena americký stafordšírsky teriér vďaka psovi Szalai’S ZERRO vo vlastníctve Michala Klasa.

BIS americký kokeršpaniel Layton QUOTE ME, maj: Lindy Voláriková a O. Vig

Veľké finále, ktorému by sme azda priali len väčšiu divácku kulisu, bolo dramatické nielen pre majiteľov, chovateľov, fanúšikov, ale aj pre rozhodcovský zbor a, samozrejme, pre rozhodkyňu MVDr. Gabrielu Ridarčíkovú, ktorá zadávala titul Best in Show. I keď sa pozorujúcim divákom chvíľami zdalo, že ako víťaza vyberie amerického stafordšírskeho teriéra, nakoniec, dajúc na misky váh všetky prednosti jedného aj druhého jedinca, vyhlásila verdikt, z ktorého vyplynulo, že najkrajším psom prvej tohtoročnej výstavy sa stal americký kokeršpaniel Layton QUOTE ME.

Winterdogshow otvorila tohtoročnú výstavnú sezónu. Vystavovateľom v nej prajeme veľa úspechov na domácej i zahraničnej pôde. Hoci sú tituly dôležité z pohľadu prezentácie jednotlivých chovov, verme, že „vyšší princíp“, ktorým je kvalita exteriéru, povahových vlastností a zdravia, sa stanú tým najdôležitejším dôvodom, prečo sa na výstavách budeme stretať. Nie je dôležité za každú cenu zbierať najvyššie tituly, ale prvoradá by mala byť možnosť konfrontácie i výmeny skúseností. Verme, že s týmto pohľadom sa budeme čoraz viac stretávať na našich kynologických podujatiach, výstavy nevynímajúc.

Jozef Šuster

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2012