Ing. Mária Hilmerová

(KR 3/2012)

TOP chovateľská stanica yorkshire teriérov 2000 – 2011: „OF MARYON’S HOME“

Jork zmenil celý môj život…

Keby mi niekto pred dvadsiatimi tromi rokmi povedal, že budem niekedy v budúcnosti vlastniť psov plemena jorkšírsky teriér, nehovoriac o chove, hravo by som sa stavila o čokoľvek na svete, že toto je úplne vylúčené! Dnes by som však nemenila ani za nič.
Mercedes, Vivaldi, Xenie, Bambi

Vždy som obdivovala i vlastnila psov väčších plemien, pre malých „chlpáčov“ som nemala pochopenie a vôbec sa mi nepáčili. Myslela som si totiž, že keď je psík malý, má dlhú srsť a k tomu všetkému nosí mašľu, pre niekoho môže byť pekný, no musí byť minimálne hlúpy.

Časom, keď som sa osamostatnila, vydala a život bez psa som si napriek tejto životnej zmene nevedela predstaviť, musela som pristúpiť k viacerým kompromisom. Bývali sme na sídlisku a bolo potrebné prispôsobiť sa stiesneným bytovým podmienkam. Hľadala som preto plemeno vhodné do malého mestského bytu. Navyše som, žiaľ, aj alergičkou. Práve preto som zvolila „yorka“ – jeho srsť má štruktúru ľudského vlasu, nepĺzne a nemá podsadu. Ja sama som človek veľmi temperamentný a aktívny, čo je ďalším z dôvodov, prečo som si vybrala práve toto plemeno.

CH. Rolex Diamod of Maryon’s Home
ICH. Xenie of Maryon’s Home

York je síce vzrastom miniatúrny, no je veľmi temperamentný, inteligentný a dokáže sa naučiť úplne všetko, ako ktorýkoľvek predstaviteľ veľkých, služobných, či poľovných plemien. Za malú maškrtu sa formou hry dokáže už v útlom veku naučiť rôzne povely, napríklad sadni, ľahni, otočka, zostaň, pozdrav, piškať na plienku, a podobne.

Mojím snom už od detstva bolo a dodnes zostalo vystavovanie psov. Niekto možno výstavy považuje za týranie psov, tí naši ich však takmer všetci vyslovene zbožňujú. Keď nechám otvorenú prepravku, okamžite sa do nej tlačia všetci naraz. Za výstavami cestujeme nielen v rámci Slovenska, ale, dá sa povedať, po celej Európe. Ak výstavy psíka bavia a začnete vyhrávať, ako vám, tak i jemu sa tento pocit zapáči natoľko, že nedokážete prestať. Vďaka tomuto krásnemu koníčku som spoznala množstvo úžasných ľudí z celého sveta, ktorých spája okrem lásky k nemým tváram aj krásny, vysoko návykový pocit sprevádzajúci výhru.

MultiCh. Ferrari Testarossa of Maryon’s Home
Multišampiónka Barbie of Maryon’s Home

V mojom vystavovateľskom živote sa mi podarilo získať viacero vzácnych ocenení a v chovateľskej práci zas odchovať viacero vysoko kvalitných jedincov. Dnes sa môžem pochváliť množstvom ocenení, ako i odchovaných šampiónov, junioršampiónov, interšampiónov, pričom azda najvzácnejším titulom, ktorému som sa mala možnosť tešiť, je Európsky víťaz mladých.

Toto ocenenie vybojovala sučka z môjho vlastného chovu, interšampiónka, šampiónka viacerých krajín, juniorská i klubová šampiónka – MERCEDES of Maryon’s Home – na Eurodogshow 2005 v rakúskom Tullne, kde v konkurencii tridsiatich šiestich mladých súk z celého sveta zvíťazila. Veľkým ocenením je aj skutočnosť, že moja chovateľská práca je v rámci plemena yorkšírsky teriér hodnotená ako najlepšia na Slovensku, a to od roku 2000 až dodnes. V rokoch 2003 až 2009 bola dokonca ohodnotená v súťaži Slovenského Klubu Chovateľov Teriérov a Foxteriérov ako najlepšia nielen v plemene, ale aj v rámci celej 3. skupiny FCI – skupiny teriérov ako celku.

Čo na záver? Viem, že nie všetci budú fanúšikmi výstav, nie všetci chcú byť chovateľmi… Preto chcem upozorniť aj na iné aktivity, ktoré york veľmi rád a úspešne zvláda – napríklad agility. Tí, ktorí nemajú ani takéto ambície, si ho môžu aj tak pokojne zaobstarať, pretože je úplne vhodný aj na plnenie úlohy nenáročného domáceho maznáčika, ktorý rád spí v mäkučkej posteli a nechá sa rozmaznávať paničkou i ostatnými členmi ľudskej svorky.

Rada by som z vlastnej skúsenosti toto prekrásne a úžasné plemeno doporučila úplne všetkým, pretože je skutočne výnimočné. Miluje svoju rodinu, pána i deti. Úplne bez problémov sa znesie aj s inými domácimi zvieratkami, je kamarát s mačkami, papagájmi i psami veľkých plemien. Keď sa srsť ostrihá, je navyše úplne nenáročný na údržbu. Jorkšírsky teriér je už dlhé roky mimoriadne obľúbeným plemenom na celom svete – napríklad v Amsterdame ho majú takmer v každom vchode a Francúzky s ním chodia aj do kostola.

„Jorkšír“ nie je klasický pes, je to šperk medzi psami. Jednoducho ho musíte mať.

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 3/2012