Mošovce 2011!

(KR 5/2011)

Ako bolo a nebolo, alebo …

Dňa 30. apríla 2011 sa celkom nenápadná dedinka s názvom Mošovce neďaleko Turčianskych Teplíc na chvíľu stala „domovom“ všetkých milovníkov psov. Možno sa hneď na začiatok opýtate – prečo Mošovce? Hlboko v útrobách Slovenska leží dedinka. Len čo do nej vkročíte, zistíte, prečo práve ona. Uprostred Veľkej Fatry sa počas nádhernej, zakvitnutej jari z diaľky ozve bláznivý štekot, za ktorý vďačíme usporiadateľom zo Športového klubu Severan v Jaklovciach.

Práve na tomto mieste sa každoročne koná podujatie, pri ktorom každému z nás rozhorí srdce. Snáď všetkých po príchode na miesto ohúri počet prítomných psov, a to nie hocijakých! Pokoj mohutných malamutov zakrýva pojašenosť agiliťáckych teriérov a v pozadí sa majestátne rozhliada akita. Agility je jednou zo súčastí týchto pretekov, ide o bezchybnú koordináciu majiteľa so psom. Jednoduchšie? Na trati plnej množstva prekážok psovod ukazuje psovi, ako čo najrýchlejšie a bezchybne prebehnúť trať. Zdá sa Vám to ľahké? Určite nie, veď pretekári sa zapotili, kým vyriešili parkúry postavené rozhodcom Jarom Krupárom. Súťažiaci boli rozdelení do dvoch kategórií na pretekárov a začiatočníkov. Víťazi hrdo stáli na „bedni“ a užívali si chvíle slávy – veď boli zaslúžené!

Ak Vás náhodou omrzelo sledovať popletené parkúry, presuňme sa o pár metrov ďalej. Tu by sa atmosféra dala krájať. Sledujeme silákov v plnom ťahu, prípadne ich majiteľov, ako sa všemožne snažia psa prinútiť prejsť tých neuveriteľných pár metrov. Sledujeme weight-pulling, ťahanie vozíka so záťažou. Je napínavé sledovať súboj psychiky psa s majiteľom, nie je ťažké ťahať, je namáhavé začať! Prvý krôčik, vozík sa pomaly hýbe smerom k Vám a ťaháte spolu so psom. Rozhodca Viliam Poklemba sa neraz zapotil, keď si rozbláznené psy pomýlili cieľ! A ak Vám nestačí samotné prizeranie, započúvajte sa do trefných komentárov predsedu klubu Jána Keruľa a atmosféra Vás pohltí!

Presuňme sa ešte ku kruhu krásy, kde stoja psíci s vypnutým telom a ich hrdými majiteľmi. Ktorý z nich je krajší? Pre každého ten jeho, a práve preto je prítomný rozhodca – aby sa vybrali najlepšie jedince, ktoré budú pustené do chovu. Táto výstava bola zameraná na psov severských plemien: aljašský malamut, sibírsky husky, akita inu a shiba inu. Videli sme aj najkrajšieho psa výstavy! Stalo sa ním šteniatko aljašského malamuta.

Samozrejme sme sa nezaobišli bez ďalšieho nového mošovského rekordu v ťahu! Prekonala ho sučka aljašského malamuta, Jazda, ktorá s váhou len 34 kg pokorila 1 700 kilogramovú záťaž! Utiahla 37-násobok svojej váhy, čím sa stala absolútnou víťazkou vo weight-pullingu. V agility bolo víťazov mnoho, ale ako najlepší začiatočník bola ohodnotená Simona Almášiová s krížencom Charliem. V kategórii pokročilých sa najlepšou pretekárkou stala Anna Liptáková s border kóliou Bellkou.

Myslíme si, že nech sa Vám páčia psy akejkoľvek veľkosti či farby, každý si nájde toho svojho – je predsa úžasné sledovať, ako 25 kg psík ťahá 1,5 tony, alebo ako sa malá čivava teperí parkúrom. Chceme poďakovať sponzorom, bez ktorých by táto akcia nezískala svoju úžasnú podobu! Sú nimi krmivo Fitmin, salámy Rexo a, samozrejme, Kynologická revue. Ďakujeme!

V roku 2012 sa v Mošovciach stretneme opäť, plní optimizmu, vylepšení a príprav. Bohužiaľ, tento deň sa skončil, červené slnko zapadá, ale láska k štvornohým miláčikom zostáva stále…

Natália Kandrová, Andrea Kovaľová

Publikované z tlačenej verzie magazínu Kynologická revue č. 5/2011